Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:Sa nu ma injurati : 5.8l/100km in D pe autostrada de la Berlin la Munchen tinuta aproape constant in 150km/h-160km/h.

dupa asta : ultimele 3 medii in Bucuresti : 6,5%-6,6%.
Drum Bucuresti-Timisoara-Bucuresti, forja moderata (serpentine la greu, valea oltului, dealul negru & stuff) : 5,9%.
incepe sa imi placa din ce in ce mai mult dieselul Very Happy
Skip ads

  • mihai_p

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1993 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Vreau sa cumpar si eu un opel vectra A '92-'94 si nu stiu ce motorizare sa aleg : 1.6 , 1.8 sau 2.0
Cunoaste cineva consumul urban ( din manual ) la aceste motoare ?
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
scurt/2 ca sunt off-topic: motorizarea ti-o alegi in functie de necesitati,daca umblii mai mult prin oras ia-ti ceva mai mic,ala de 1.6 o sa-ti ia 10% urban si vreo 6,2 afara, 1.8 - 12% urban, 6,5% afara, sunt doar niste medii, stii bine si tu ca nu se prea potriveste consumul din carte cu situatia reala..din mai multe cauze- stilul de condus, unele componente defecte care functioneaza in afara parametrilor,uzura motor..etc
  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu e sa te uiti in topic si vei vedea consumuri pentru toate tipurile de motoare. De asemenea vei vedea ca variaza foarte mult si intre aceeasi motorizare, pentru ca fiecare are cu totul alt traseu urban si asta conteaza destul de mult.
Skip ads

  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
radu a scris:1,0 l relanti;
5,4 l la 130 in afara;
9,0 l in oras;
28,8 l blana pe autostrada dupa ce se stabilizase consumul (peste 240km/h)


Fratilor, tre sa recunosc ca nu am avut rabdare sa parcurg cele 7 pagini, dar va invidiez... Exclamation E adevarat, io am doar o sapt de cand am luat masina, dar cam asta am obtinut pana acum:

Relanti: 1.8 - 1.9 / h cu motor rece
1.5 - 1.6 / h cu motor incalzit

In afara: 10.2%, Ramnicu Valcea - Bucuresti (cu vit max 200 pe alocuri pe Autostrada)

In BUC: 18.8% Exclamation , pe 250 km parcurs Crying or Very sad

Toate calculele sunt facute la pompa! Sugestii?
  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Cam mult. Consumul de autostrada e destul de ok daca zici ca ai ajuns si la 200 la ora, dar ala in oras e un pic imens Smile

Mai e si 4x4, mai pune si asta ceva la consum, dar tot e mult 19%.
  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Asa zice si buzunaru meu... Smile
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ma gandeam chiar acum la o chestie, multe persoane cu masini mai vechi asa cum am si eu se plang ca au mai pierdut din caii putere. Daca masina mea are 100 CP(talon) si acum sa zicem ca doar vreo 80 ar mai fi "capabili" e posibil ca si consumul sa se reduca? thx!
Skip ads

  • rezare

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Nu, pentru ca benzina nu consuma mai putin, ci are randamentul mai prost motorul si da mai putina putere din benzina aia.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Sa ma bag si eu in seama...
Nu am BC dar din calculele mele la plin am consum:

6-6,5 in afara (mers destul de sportivcu peste 130)
8-8,5 in Bucuresti (am zis in Bucuresti pentru ca in alt oras n-am facut nici un consum)

Avand in vedere masina din semnatura, poate ma aproba sau ma contrazice altcineva cu acelasi tip de motor, dar cu BC

Astept pareri
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu am BC, dar te aprob. Tot la plin am facut calculele, iar consumul meu e asemanator.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
inseamna ca m-am invatat mama bine sa fac calcule Smile)
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
am masina de o saptamana. Nu am cb. Am senzatia ca masina consuma ff mult. Am citit pe aici ca e normal i primii 2000 km. asa e?
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
update pentru c16nz: in oras (bucuresti), 12-13%, in general fac drumuri de 4km, cu motorul rece.

mi se pare ca e cam mare consumul. nu ma asteptam sa fie ca in manual (9% in oras), dar un 10-11% cred ca ar fi fost ok. vreo idee de unde ar putea fi consumul asa mare? bujii (ngk) si filtru de aer (ma gindeam la un k&n panel) o sa le schimb saptamina asta...altceva ce ar mai putea fi?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sonda lambda, catalizatorul infundat, etc, samd...
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
am mai auzit vreo 2-3 cunostinta ca exista chiar si prin manualele de utilizare ale altor masini ca nu e recomandant sa se faca consumul pe baza unor distante scurte... Ia-o si tu la galop si fa un consum extraurban sa vezi ce consum ai dar de minim 200-300km si atunci sa spui ce consum ai...

P.S. Nu te lua dupa ce spun ei... Bucuresti nu-l poti trece la consum urban, consum urban e un orasel de provincie cu 3-4 semafoare etc.
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
la drumuri lungi (extraurban), e pe pagina anterioara rezultatul, 6.66% Smile de aia ma si mira ca in afara consuma "ca la carte" si in oras "ca la balamuc".
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ma tem ca in carte nu s-au gandit aia ca orasul ar putea fi pe Dambovita. in plus daca mergi doar 4 km si nu are timp sa se incalzeasca motorul e plauzibil sa ai consum de 12%.
eu aveam cu motorul ala cam 6-6.5% in afara si cam 8.5-9% in oras dar nu foarte aglomerat (crangasi-otopeni).
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
karg a scris:update pentru c16nz: in oras (bucuresti), 12-13%, in general fac drumuri de 4km, cu motorul rece.

mi se pare ca e cam mare consumul. nu ma asteptam sa fie ca in manual (9% in oras), dar un 10-11% cred ca ar fi fost ok. vreo idee de unde ar putea fi consumul asa mare? bujii (ngk) si filtru de aer (ma gindeam la un k&n panel) o sa le schimb saptamina asta...altceva ce ar mai putea fi?


eu am acelasi motor, in oras nu depaseste 8%!!! si afara 6, s-ar putea sa ai ceva in neregula pe acolo. acum depinde si de cum mergi cu ea, stiu io, poate faci liniute intre toate semafoarele Laughing , glumeam, ideal este sa schimbi cam la 2500 si este ok.daca vrei sa-i faci ceva sa ti se reduca consumul nu cred ca vei reusi doar schimband bujiile si filtru, este adevarat ca si astea conteaza mult insa... du-o la un control!!!
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@io
OFFTopic: tare mi-ar placea sa prind ziua aia in care NU e aglomerat pe Crangasi - Otopeni... Il fac in fiecare zi spre si de la serviciu, si sincer, nici nu ma duc cu masina ca ma oftica aglomeratia. Ii las pe soferii de la firma sa ma conduca, impreuna cu colegii mei...

OnTopic - nu am apucat sa-i fac un consum ca lumea masinii mele, ca are abia 2 saptamani, dar... i-am pus 14.75 L motorina cand am luat-o si cand acul a ajuns la aceeasi pozitie (aproximativ, ma rog) facusem cam 155 Km... asta e putin sub 10%, cam mult dupa parerea mea... Mai studiez...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR