Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:toate din prima poza (desi nu am habar ce e piesa 14)
zdranganeala e cauzata uzura bucsei 18 (prin care trece bara aia lunga de la timonerie) si uzura bucsei in care e prinsa maneta.

ps: daca nu se cheama bucse piesele alea sa ma corectati va rog.


ok. deci in final daca e o pot schimba si piesa cu piesa in functie de defect?

banuiesc ca pentru asta imi trebuie un mecanic bun/cinstit. chiar, stiti vreunul?
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu daca iti aduce cineva piese din componenta timoneriei. sau daca o face pretul trebuie sa fie foarte mare. iar la ezmembrari cred ca nu gasesti in stare prea buna, uzura apare la toate.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:nu stiu daca iti aduce cineva piese din componenta timoneriei. sau daca o face pretul trebuie sa fie foarte mare. iar la ezmembrari cred ca nu gasesti in stare prea buna, uzura apare la toate.


am vorbit la Augsburg si pare-se ca da. de schimbat cu totul e cam vreo 7mil (cel putin asha mi-au zis la un service). mi se pare enorm...
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema dar parca nu as da 7 milioane. Ma gindeam oare nu se pot face bucsele alea la un strungar priceput? Oare rezolva problema numai schimbarea bucselor sau mai poate fi si altceva?? Very Happy
Skip ads

  • Corsarul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Timoneria, este ansamblul de parghii din prima poza din dreptul cifrei 5.
Piesa care cedeaza este parghia de jos care este facuta in unele variante din plastic, inclusiv sferele de la capat, care formeaza articulatia sferica. Mecanismul trebuie sa fie precis, caci altfel nu mai indexeaza corect vitezele.
Eu am schimbat acest subansamblu, (pentru Corsa C-vezi capitolul dedicat acestui tip de masina), cu unul nou, care acum se executa cu piese metalice si care cred ca nu mai are moarte...
Subansamblul respectiv nu este mai scump de 2 milioane lei. Problema este ca de obicei cer si manopera, dar in anumite conditii se poate obtine si fara. De montat se monteaza usor, cu acces prin compartimentul motor, dar trebuie scule (imbusuri) speciale si unele interventii pe sub motor...
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@Corsarul.

mersi pt info... ce pb ai avut tu concret? la mine cand scot din a IIa nu mai merge spre a IIIa ci o ia razna si intra greu in marsarier. plus un zornait care dispare cand bag mai bine maneta in viteza...
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cataline daca stii cat de cat franceza uite te si aici: http://www.club-calibra.org/pages/gboxlink.htm . Nu iti face griji ca e de calibra , timoneria e la fel ca la astra.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut! De cateva zile se aude un zgomot ciudat la schimbatorul de viteze, in momentul in care plec cu demaraj ceva mai mare si cand o turez pana a schimba in treapta urmatoare Shocked ; in prima faza am crezut k am ceva rupt/desfacut pe la tabloul de bord (aerisire/ventilatie), insa in momentul in care trag schimbatorul spre stanga, zgomotul inceteaza Confused
Aveti careva idee ce ar putea fi? Confused
Mersi.


Ultima modificare facuta de @dyS la Mar 11 Oct, 2005 8:53 am
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu ma poate ajuta nimeni cu o sugestie, ceva? Confused
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Se desface burduful de la maneta de viteze si se verifica timoneria. Demareaza si o sa vezi de unde vine jocul care iti face probleme. Poate fi de asemenea si un tampon de la cutia de viteze sau motor rupt. In momentul demarajului, socul motorului de transmite in caroserie.
  • zahariaconst

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am un Corsa C 1.2 ENJOY, din 2003, 97.000 km la bord, doar de 2 saptamani!Am trecut ,,brusc'' de pe DACIE pe CORSA!Masina functioneaza ff bine, ,,fasie'' la mers normal dar daca merg cu viteza 1-a pe strazi cu denivelari mi se pare ciudat ca la fiecare denivelare sa se auda un zgomod ca o lada de lemn cand o lasi jos mai brusc!E normal asa ceva, asa este ea mai rigida sau m-am ,,obisnuit'' eu prea mult cu Dacia?
Multumesc!
  • Damian Vectra B

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
VEZI SELECTORUL DE VITEZE.
MULTA BAFTA!
Skip ads

  • Damian Vectra B

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
zahariaconst NU E BINE CA SE AUDE ACEL ZGOMOT SAU AI PACHETUL DE DRUMURI BUNE (FARA GROPI, PT SOSEA). POTI SCHIMBA AMORTIZOARELE ( VEZI SA FIE PE ULEI NU PE GAZ)! BAFTA!
  • zahariaconst

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Bine ca s-a mai uitat cineva pe aici!
Sicer : m-am impacat cu ideea!Asta e:masina grea, scurta, rigida!
La fel ca si consum benzina:9-10 litri/100 in oras!
Cu dacia nu depaseam 8%!
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
CatalinE a scris:pe romaneste, ce-i timoneria? scuze pt ignoranta...

la ambreiaj mai am o problema: cand apas pe pedala scartaie!

daca scartaie ca asa a cacut si la mine e posibil sa fie cablul de ambreiaj pe duca ca asqa facea si in cele din urma m-a lasat pe drum uita-te si scapi mai ieftin. eu unul personal am crezut ca e de la arcul care antreneaza pedala dar m-am inselat
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR