Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
De curand am schimbat distributia si navigand pe forum am inteles ca aceasta operatiune ar fi obligatorie la motoarele diesel.eu am un astra 1.7 DTI si as vrea sa stiu ce inseamna chestia asta si daca e intr adevar obligatorie.Poate ma ajuta cineva... Very Happy Merci!!!
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
chiar nu stie nimeni??? Sad
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
distributia inseamna cureaua de transmisie care antreneaza axul (axele) cu came si rolele aferente, se schimba in functie de masina la un anumit numar de km sau dupa un anumit timp chiar daca nu s-a ajuns la nr de km necesar, pt ca cauciucul din care e facuta cureaua are prostul obicei sa imbatraneasca si sa-si piarda proprietatile de flexibilitate si rezistenta initiale dupa un anumit timp. Desi unele din motoarele noi au ceva sisteme de protectie in cazul ruperii curelei de distributie, in mod sigur la ruperea acesteia se intampla ceva rau la motor.
Cureaua antreneaza arborele (axul) cu came ce la randul sau antreneaza supapele. Daca se rupe cureaua in mod sigur raman cateva supape deschise pe care le loveste pistonul cand ajunge sus. Se rup supape, se sparg pistoane, iar motorul se gripeaza brusc.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Indicat asa ar trebui sa faci , nu ai de unde sa sti de cit timp nua mai fost schimbata distributia la masina ta iar riscul de a nu o schimba este destul de mare , tinind cont ca o eventuala rupere a curelei de distributie s-ar solda cu consecinte foarte costisitoare ptr tine .Asa ca schimba curea distributie , rola intinzatoare si rola ghidaj , in rest ce te mai lasa buzunarul , filtre si alte maruntisuri
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
brre...omul intreba despre ajustarea dinamica a pompei de injectie....si voi i-ati explicat de schimbarea curelei....din pacate eu nu stiu nimic despre subiectul real...bafta
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
de schimbat am schimbat tot.problema e cu ajustarea asta care cica se face pe computer...habar n-am....Sad
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
hai sa-mi dau cu parerea ca neavizatu'...dak nu ai modificat ceva la motor (ai facut numa intretinere propriu zisa) si dak nu s-a umblat la circuitul de alimentare cu combustibil...ar trebui ca pompa sa poata functiona tot ca inainte...mai ales dak ai pus piese corespunzatoare.
Mie imi suna ca un fel de reglare a debitului de carburat injectat functie de turatia motorului, conditii de temperatura (cand e rece motorul baga mai mult comb????)..dar dak nu s-a umblat la pompa de injectie are vreun rost? sau vor sa faca un ban gramada in 5 minute pe care o sa-i taxeze 1 ora pt ca nu lucreaza cu subdiviziuni (asa am citit pe forum).
Pe ei nu i-ai intrebat ce inseamna si de ce traba facuta?...Dak ti-au raspuns sau iti raspund cu 'asa treba'...baga niste aluzii transparente referitoare la originile lor si lasa-i in pace...incearca sa mai intrebi si la alti meseriasi..dar nu spune ca deja ai schimbat curelele si alea alea zi ca ai vrea sa le schimbi si ca ai auzit ca treba si ajustarea aia..dak e adevarat..
  • vectra16

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
b82bog a scris:de schimbat am schimbat tot.problema e cu ajustarea asta care cica se face pe computer...habar n-am....Sad

e valabila pt motoarele TDI (de la vw)
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat curelele acum 31k km .Nu s-a ajustat nimic la nici o pompa de injectie .Masina merge perfect ca si inainte de schimbarea curelelor.Stai linistit daca mecanicul stie ce face nu trebuie sa umble la nici o pompa.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sincer nu am auzit ca daca schimbi distributia trebuie sa umblii la parametrii injectiei , nu vad de ce , doar s-a dat o curea jos cu rolele aferente si atit , nu umblat in alta parte , probabil asa cum a spus cineva mai sus aceasta operatiune de ajustare sa se faca la alte masini.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR