Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am un opel astra 2,0DTI din 2001 care are acum 107.000 km parcursi, cumparata anul trecut din Germania cu carte service, masina arata foarte bine, in interior este ok....la fel si exteriorul cu exceptia faptul ca e putin lovita de gheata (lucru care a dus si la reducerea pretului de achizitionare comparativ cu cel de piata - dupa cum spunea vanzatorul).
Pana acum am schimbat un pivot, un arc pe spate care era rupt si bujiile incandescente, iar acum am un huruit la roata fata - se pare ca e vorba de rulment. ...si acum revin....este posibil ca o masina cu atatia km. sa aiba asemenea probleme?....sau cartea service care parea in regula (fara modificari) sa nu fie reala iar km asemenea?

Ce se poate intampla daca circul cu rulmentul asa....pentru ca nu huruie mereu.....foarte rar, doar atunci cand depasesc viteza de 140Km la ora si merg asa o distanta mai mare....sau poate este altceva nu rulmentul...

Va multumesc de pe acum pentru raspunsul vostru...
Skip ads

  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca circuli asa este posibil sa se sparga bilele din rulment, sa se gripeze, sa se blocheze ....
Dar, zi, se aude huruitul si in curbe lla viteze mici? poate este laleaua de la planetara...
De ce nu incerci sa ridici masina de fata pe partea cu huruitu' si o "bagi" in viteza 1 si asculti, tragi de roata, o verifici stg-dr.... (aaaa, dupa ce o scoti din viteza....)
Sau, vorba ta, poate este altceva....
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Este posibil sa aiba mult mai multi kilometri decat scrie pe bord.
Chestie care se face (imi asum ceea ce urmeaza)cu complicitatea dealarilor Opel.Mie mi s-a intamplat sa iau masina cu 115.000 pe bord si cautand am gasit hartii de le un dealer Opel in care scria alb pe negru ca in urma cu 2 saptamani a trecut pe acolo , s-a facut test motor si demontat/montat calculator si avea pe atunci.....155.000.

Partea buna e ca masina e impecabila , nu am nici un fel de problema (e adevarat dupa vreo 2000km) si ca probabil a facut magaria ca s-o vanda mai repede si cu mai mult.Sper...

Prin urmare daca nu are cati kilometri scrie pe bord ci mai multi, e posibil sa aiba probleme.
  • Roger

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Scuze , acum vad ca ai luat-o din Deutchland.Scenariul descris de mine e inspirat din fapte reale , dar din RO.
La Germania putin probabil.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Roger a scris:Scuze , acum vad ca ai luat-o din Deutchland.Scenariul descris de mine e inspirat din fapte reale , dar din RO.
La Germania putin probabil.


stai linistit!!! romanii nu stiu sa umble la masini cum stiu nemtzii...
insa ei stiu sa si mearga cu ele, de aia arata asa bine un opel din 2001 sa zic care totusi are 250.000km, la asta mai contribuie si drumurile(starea lor).
una peste alta, nemtzii umbla rau la masini, tre sa fi ff atent daca te duci sa-ti iei masina din germanika!!!

c ya.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@love4carz pe ce te bazezi cand zici asta? nu ne impartasesti si noua vreo experienta de genul asta?
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Problema interesanta este ca pe cartea service apar datele referitoare le revizii fara stersaturi sau modificari, iar cartea este cea de la data cumpararii, cu stampila dealar-ului opel care a vandut masina....deci din punctul meu de vedere pare reala....atunci cum pot sa modifice km si cartea service....totul pare ok....insa atat de multe probleme la o masina 107.000 km la bord....sau eu sunt ghinionist. Sad
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
am auzit ca se poate "fabrica" si cartea de service. totusi, cred ca e bine de stiut cat de tare a fost lovita si cat a mers in Romania. daca a fost lovita destul de serios si reparatia nu a fost k lumea ar fi bine sa verifici toata directia si suspensia sa nu ai surprize.
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
cartea service pe care am primit-o eu (la aproape 2 luni dupa ce am luat masina) arata in felul urmator:
- primele pagini (acelea cu seria motorului) au o culoare mai deschisa decat cele in care sunt trecute reviziile...
- reviziile sunt facute din 30 in 30 de mii
- la revizia de 60 de mii i s-au schimbat curelele si rolele Shocked Shocked Shocked

- masina avea pe bord 100.000 iar la motor am gasit, cazut, un bonulet pe care scria ca i se facuse o schimbare de ulei pe la vreo 147.000

toate cele scrise mai sus ma fac sa cred ca nemtii au umblat la masina... si ca mi-au "fabricat" o carte service de la o masina pe benzina
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
hai sa-tzi dau eu o veste proasta: se umbla la kilometraj la greu (au facut nemtzii shi emisiuni la TV); gaseshti baietzii amabili in ziare;

shi ca un exemplu: pe cand imi cautam mashina am gasit o vectra a destul de aratoasa pe exterior da' cam dusa (motor, cutie) la 145 (sau 165) de mii (km)... am zis ca "ma mai gandesc"... ca sa o vad cateva saptamani mai tarziu pe mobile.de la 120 de mii de km Laughing
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
virgile, ai motive serioase sa zici ca nemtii ? adica ai luat-o direct de la ei?
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
un motiv "serios" este acela ca mi-a adus masina un prieten.
se pare ca l-au facut cei de unde au luat-o...
ca sunt nemti sau turci sau arabi, nu prea mai conteaza....
dar, vezi ca am mai povestit pe undeva pe aici despre asta...
la un topic cu turbina parca...
Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu mai insist pe problema asta. as vrea totusi sa spuna unul care si-a adus masina singur din afara daca a avut probleme de genul asta. sunt convins si eu ca se intampla si in germania chestii din astea dar destul de rar si la anumiti dealeri: arabi, turci, est-europeni.
  • viorelursu

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am adus masina singur anul asta la sfarsitul lunii mai.
Am gasit-o pe internet, la www.mobile.de, a trebuit sa platesc 1000 Euro avans ca sa-mi pastreze masina dar apoi totul a decurs super OK, tipul avea un parc de vreo 120 masini, facea treaba asta zi de zi, mi-a facut el actele (contra cost, desigur - 200 Euro), mi-a promis ca la ora 12 am toate actele si la ora 11.55 ieseam cu masina din autohaus. Ce mai, servire super exemplara. Culmea, tipul era turc, insa se vedea ca e prin Germania de vreo 20 ani.
Ce vreau sa zic ?
Cand iei o masina de afara trebuie sa te mai uiti si la cine ti-o vinde - cat e de mare afacerea pe care o are - unul care are un parc de 120 masini nu-si permite sa te tepuiasca, el nu stie cui vinde masina, daca il dai in judecata s-a cam dus afacerea lui.... Masina mea avea la bord 155.360 km cand am cumparat-o si e din septembrie 2001. Deci aproape 4 ani.
Avand in vedere ca a fost masina de firma (am primit toate actele, inclusiv cine a a cumparat-o prima data), un rulaj de 40.000 km pe an e foarte plauzibil.
Altfel, am auzit si eu de diferite tepe, orice e posibil, de aceea un plus de atentie nu strica.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Rusii, turcii te tepuiesc fara mila, de aia NU, subliniez NU se cumpara NICIODATA de la ei, iar de pe Mobile.de se fuge ca de dreaq' de masini "numai pentru export". De fapt, daca nu esti neamt si nu ai o asigurare juridica corespunzatoare, pretul avocatului va depasi cel al masinii si de altfel, tot nu vei putea dovedi nimic... Rolling Eyes A avut turcu' grija de asta Evil or Very Mad
Cu chestia "nu isi permite sa tepuiasca un auslender nenorocit ca isi pierde firma"... nu sunt de loc de acord... visezi... Laughing
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
De la cine am cumparat-o eu era neamt si mi-a dat si garantie 1 an (era convins ca n-o sa-mi foloseasca asta la nimic) insa, tipul a accentuat ca iau masina de la un neamt nu de la un turc...pe moment mi s-a parut totul ok....mai ales ca erau toate ectele in regula si masina trecuse doar pe la o singura firma care in 3 ani (anul trecut cand am cumparat personal masina avea 3 ani) facuse aproape 90.000 km cu ea.....30.000/an, iesise din garantie si nu mai era facuta urmatoarea revizie.
Totusi sa ai un rulment si un piovot cu probleme la km astia mi se pare destul de curios.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
radzxx a scris:e putin lovita de gheata


nu prea am inteles... oricum mi se pare perfect plauzibil sa schimbi un pivot, un rulment si un arc rupt dupa o lovitura (poate detaliezi putin) si 17 mii km in Romania.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
[quote="styx"]hai sa-tzi dau eu o veste proasta: se umbla la kilometraj la greu (au facut nemtzii shi emisiuni la TV); gaseshti baietzii amabili in ziare;


uite pe cineva care chiar stie ca treburile astea sunt floare la ureche, se poate falsifica orice!!!!! doar ca unii sunt prea naivi, eu din exp. proprie nu-ti pot spune nimic ca nu m-am dus sa-mi iau masina insa am prieteni si am auzit cazuri grave la masini de 15k E.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR