Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • nity

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2006 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut prieteni Agileni! azi am vandut vechea Dacie Break din '98 unor concetateni dintr-un sat Brasovean, D-zeu sa-i ajute si s-o stapaneasca sanatosi pana la adanci batranete si pana cand i-o veni sfarsitul saracutei, asa cum imi doresc si eu si va urez si voua de asemenea. Aici imi pare ca intalnesc un club adevarat unde oamenii, posesori de Agila, au format o comunitate deosebita. Ma bucur sincer ca mai sunt oameni cu suflet in tara asta. Sincer ma simt bine pe situl asta.Ce bine ar fi daca toti am fi la fel, caci pe sosele nu e tocmai asa. Omul urcat la volan nu mai e om cateodata. Saptamana viitoare o sa-mi duc Agila la RAR pe platforma, ca mi-au expirat numerele rosii, desi stau la 2 km de RAR, dar poate imi dati voi o solutie. Voi deveni proaspat conducator a unei Agile Rosii in curand.
Am multe intrebari despre masina, ma uit la ea ca mata in calendar. De ex:
Nu stiu unde vad nivelul de la spritiera de udat parbrizul, unde sunt sigurantele, unde este CPU-ul, unde sunt bujiile, daca pot sa spal motorul cu jet de apa, etc.
De asemenea nu sti ce scrie in BRIEF-ul ala sau cum naiba io zice : Carroserie, tipul/varianta, nr omologare, anul fabricatiei, serie motor, nr.cartii de identitate, datum zu K ??
Va rog daca este cineva amabil sa-mi precizeze si mie termenii de mai sus. Germania o fi o tara frumoasa dar are o limba grea de tot pentru mine.
Am postat scanari ale Briefu-lui. Va multumesc mult si anticipat

Skip ads

  • vn04acf

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1994 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nici yo nu prea ma pricep asa la germana, dar a treia linie este seria sasiului: aia cu W0L0HAF...etc.
mai incolo spune ca e pt transport de persoane, marca opel modelul agila, combustibil-benzina, motor de 998 cm3, 44kW/5600RPM, cauciucuri de 155/65/R14" cu 75 de dinti...cam atat am inteles yo.da` cred ca astea le stiai, poate voiai si celelalte, dar..atat inteleg Smile de acord cu germania asta ca are o limba incurcata...
  • nity

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2006 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vn04acf a scris:nici yo nu prea ma pricep asa la germana, dar a treia linie este seria sasiului: aia cu W0L0HAF...etc.
mai incolo spune ca e pt transport de persoane, marca opel modelul agila, combustibil-benzina, motor de 998 cm3, 44kW/5600RPM, cauciucuri de 155/65/R14" cu 75 de dinti...cam atat am inteles yo.da` cred ca astea le stiai, poate voiai si celelalte, dar..atat inteleg Smile de acord cu germania asta ca are o limba incurcata...


Multumesc oricum! am rezolvat cu inmatricularea, acum la drum cu Agila. Daca tot esti amabil spunemi si mie unde e CPU-ul ca eu ma uit la motor ca mata in calendar.
  • vn04acf

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1994 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
adica computerul d bord? tre sa fie dispaly-ul de sum ceasuri...i dont know
Skip ads

  • nity

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2006 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vn04acf a scris:adica computerul d bord? tre sa fie dispaly-ul de sum ceasuri...i dont know


Nu scuzati CPU e la computerul de birou. ( Ce capra sunt !) este vorba de ECU la masina, acela care coordoneaza toate sistemele si functionarea motorului.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Uite pun eu o poza. Este modulul incercuit unde intra cele doua cuple mari.

  • csongi

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nity a scris:Am multe intrebari despre masina, ma uit la ea ca mata in calendar. De ex:
Nu stiu unde vad nivelul de la spritiera de udat parbrizul, unde sunt sigurantele, unde este CPU-ul, unde sunt bujiile, daca pot sa spal motorul cu jet de apa, etc.


bujiile: cauta prin forum, ca gasesti niste topicuri meseriase Smile
indicator nivel lichid de spalat parbriz: nu este.
spalat motor cu jet de apa: n-as recomanda, grija oricum la senzori pt. ca sunt sensibili si scumpi la inlocuit. mai bine cu o carpa si wd40.

S-o stapanesti sanatos!
  • nity

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2006 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut prieteni! Am reusit sa gasesc sfaturi foarte utile cu privire la bujii, o sa caut din timp modelul recomandat, actual la 44 000 km, inca merg bine si cele originale, desi am senzatia ca la accelerere in treapta 1 se simte o lipsa de liniaritate in mersul motorului. Trebuie sa-mi procur seturile de chei adecvate ca sa pot interveni in siguranta la suruburile care fixeaza suportul sistemului de aprindere. Va multumesc inca o data si acum ies ca sunt cam off topic aici.
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ai o masina produsa in Germania in anul 2006, 4portiere, benzina, fiind a 114986 masina (model Agila) produsa in fabrica in acel an.....s.a.m.d
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR