Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • 35 dff

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Sambata seara plecam la o nunta cu sotia si dintr-o data am simtit ca merge f greu volanul. Am oprit imediat la primul scuar cu gand sa aerisesc, de la capacul borcanului. In spatele meu am observat o ''dara'' de ulei, sub masina balta iar in borcan nimic..?
Azi am dus-o la DIBAS iar constatatorul de acolo m-a speriat tare ca e ''caseta de directie dreapta'' iar pretul celei originale (30-45 milioane + manopera 6 mil). Exclamation
Am luat-o acasa si maine ma duc la Targoviste la TRAMI sa imi monteze una reconditionata....la 1250 ron+manopera .... La service-urile din Bucuresti ''te rupe'' dela 1500 ron in sus contrafacute + manopera.
Nu stiu cum voi ajunge maine dimineata pana acolo ca trag de volan ca la tractor....
pareri, sfaturi ?!
Skip ads

  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
baga ulei si completezi mereu pana ajungi.. sa nu cumva sa mergi fara ca risti sa arzi pompa de servo.. am fost in aceeasi situatie ca si tine si am ajuns la targoviste cu 2-3 l de ule de servo..
  • 35 dff

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
rstefan a scris:baga ulei si completezi mereu pana ajungi.. sa nu cumva sa mergi fara ca risti sa arzi pompa de servo.. am fost in aceeasi situatie ca si tine si am ajuns la targoviste cu 2-3 l de ule de servo..

merci, RSTEFAN, asa am facut, am ajuns bine doar cu 1 litru, dar am plecat de la 5 dimineata sa prind liber ca a trebuit sa traversez Bucurestiul
E mult mai convenabil asa, mi-a montat o caseta reconditionata, merge f bine, deocamdata sunt multumit . Am iesit destul de ieftin., fata de service-urile din Buc.
Merci TRAMI! Exclamation
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Un pret ca ne intereseaza si pe noi. Chiar sunt curios cat te-a costat toata operatiunea.
Skip ads

  • 35 dff

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pif a scris:Un pret ca ne intereseaza si pe noi. Chiar sunt curios cat te-a costat toata operatiunea.

[s]pai pretul a fost 850 ron caseta si manopera 300 ron (ulei si geometrie inclusa in pret)....deci eu sunt foarte multumit am facut si poze la cum arata cea veche si cum arata cea inlocuita dar nu prea pot sa o postez...
daca ai un email iti pot trimite.....

hai ca a mers!


  • parpa

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am derapat cu masina si m-am lovit de boldura lateral..mi sa indoit bascula...si acum am ramas cu mare joc la volan...poate sa ma ajute cineva sa imi zica ce e de facut...se aude un zgomot in caseta d directie cand misc d volan...
  • Ionutz_yo

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu problema cu caseta de directie imi curge foarte rau............
Un nr de tel al lui trami sau ceva?
Unde gasesc si eu una reconditionata?
Si unde pot sa o fac in ploiesti sau in apropiere.....
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si eu am avut probleme cu caseta, dupa ce am iesit cu masina dintr-un sant unde a parcat-o prietena din greseala... Smile am cupparat un de la dezmambrari din Zalau si nu am probleme desi o am de ceva timp..
Skip ads

  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut dar un reper de la semeringuri nu poate sa dea nimeni lumeeee! ca de fapt ce fac oamenii nostrii nu iti dau caseta daca nu le dai alta la schimb?! si ei ce fac o recondititoneaza nop?! asa ca daca mai schimba cineva o caseta sa dracu reperul de la semeringuri, sa le faca o poza de aproape cu ce scrie pe semeringuri! ca asa poate un destept gaseste o varianta mai ieftina de a reconditiona caseta chiar acasa !
  • 35 dff

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
www.trami.eu -acolo gasesti nt telefon.
  • darryl

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mi s-a dus caseta de directie......vreau si eu niste sfaturi ...am inteles ca este cineva aici care se pricepe la casete de directie....Va rog ajutati-ma si pe mine....stau cu masina pe dreapta de 2 saptamani. Am un opel vectra B model '97 1.7 CDTI .Astept un raspuns de la voi.O zi buna
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
35 dff a scris:www.trami.eu -acolo gasesti nt telefon.


+ Daca o sa cauti mai bine pe forum, o sa gasesti multe lucruri interesante referitoare la problema ta.
Skip ads

  • sandwich_scuby

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Am inteles ca Trami este cel care skimba semeringurile la caseta de directie. Totusi va rog sa-mi spuneti cine este ,, TRAMI "si cu pot lua legatura cu el ?
Multumesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Iete aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1607
  • enache

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat la Tremi acum 2 ani caseta de directie la un Vectra B si de atunci nu am mai avut probleme.Asa ca,daca oamenii au ramas la fel de seriosi(cei de la Tremi),pentru cei cu probleme este o varianta mult mai ieftina si f.buna.
  • djrafu2004

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am si eu probleme minore cu caseta de directie la un opel vectra din 96' m-am uitat pe net si pe site-ul unix ( nu fac reclama) cea mai ieftina caseta e la 3080 ron si mi se pare cam mult... s-ar putea sa ma ajutati cu un service care reconditioneaza casete din zona Tg.-Mures?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din ce retin, nu sunt in zona ta. Totusi, cauta la publicitate. e o firma din Targoviste care face asa ceva. Relativ ieftin.
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
poate ma puteti ajuta cu un sfat
si eu la fel am probleme cu caseta de directie, in sensul in care: atunci cand virez de volan jumate de tura simt ca un fel de pocnitura in volan ca si cum trec de un "hop" dar de exemplu daca sunt in franare cu masina (deci am viteza, franez si virez in acelasi timp) nu se simte, din cate am citit tot de pe clubopel -> https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5136 la corsa este o bucsa care se poate schimba si se revolva problema, a incercat cineva treaba asta si la vectra, sau atzi schimbat totzi casetele cu altele reconditionate de la "Trami"
sau daca a mai avut cineva problema asta la caseta, cum a rezolvat-o, ca mai am o caseta de vectra numai ca-i sparta, poate pot sa iau de pe ea ceva piese si sa o repar pe a mea !
va multumesc !
  • misulumy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 C Diesel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Reconditionezi si de vectra C?
  • thecretzuc

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
CELE PRODUSE DE DELCO REMY SUNT BUNE?
Asa cum s-a spus mai sus, producatori de casete sunt Saginaw sau ZF (pentru Vectra B).
Delco Remy este reconditionator, ca dealtfel majoritatea firmelor prezente in TecDoc (Spidan, ERA, GeneralRicambi, URW, WAT, Lizarte, etc).



salut lasami si mie un nr de telefon...te rog
am si eu o caseta servo de opel vectra b din 2001
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR