Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Buna,

Cam asta intentionez eu prin iarna :
http://cgi.ebay.com/Vauxhal...205QQcmdZViewItem

Ce parere aveti?
Off the record, am auzit ca motorul de Tigra scotea 150CP, dar s-a taiat din el, pt. ca concura motoarele de 2L de la Opel.
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
zero a scris:Buna,

Cam asta intentionez eu prin iarna :
http://cgi.ebay.com/Vauxhal...205QQcmdZViewItem

Ce parere aveti?
Off the record, am auzit ca motorul de Tigra scotea 150CP, dar s-a taiat din el, pt. ca concura motoarele de 2L de la Opel.


Tigra nu are un motor mai special ca celelalte opeluri X14XE-X16XE le gasesti si pe astra, corsa, vectra etc. CP la roata da tot atat, tigra are in schimb o aerodinamica buna.

ce nu vad in kit sunt supapele pe evacuare.......ffff imp. la supralimentare, cu turbo le topesti pe astea stock, la fel si injectoarele trebe schimbate, evacuarea dupa turbo cea stock nu o sa reziste, cutia, care desi e sport nu e pt caii aia,sau macar discu de ambreaj trebuie "ajustat".

Se prea poate sa scoata 150 cu turbo desii nu cred ca e eficient ca si consum, dar cred ca e max pt un 1.4

Cred ca e de ajuns un kit de admisie si o evacuare super sport pt un boost de putere, unde pui ca iesi la 1/2 din pret si munca mai putzina.

Idea Super putere la cost scazut obtii prin montarea uni motor+cutie de calibra ajungi la peste 300CP.
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am revenit pe forum mai fac un reply ca nu am mai scris de mult Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Aici gasesti chestii super de scos CP din Tigra la pretzuri destul de..... Confused


http://www.mathijssentechnics.nl/
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tigra se bazeaza pe macanica Corsa, iar un chestia cu motorul e abureala curata... atunci Astra ar avea vreo 250 dar s-au taiat restul sa nu concureze naveta Columbia... Laughing
Solutiile tehnice pe care le vezi aici sunt solutii extreme, se instaleaza numai in ateliere bine dotate, costa mult, la un motor puternic trebuie si alta cutie, punti, ranforsare caroserie, amortizoare, frane, etc... daca nu "moartea pe roti" se cheama... Si tot "tigra" se va chema pana la urma... Oricum, pe banii tai faci ce vrei, chiar si afaceri bulgaresti... Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR