Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sunt diferente intre vectra b1 si vectra b2 inafara de cele vizibile la exterior?Ma refer la motoare,suspensie, interior,etc
cine are timp poate sa-si dea cu parerea.asi vrea sa stiu si eu ce am de pierdut daca nu am vectra b2,din start nu-mi plac spoilerele de la b2 comparativ ci b1,in schimb mi se pare mai frumos la capota portbagaj in zona yalei.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Raspuns raspunzator.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:sunt diferente intre vectra b1 si vectra b2 inafara de cele vizibile la exterior?Ma refer la motoare,suspensie, interior,etc
cine are timp poate sa-si dea cu parerea.asi vrea sa stiu si eu ce am de pierdut daca nu am vectra b2,din start nu-mi plac spoilerele de la b2 comparativ ci b1,in schimb mi se pare mai frumos la capota portbagaj in zona yalei.

Question Idea
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din96 de cand a inceput fabricarea de b1 pana in 2002 cand s-a oprit fabricarea b2, s-au schimnat toate motorizarile, butucii au la b1 4 prezoane la b2 au 5. Mai sunt si altele.
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sunt diferente si la bord, la b1 este mai simplu, clasic in timp ce la b2 e cu beculete, multe au acea imitatie de lemn, parerea mea e ca b2 e prea impopotonat. Bineinteles ca cel care are b2 spune ca e mai frumos al lui.
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu nu am nici b1 nici b2, dar b2 mi se pare mai elegant.. arata mult mai bine decat b1 estetic vorbind.. pe langa motorizare.
  • 09mihai

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu am b1, dar spatele mil place cel de la b1; insa grila mio place cea de la b2, ca are acel aluminiu fain lucitor.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
thrill a scris:eu nu am nici b1 nici b2, dar b2 mi se pare mai elegant.. arata mult mai bine decat b1 estetic vorbind.. pe langa motorizare.

mie imi pare vectra b 1 sau 2 mai sportiva decat eleganta ca aspect.



Ultima modificare facuta de Radovan_eu la Sam 25 Oct, 2008 9:30 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:sunt diferente si la bord, la b1 este mai simplu, clasic in timp ce la b2 e cu beculete, multe au acea imitatie de lemn, parerea mea e ca b2 e prea impopotonat. Bineinteles ca cel care are b2 spune ca e mai frumos al lui.

nu difera bordul cu nimic.ce ai vazut tu tine cont de nivelul de echipare.si b1 poate sa aibe climatronic sau imitatie mahon(elegance)
si b1 are butuci cu 5 prezoane si asta la modelul de mim 100cai.
motorizarile difera prea putin(mai mult conteaza euro 2 b1 toateeee! si euro 3 sau 4 b2 din 2000-2002)
o diferenta mai mare la motorizare:1,7tds de la b1 nu mai exista la b2
2.0dtl de la b1 la be nu mai exista la b2
x20xev la fel
a aparut motorul de 2200 in locul lui
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
oricum eu itzi recomand o vectra b2 , nu suport ideea de far in 2 bucati , asta ati uitat sa specificati , eu am vectra b2 si sincer b1 nu mi-as lua nici sa ma bati , spoilerele cu plasticul ala negru , zici ca e logan
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
biker a scris:oricum eu itzi recomand o vectra b2 , nu suport ideea de far in 2 bucati , asta ati uitat sa specificati , eu am vectra b2 si sincer b1 nu mi-as lua nici sa ma bati , spoilerele cu plasticul ala negru , zici ca e logan


pai nu trebuie sa-mi recomanzi,am deja B1,iar cu farul dintr-o bucata sau spoilerul cu bandou negru,mi se par mai practice decat la b2,daca deschide unu portiera de langa tine,iti loveste bandoul negru nu pe cel vopsit sa ti-l zgaraie,la fel si la spoiler,cat despre far,aproape ca nu am bagat de seama chestia asta ,,dintr-o bucata''.da,la B2 sunt mici artificii care o fac un pic mai frumoasa.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Vad ca de la diferente intre B1 si B2 ati ajuns sa va certati care e mai frumoasa.
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pif a scris:Vad ca de la diferente intre B1 si B2 ati ajuns sa va certati care e mai frumoasa.


imi pare rau daca s-a inteles ca ne certam,erau doar parerile mele.
  • 09mihai

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:
biker a scris:oricum eu itzi recomand o vectra b2 , nu suport ideea de far in 2 bucati , asta ati uitat sa specificati , eu am vectra b2 si sincer b1 nu mi-as lua nici sa ma bati , spoilerele cu plasticul ala negru , zici ca e logan


pai nu trebuie sa-mi recomanzi,am deja B1,iar cu farul dintr-o bucata sau spoilerul cu bandou negru,mi se par mai practice decat la b2,daca deschide unu portiera de langa tine,iti loveste bandoul negru nu pe cel vopsit sa ti-l zgaraie,la fel si la spoiler,cat despre far,aproape ca nu am bagat de seama chestia asta ,,dintr-o bucata''.da,la B2 sunt mici artificii care o fac un pic mai frumoasa.


am vazut ca bandourile alea se pot da jos si se poate suda o bucata de metal si dupa aia vopsi
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu ne certam Smile , fiecare isi spune parerea Smile
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am vazut ca bandourile alea se pot da jos si se poate suda o bucata de metal si dupa aia vopsi[/quote]

e o gluma cred,nu?mai sudam inca 2 bare si le facem tancuri. Very Happy
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am acasa o revista mai veche in care scrie ca in anul 1999 odata cu face-lift-ul s-au schimbat 3000 de componente din totalul de 8.000 de pe Vectra B. Cand ajung acasa, o sa caut revista, o scanez si atasez aici pozele cu articolul.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca in articol nu sunt specificate si care din elemente au fost schimbate si in special cele de natura tehnica, nu te mai obosi sa il postezi fiindca te credem pe cuvant. In plus, designul butoanelor de pe consola centrala (un pic scobite la b1) tine de aspect si gusturi si nu de functionalitate. Farurile insa, pe langa faptul ca trebuie sa-l platesti tot daca spargi doar semnalizatorul, sunt altfel gandite si asigura o mai buna luminare a drumului.
Tot de interes ar fi sistemul de franare, suspensiile, cutii de viteze s.a.
  • McKussic

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am b2 Smile m`am obisnuit cu computeru de bord mai colorat si nu patratzos cum e la b1 Very Happy Smile suspensile la b2 is sport maj.. spatiu mare maj au piele.. neagra sau cafenie.. & more
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sall. eu am un b1 pt ca asa l-am vrut (sant adeptul masinii cat mai simple),imi place sa sofez masina eu, si nu sistemele si functiile electronice. intotdeauna fata de un facelift vor fi pareri si pro si contra e o chestie de gusturi. d p m d v singurul lucru necesar pe care neamtul nu l-a pus nici pe b1 nici pe b2, e o cutie de viteze in 6+1 trepte.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR