Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • is91gab

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salutare.am astra g nou si ma bucur ca nu am avut probleme pana acum.
ca tot omul am si eu un mic dubiu refeeritor la garantia masinii adica 3 ani sau 100.000 km.problema e daca producatorul sau reprezentantii opel trateaza cu seriozotate problema asta.daca aveti cunostinte de asa ceva va rog sa postati aici sa ma informez si eu.ms
Skip ads

  • gastra

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai Opel Astra nou, garantia e de 2ani, fara limita de km, dar cu diferentieri pe subanasmble.Sigur ai primit si o fisa cu conditii de garantie la cumparare, sau ar fi trb sa o primesti.fii atent la acele conditii.
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am si io o pb: in seara asta am vazut ca mi a cazut capacelul de la carligul de remorcare, din fata si nu stiu ce sa fac...acopera garantia asta?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bodyaron, tu glumesti sau faci misto?
Skip ads

  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Deloc, dar nu stiu unde gasesc si cum il vopsesc eu
Zilele trecute am vazut cum a cazut la spalatorie si l am pus eu inapoi, dar aseara, ioc capac
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Strigator la cer...am fost la GTT sa intreb si binenteles nu intra pe garantie, dar ma costa 110 lei +vopsitul, undeva zic eu la 150 lei. Ok, o sa l iau dar dk peste 1 sapt iar cade, ce fac iar dau banii astia si asa multi pt un rahat de plastic mic? Ce ma sfatuiti sa fac?
  • is91gab

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
bodyaron a scris:Strigator la cer...am fost la GTT sa intreb si binenteles nu intra pe garantie, dar ma costa 110 lei +vopsitul, undeva zic eu la 150 lei. Ok, o sa l iau dar dk peste 1 sapt iar cade, ce fac iar dau banii astia si asa multi pt un rahat de plastic mic? Ce ma sfatuiti sa fac?


tre sa dai banii nu ai ce sa faci dar ai grija sa il prinzi bine daca nu sta la locul lui.poti sa incerci sa il lipesti.nasol nu? Sad
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Chiar foarte
Skip ads

  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu esti singurul patit. Am un vecin cu Astra GTC nou, si la un moment dat vad ca ii lipseste ochiul de pisica din spate de pe stanga. Ii zic si-mi raspunde: "aaa, pai creca pe la spalatorie l-am, ca mi-a mai picat si capacelul de la carligul de remorcare din fata". Smile
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai a gasit p undeva sa ia?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut un clampanit pe spate aproape de cand am luat-o, in decembrie 2007. Am fost la verificari de vreo 5 ori, mi-au schimbat si bieletele antiruliu dar degeaba. Asta pana ieri pana cand m-am hotarat sa ma bag sub masina si sa nu ies pana nu gasesc cauza. Pana la urma am descoperit problema: toba joaca din cauza designului nefericit si a tampoanelor supermoi. Am strans coarnele tobei si am schimbat tampoanele cu unele luate de la UNIX, mult mai tari decat cele de pe masina. Clampanitul a disparut total. Oricum, nu strica ca mi-au pus bielete antiruliu noi gratis Smile.

In rest, nici o problema. Mentionez ca am tuning la 200CP pe butonul SPORT de vreo 4 luni. Km masina: 25000.

A, si era sa uit: schimbat ventilator, distributie, pompa de apa la Vectra C in garantie. De fapt era stricata a treapta a 3-a de la ventilator, dar pana s-au prins ei, au schimbat si pompa de apa si distributia, ca fiind cauza pentru care se incalzea prea tare. La fel, nu a stricat atat timp cat a fost gratis...


P.S. Si te mai mira ca Opel da numai doi ani garantie in Romania... Pai cum daca mecanicul nostru din reprezentanta iti schimba jumatate din motor pe garantie pana gaseste ca problema era de fapt una mult mai mica.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pe la 17.000 km (martie 2008), dupa ce am pus lichid pentru stergerea parbrizului, din curiozitate ridic capacul de la baterie. Mufele de la borne erau complet inflorite de la acid. Sunt la a patra masina si nu am mai vazut asa ceva. Acidul se scursese pe cablurile de curent incat s-au coijit (izolatia era arsa si se vedea sarma din cablu).
La constatarea din service (GTT de unde am cumparat masina) au constatat ca trebuie schimbat tot cablajul electric, inclusiv cablul de ambreaj. Pe loc au schimbat bateria, au curatat bornele si m-au luat in evidenta pentru cand vin piesele. Receptionerul de la service mi-a spus (foarte politicos) ca ar fi mai bine sa nu mai umblu cu masina, pentru ca poate lua foc oricand, dar daca totusi merg cu ea, sa tin stingatorul langa mine in masina, ca daca ia foc, oricum este in garantie. Ca puteam sa iau si eu foc, asta nu facea parte din contractul de service. Dupa 30 zile, primesc telefon sa vin la service. Tot foarte politicos, receptionerul mi-a spus ca nu au venit decat o parte din piese si daca tot am venit, or sa le puna pe astea. Acum partea cea mai tare, urmatoarele piese au venit dupa 4 luni cu toate ca i-am sunat cam din 10 in 10 zile (acum cand am sunat pentru programarea la 30.000 km imi stiau si numele si nr masinii pe de rost). Cica trebuiau comandate din Germania si nici fabrica nu le are pe stoc. Mentionez ca masina cu toate optionalele pe care le-am vrut, a fost adusa intr-o luna.
Si o alta chestie. Am primit o instiintare prin posta sa ma prezint cu masina la ei sa schimbe o piesa defecta din fabrica - ceva de la frana de mana iar cand am ajuns au spus ca firma Opel le-a cerut sa faca asta pe un intreg lot de masini, dar ca ei oricum nu au piesa, ca este un arculet, bla bla bla, si ca o sa mai vada ei daca il schimba la urmatoarea revizie, ei oricum si-au facut datoria fata de producator.
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am schimbat compresorul de aer conditionat pe garantie (pe la 32000km, aproximativ 1 an si 6 luni) si bucsele de la bara stabilizatoare (la 43000km, 2 ani fix - in ultima zi de garantie Smile ). dealer-ul nu a comentat absolut nimic, nu am platit nici un leu pe piesa sau manopera. schimbarile s-au facut in timpul reviziilor. am trecut la la lista cu observatii care mi-au dat sa o completez la inceputul reviziei, ca face zfomot compresorul si sa bate directia. cand au terminat cu revizia , m-au sunat sa-mi comunice ce cauze au gasit ptr observatiile mele si daca sunt deacord cu schimbarea respectivelor piese. atat a fost tot.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Chestionar

ai avut probleme pe timpul garantiei ????
da 53%
nu 23%
deocamdata nu 23%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR