Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dincu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sambata pe 11.10 am cumparat un opel corsa,nu prea stiam care e treaba cu acte si restu,am fost cu tipu la vitan sa facem act de vanzare cump,omu nu avea buletin,nici eu ca al meu e la politie cu alte treburi dar aveam permisu. Am facut actul de vanzare dupa cartea de identitate la vanzator si eu la cumparator si a ramas sa-mi dea omu luni fisa de inmatriculare unde e chestia aia de la financiar cum ca are impozitul platit sa o pot inmatricula pe numele meu,in rest mi-a dat tot carte identitae,si certificat de inmatriculare.de sambata nu am mai auzit nimic de el,l-am sunat nu raspunde,m-am dus la adresa dupa contract unde am gasit un baiat f de treba care mi-a zis ca el a vandut-o unui prieten care ala i-a dat-o altuia in schimbul altei masinai etc.proprietaru din carte mi-a zis sa vb cu ala caruia i-a dat-o el sa-mi dea certificatu fiscal,am vb cu tipu si mi-a cerut 500 de e pt deranjul lui... Surprised intrebarea mea e urmatoarea: pot sa fac actele din nou cu cel care e trecut pe carte fiindca peste tot apare doar el,el zice ca a scos-o de la financiar si nu ii mai da inca o data stampila pe fisa aia,ajutati-ma va rog mult de tot ca mai am putin si ma umplu de calmate... fara gluma! Smile
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu stiu ca actele se fac doar cu propietarul din acte.nu cu diversi intermediari.
daca propietarul e de treaba rezolvi problema.
la financiar nu vad de ce sa nu ii dea stampila.masina se scoate de la impozit doar dupa ce se duce certificatul de radiere stampilat de la politie.
bafta!
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar vanzarea-cumpararea unui autoturism se face exclusiv intre proprietarul masinii (din certificat si cartea autovehicolului) si cumparator. De la primarie iti trebuie Certificatul de Neurmarire Fiscala al fostului proprietar, care se poate ridica pe loc (contra unei taxe de urgenta). Acest certificat poate fi solicitat si se elibereaza numai persoanei vizate in el (e un mod de a te "incolti" la financiar daca ai datorii). NU ESTE INSA NECESARA RADIEREA MASINII PT A SE ELIBERA ASA CEVA...TOT LA PRIMARIE ESTE VERIFICAT SI CUMPARATORUL DACA ARE DEBITE...
Pt impozit schimbul de platitor (beneficiar) se face pe loc. Este intr-adevar ceva mai simplu cand se pastreaza nr. de inmatriculare...

In concluzie, eu am inteles ca nu ai CNF-ul de la primarie pt a ridica masina. Este intr-adevar importat si necesar. Insa toate actele trebuie sa fie incheiate intre persoana existenta pe actele masinii ca proprietar (nu intermediari) si cumparator...
De la data incheierii contractului de vanzare cumparare trebuie sa se finalizeze actele de catre noul proprietar in 30 de zile (atat este valabil contractul)....
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Actele le faci cu persoana care este inscrisa in carte si in talon...cu nimeni altcineva...el nu avea cum sa se scoata de la circa financiara decat in baza unui certificat de radiere...cum masina nu este radiata el este proprietarul...cu el trebuie sa faci si actul de vanzare cumparare
Bafta!
Skip ads

  • dincu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ultimul proprietar din civ a facut cu un x un contrat de vanzare cumparare si o fisa de inmatriculare pe care si-a luat stampila de la financiar (deci el nu mai plateste impozit la masina aia fiindca nu mai e proprietar) asta la randul lui (x) s-a dus la primaria de la secorul de care apartine si si-a bagat-o sa plateasca impozit el,dar doar atat, pe la politie nu am mai trecut. ce am inteles eu: imi trebuie un act de vanzare cumparare intre mine si x + un certificat de inmatriculare pe care sa am stampila de la financiarul lui x cum ca nu are datorii etc + un certificat fiscal apoi ma duc la treaba mea cu: civ,talon,act de vanzare cump intre ultimul prop din carte+certif de inmatric si cel care a cumparat-o si cu act de vanzare cump intre mine si cel care a cumparat-o + certif de inmatriculare si certificat fiscal,cam asta am inteles eu ca e treaba...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
de la financiar nu o scoate pana nu duce certificatul de radiere.asa era anul trecut cand am inmatriculat eu ultima masina.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu cred ca mai exista certificat de radiere.....masina o scoti de la impozit in baza contractului de vanzare-cumparare
  • dincu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu mai cumpar in viata mea masina sh,poate doar de la vreo ruda.... cu actele e in rezolvare,astept sa ridic marti un certificat de inmatriculare,sper sa nu mi se mai faca vreo figura.acum am alta intrebare,am parbrizu crapat si trebuie sa fac itp'u,din cate am inteles nu imi da ala fara sa schimb parbrizul... intrebarea mea e: stiti unde pot sa-l schimb si cam cat m-ar costa (de preferat in sectorul 6). ah, si inca ceva statii itp tot in 6?
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ti-ai facut-o cu mana ta, nu mai cauta scuze, data viitoare vei fi mai atent cui dai banii.
Parbrizul e 4-500 lei, vezi ca e topic deschis separat.
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In ultima perioada am cumparat 2 masini sh. Una adusa din Germania si a trebuit sa o inmatriculez pt prima data pe Romania, iar a doua era deja inmatriculata si a fost doar schimb de proprietari. In nici un caz nu am avut probleme. Am discutat insa numai cu cel scris in acte cand a fost vorba de oficializarea cumpararii.....

Este bine ca patania ta sa fie invatatura de minte si pt altii ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR