Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Motorizari: 1.4l @ 90cp Ecotec
1.8l @ 125cp Ecotec
Cutie de viteze: 5 trepte manuala
sau automata

Am auzit ca Tigra cea veche nu a fost tocmai reusita. Pareri despre asta.





Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
deci o masina sport la motorizari de 1.4 si 1.6 nu pot sa-i spun! nici una limo Smile
interioru preluat de la opel corsa si putin chimbat ... se putea si mai bine

arata fain. opel trebuia sa intre si in segmentu de masini 'low-price cabriolet' (vezi Peugeot 206 CC). ce sa zic ...
CABRIOLETE PENTRU FETE! Very Happy
  • 0p3|_ freak

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Imi place ca e cabrio, ca are plafonu` metalic.
Din fata arata exact ca un Astra H, la partea din spate..nu-mi prea place , arata ciudat , iar bordu e nasol ca e ca la Corsa Sad
Am inteles ca Tigra-urile au fost concepute mai mult pentru femei , daca bine tin eu minte...deci pan` la urma asta e bun de femei Smile
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si cat o sa coste?
Skip ads

  • MM

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Sunt si eu curios cat o sa coste ...


Inclin sa cred ca nu va fi exagerat de scump, avand in vedere ca e cabrioletul anului 2004 si ca in general Opel nu a practicat preturi uriase.

Masina arata super , si e cu hard top ...ceea ce e very nice . Bravo Opel !

Oricum , dupa parerea mea , masina e destinata sexului feminin . Uitati-va de exemplu cum ii sta tipului din poza in masina Wink
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
E intr-un fel bataie de joc .. consola centrala e aceeasi cu cea de la COrsa... e nasoala ,strica tot ... in rest arata bine
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
1.8i 16v Sport Coupe :
1799cc ,4 cil in linie, FWD , 123 cp
0-100km/h - 9.0secs,
vit max: 200 km/h
greutate : 1265 kg



Lista preturi in Anglia (Vauxhall Tigra) :

1.4i 16v Coupe - 13082.00 lire
1.4i 16v (a/c) Coupe - 13582.00 lire
1.4i 16v Sport Coupe - 13832.00 lire
1.4i 16v (a/c) Sport Coupe - 14332.00 lire
1.8i 16v Sport Coupe - 14542.00 lire
1.8i 16v (a/c) Sport Coupe - 15042.00 lire
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
The new Opel Tigra TwinTop was awarded “Cabrio of the Year 2004” at the 74th Geneva Motor Show.

The independent international jury composed of 20 motoring journalists and experts elected the sporty two-seater with electro-hydraulic, retractable steel roof especially for its attractive design and intelligent concept. After the Opel Speedster (Geneva 2000), the Tigra TwinTop, which is having its world premiere at this years Geneva Motor Show, is the second Opel model to receive this important award established in 1994.
The debut of the new Tigra TwinTop at the Geneva Motor Show (March 4 to14) will make Opel the first German volume manufacturer to offer a compact two-seater with an electro-hydraulic, retractable steel roof that opens and closes automatically at the touch of a button. With dynamic lines and impressive versatility, the new Tigra offers cabriolet fresh air or coupé motoring. Whether as a cabriolet or coupé, the Tigra features a generous, usable trunk with a volume of up to 440 liters – thanks to the ingenious design of the retractable roof, which folds almost vertically into the body. An additional 70 liters of storage space is available behind the seats, adding up to a class-leading total of more than 500 liters. The Tigra’s trunk lid also opens and shuts electro-hydraulically at the touch of a button. Lively and economical power for the Tigra are provided by a 66 kW (90 hp) 1.4-liter ECOTEC engine featuring Opel's innovative TWINPORT fuel-saving technology, and a 1.8 ECOTEC unit with 92 kW (125 hp). Start of sales will be in late summer 2004.

“We are very proud of this important award for the new Tigra. It is a fantastic compliment for the work and the creativity of our designers and engineers”, said Carl-Peter Forster, Opel´s Chairman and Managing Director.
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nu dar din cate deduc e posibil sa aibe si el tigra Cool
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:Si cat o sa coste?

*
15 000 Euro la Opel FR, nu pot sa spun daca e modelul "mic" sau "full options" am trecut pe langa el cu 100 pe ora, aveam alte probleme si era ora inchiderii...
  • djluci

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: bistrita
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2007

  • Mesaj Privat
desi sunt baiat tocmai mi-am luat un opel tigra 2005 1,3 cdti rosie si e super masinuta toata lumea isi intoarce capu dupa ea pe strada
  • shosetu

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
bine ai venit in viitor.
Skip ads

  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sincer eu detest cum arata tigra cea noua ... parca au stricat designul la masina asta ... aia veche mi se pare ca arata de 10 ori mai fain decat asta noua .... trebuia doar sa faca un mic facelift si sa puna dotarile de la asta noua la aia veche in loc sa o scoata pe asta noua care...
1. curu` e taiat din topor parca
2. haionul la fel
3. liniile frumoase ce le avea opel tigra A au fost inlocuite cu o masina care nici nu stii ce vroia designerul (rotunjita sau patrata)
4. portbagajul(sau mai bine zis chestia aia de unde iese hard-top-ul) arata pe el e parca dupa ce a fost fabricata masina l-a lipit unu` acolo cu super glue....
5. motorizari slabe (1.8 = 125 cp ... PATETIC)
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cam ca Andrash gandesc si eu
mi se pare ca au stricat o masina reusita (Tigra A)
  • SalseraLoca

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2007 1.8L
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si eu sunt de acord, desi sunt posesoarea unei Tigre noi de 1.8. Am iubit mereu masina asta, cea veche, si singurul motiv pentru care am luat-o pe cea noua este hard-top-ul. Imi plac masinile decapotabile, dar si cele rapide.
Tigra noua e un cabrio low-cost, cum s-a mentionat, insa motorul pe care il are poate fi usor modificat si imbunatatit cu o herghelie noua de caluti.
Interiorul este inspirat de la Corsa, insa ceasurile de bord pe fond alb la varianta sport au un aspect foarte placut, si sunt foarte utile.
Deasemenea, cine nu se zgarceste la varianta de baza, poate avea un interior foarte frumos cu piele pe scaune, volan imbracat in piele perforata, ca si schimbatorul si frana de mana, pedale sport, etc.
Eu am luat body-kit-ul OPC din fabrica, insa in afara de bara fata si praguri nu e foarte reusit, eleronul si spoilerul spate sunt o gluma proasta. Noroc ca au scos la ABT un kit mai frumos.
Conduc masina asta de un an si jumatate si imi place foarte mult, se conduce foarte bine si nu am avut probleme cu ea (sa bat in lemn). insa strang bani ca sa o fac cum stiu ca poate fi.... poate peste vreun an sa o vedeti la targurile de tuning.
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@SalseraLoca fara suparare ... nu mi se pare ca Tigra B are o forma care poate fi tunata ... (aici ma refer la tuning adevarat nu niste jenti si am terminat)
  • SalseraLoca

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2007 1.8L
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Este cat se poate de evident ca avem gusturi diferite (si nici nu stiu dc discutia are rost, ca oricum fiecare ramane pe-a lui), insa cand vine vorba de tuning, orice masina poate fi tunata, iar Tigra B iti permite si tuning de forma cat si de motor. Pe topicul Tigre Adevarate sunt poze cu Tigra B tunata, unele masini reale, altele proiecte.

Sincer astept sa ne vedem in viitor pe la vreun targ de tuning sa discutam pe exemplu real. Nu sunt vreun copil de bani gata, deci toate schimbarile care le-am facut deja si care mai urmeaza se fac in timp si cu eforturi mari, insa in 2009 voi participa cu clubul auto din care fac parte la targurile de tuning din tara si astept parerile tale atunci.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Andrash, am sters eu cele 5 mesaje in plus (nu inteleg cum ai reusit sa trimiti de atatea ori, deja imi inchipui ca stateai in fata calculatorului, intr-un imens nor de fum de tigara, clickaind disperat din maus... nu e nevoie sa imi explici cum ai reusit)

De asemeni, nu mai insista cu ideea ca nu iti place Tigra B si ca nu e tunabila. Ai zis o data, e suficient. Mai ales cand este o parere personala si nu aduci argumente viabile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR