Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
turatii a scris:La mine a venit in 6 saptamani.

E bine ca se poate si mai repede. Am citit undeva pe un topic, un raspuns postat de tine, ceva referitor la CASCO cand iei masina in leasing. Stiu ca la leasing, CASCO nu scade in anul II, III, etc., ci ramane la fel sau e mai mare Smile. Ai gasit undeva sa faci CASCO cand iei masina pe leasing si sa iti scada valoarea in anul II? Eu am leasingul prin HVB, si mi-au zis ca ma contacteaza ei cand o sa soseasca masina ca sa inchei CASCO, dar daca nu ma insel ziceau ca ma lasa sa imi aleg asiguratorul dintr-o lista pusa la dispozitie de ei.
In alta ordine de idei, am platit deja 150E, ch de inregistrare si dealerul mi-a zis ca ar mai fi de platit cand vine masina vreo 250E (adica 400E totalul ch. cu inmatricularea !) si vreau sa va intreb care este suma reala care a-ti platit-o in afara de cea pentru avans si taxa de dosar, adica aceste ch. de inmatriculare. Leasingul e facut pe firma, dar e bine sa stiu la ce ch. sa ma astept.
Oricum dealerul a fost destul de bulangiu, ca mi-a zis ca am si accesorii de 500E (se ofera oficial de OPEL pentru orice Opel cumparat pana la 31 dec) si dupa ce m-am mai dus pe acolo ca sa vad ce accesorii imi iau, a zis ca nu mai imi da accesoriile ca deja mi-a facut discount de 7% si ca accesorile nu mai m-i le poate da, dar eu cred ca acestea sunt oferite de firma mama la toti, nu cred ca are treaba cu dealerul. Voi ce parere aveti? Unde as putea verifica chestia asta? Pe site-ul oficial opel.ro nu exista elemente de contact ca sa intreb.
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am tot la ei leasing. Ca sa te edifici putin ce te asteapta: http://www.turatii.ro/index...p&articol=248

Nu poti scadea valoarea la Casco, si eu sunt ofticat pe chestia asta si pe mai multe, vezi link-ul. Mie nu mi-au luat 400 de euro ci doar 150 cheltuieli de inmatriculare. S-ar putea ca restul pana la 400 sa fie RCA. Teoretic discountul pe care ti l-a dat dealerul e destul de bun (si eu am avut discount), dar nu cred ca trebuiau sa nu iti mai dea accesorii de 500 euro. Depinde. Nu stiu ce sa zic.
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am citit articolul si este o experienta total nefericta, care se manifesta aproape la toti. Toti refactureaza diferentele de curs valutar dintre momentul platii si momentul intrarii efective in cont, costuri de prefinantare, RCA cu TVA (cica vezi doamne e prestare de servicii), si alte taxe inimaginabile, etc.
Din "fericire" stiam de la prieteni ca la inceput apar mici neintelegeri, majoritatea financiare. Ce nu am inteles nici eu este cu acele costuri de prefinantare sau dobanzi interimare, oricum ceva de genul asta.
Aporpo de conditiile alea naspa din contracte: aproape toti le au asa, chiar si firmele mari. Toti isi rezerva dreptul sa iti refactureze eventualele cheltuieli neprevazute.
Singurul avantaj al leasingului fata de creditul bancar clasic, in acest moment este pentru persoane juridice ca te mai scoti cu TVA-ul si ceva pe la cheltuieli, dar pentru o persoana fizica este chiar aiurea. Eu nu am avut buleli cu actele ca aveam profit de la infiintare si pana in prezent. Oricum poate imi zici si mie despre ce firma este vorba pe PM, adica sper ca nu e HVB:).
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
fm a scris:Salut. Mi-am comandat si eu un Astra Classic II (5usi) CDTI, 80CP, climatronic (pachet family), pachet drumuri grele, alarma (era gratis). Cu discountul negociat am scos-o in 13000DDP, dar o iau in leasing. Eu sunt adeptul masinilor noi, iar ce am cautat eu a fost un diesel care sa aiba neaparat climatronic (am sinuzita si de la AC normal raceam la greu cu vechea masina), si ceva spatiu in masina.
Vreau sa ii intreb pe cei care au si carora le-am citit cam toate mesajele, cam care e timpul real in care soseste masina? Eu am facut comanda in 3 oct 2005 si in contract mi-a trecut "maxim 10 saptamani". Adica se poate si mai repede de 10 saptamani? Se mai si depaseste termenul?


La mine a durat 10 saptamani. Am dat comanda la inceputul lui aprilie si mi-a venit la jumatea lui iulie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR