Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • korko

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Crying or Very sad salut sunt un nou posesor de corsa 1.3 cdti din 2004 cu 133000 km la bord.In urma cu cateva zile a inceput sa se auda un harait cand apasam pedala de ambeiaj usor,am fost la mecanic si mi-a spus ca ar fii rulmentul d presinune,pana aici totul bine m-am interesat cat costa si l-am gasit pe cel mai ieftin cu 350 ROn. Dand cutia de viteze jos mecanicul a constatat k marea problema era defapt volanta care valoreaza nici mai mult nici mai putin de 2500 RON Crying or Very sad.Acum nus c sa fac incotro sa o iau mi se pare un pret enorm,voi c ma parere aveti ati mai auzi de o asemenea ploblema la corsa,oare o pot gasi mai ieftin piesa o dezmembrare ceva?Astep parerile voastre.
Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De obicei volanta nu se schimba odata cu discul si rulmentul de presiune pentru ca rezista mai mult.
Daca esti sigur ca la tine e si volanta stricata incearca sa gasesti la dezmembrari una mai buna si cumperi doar rulment si disc noi.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
normal e facuta sa nu o schimbi decat odata cu masina !
  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
N-as vrea sa te dezamagesc insa tocmai am schimbat volanta si ambreiaj complet (la Vectra) si asta pentru ca a fost necesar... masinile de-acum nu mai au volantele clasice de pe Dacii care tineau mult mai mult decat masina in sine... iti pot confirma, din proprie experienta, ca mecanicul n-a batut campii. Acum s-o iei noua sau sh... la cea sh nu ai nici un fel de garantie ca este ok... nu ai cum s-o verifici inainte... iti dai seama daca este ok sau nu numai dupa ce-o pui pe masina. Pretul care l-ai obtinut este enorm, eu am dat pe ambreiaj complet si volanta pana-n 3000 RON si asta la Vectra... mai cauta, sigur obtii ceva mai OK.
Spor
Skip ads

  • korko

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am gasit cu 300 E ce parere aveti?
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Depinde de starea ei, daca vine din dezmembrari e bine sa vezi in ce stare e masina donatoare, starea discului de ambreiaj, ca sa stii cat e de uzata si volanta.
  • puntomk1

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Volanta descentrata la acest tip de motor este un lucru frecvent (am intalnit multe cazuri). De preferat cumpara o volanta noua, nu cred ca vrei sa te trezesti cu ea pe bord.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si oare cum se descentreaza volanta?
Skip ads

  • puntomk1

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Frecarea dintre volanta si disc ambreiaj produce si caldura...
Am mai auzit si de slabirea suruburilor volantei, cam greu de crezut dar s-a intamplat.
  • cont-sters-22860

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
acelasi harait il am si eu.chiar daca este sau nu in viteza.plus ceva socuri la debreiere mai ales daca apas prea repede pedala la scimbat din 1 in 2.si probabil ca tot volanta,poate si ambreiaj.daca ar fi numai kit ambreiaj ai fi iesit ieftin comparativ cu volanta.dar si eu cred ca va fi volanta, cu toate ca sper sa fie doar un kit de ambreiaj la mijloc.acuma la costuri probabil ca la vectra cum am eu e 2500, toretic ar trebui la tine sa fie mai ieftin, acuma incearca sa intrebi in mai multe locuri de preturi.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Baieti si eu trebuie sa inlocuiesc volanta si asta numai la 72200 km La vectra C 2006 1.9 CDTI motor Z19DT 88KW ,120 CP.Asta e se intampla numai si datorita plecarilor bruste de pe loc in treptele 1 si 2. Pe mie ma costa la reprez Opel 3500 lei + maopera dar am gasit la un magazin de piese la 2080 lei.Pana la urma n-am incotro si trebe sa o repar ca de dus nu mai duce asa cum e decat 5000 km sau un maxim de 10000km.
  • cont-sters-22860

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
da, este recomandat sa fie noua volanta.pe mine ma costat comanda hidraulica(500)+kit ambreiaj(placa+disc=1200)+volanta(volanta cu masa dubla=1500),cica piese aduse pe orignal,total 3200 lei.mi sa spus ca sunt 2 feluri de cutii de viteza la vectra c,si tot vreo 2 feluri de ambreiaj si volanta pt fiecare fel de cutie.eu am schimbat la 115.000 km, si am masina de la la 110.000 km. daca se pleaca de pe loc cu viteza 1, batraneste cum se zice, fara sa ai tendinte de raliu, mergi cu ea cel putin 200.000 km.
Skip ads

  • eul_liric

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sunt curios daca mai sunt posesori de 1.3 cdti care au zgomote suspecte in genul celor descrise.
  • mariuscerneagalati

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ma baieti ce dracu voi nu cautati de loc! sunt volante noi la 250-300 euro si in plus fata de asta ele se pot si repara. pentru ambitiosii care dau in masina in treapta 1 si 2 tare la semafor cum eram si eu uitativa aici si trageti singuri concluzia de ce se strica volantele cu masa dubla https://www.clubopel.com/lin...tch?v=IiNr_84GeDI
  • alex1891

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am si eu un Opel Corsa CDTI din 2007. Se aude un zgomot ciudat in timp ce merg, e ca un el de biziit, care se intensifica odata cu viteza de deplasare. La reprezentanta mi s-a spus ca ar fi cutia de viteze cu probleme. Deoarece am cutia cu 6 viteze, cica nu se se repara cutia de viteze ci se schimba cu totul. Ar exista o varianta de remediere, care mi-au spus-o cei de la reprezentanta, in sensul ca exista o vaselina speciala care ar scoate acest zgomot. Pret de cutie de viteze pt masina mea ar fi undeva pe la 3-4 mii de euro. Sad
  • gyny4u

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
si eu am un corsa cdti (90cp) din 2007 si am o problema asemanatoare...
la mine se aude un zgomot ciudat in treapta a 6-a, doar atunci...fac tot posibilul sa ajung cu ea in service sa vad despre ce e vb...
imi poate recomanda cineva un mecanic bun?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Un fluierat doar in treapta 6?
Vreun rulment prin cutie. Desfa-o cat mai repede posibil.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
N-am mai scris aici din 2008. Volanta am schimbat-o in vara lui 2009. M-a costat 280 euro volanta si 180 euro intrag kitul de ambreiaj. De atunci totul este mult mai bine. Am fost nevoit de cateva ori sa plec mai tare in tr.1 si 2 si sa stiti ca parca se simte ca in acest stil ea nu va avea o viata mai lunga. Deci nu recomand aceste plecari.
  • gyny4u

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu se aude ca fiind un zgomot in cutie...asa cred
pare mai mult un fluierat de la motor...e un sunet ce mi se pare cunoscut dar nush de unde sa il iau ... aduce foarte mult cu sunetul unei tobe de esapament care nu e prinsa bine insa e ciudat ca se aude doar in a 6-a. am incercat sa o turez mai mult (4500-5000rpm) in treptele inferioare insa nu se aude. iar in treapta a 6-a se aude de pe la vreo 2100-2200 rpm.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Doar in accelerare?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR