Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
As fi curios la ce interval schimbati filtrele de aer si motorina (cei care au grija de masina), pentru ca ce scrie "cartea" nu sunt convins ca e aplicabil la conditiile din Romania. Eu am schimbat azi filtrul de aer la 10.000 km (a fost schimbat in august) si m-am speriat de cum a aratat cel vechi cu toate ca nu umblu cu masina decat pe asfalt !
Skip ads

  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu le schimb intre 7.000 si 10.000 km dar nu este o regula.depinde de cat praf este sau ce motorina am noroc sa alimentez.dar in conditii normale intre 7 si 10.000 de km
  • viorelursu

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2005

  • Mesaj Privat
In tarisoara noastra prafuita omori sigur motorul daca nu schimbi la max. 5.000 km filtrul de aer. Parerea mea...
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am schimbat la 68K km si acum am 75k. In intervalul asta am facut destule drumuri off-road cu praf, dar nu simt nici o diferenta la tractiune. Personal ma gandeam ca probabil va trebui sa le schimb dupa 15k km, odata cu schimbul de ulei.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La penultimul am schimbat doar pe cel de ulei, pe cel de aer l-am aspirat nitel pentru ca nu era prea jegos, iar de existenta celui de polen habar n-aveam. Despre schimbarea celui de motorina stiam ca trebuie schimbat cand da semne motorul...

La ultimul schimb de ulei (dupa 15000km) am schimbat si filtrele de motorina, aer si polen. Cel de motorina "mai mergea vreo 10-15000 km", a zis mecanicu'

La urmatorul (tot cam 15000, folosesc ulei omologat GM-LL-B025, despre care nemtii zic ca tre schimbat la 30000), voi schimba doar pe cel de ulei.

Se pare ca mototolina asta Euro5 e foarte curata...
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Scuze ptr off topic :...de unde si la ce pret cumperi uleiul?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Atat uleiul cat si filtrele le-am luat de al un magazinas de pe bd. Basarabia. Cum vii dinspre Pta. Muncii, pe dreapta observi vreo 2-3 magazine. Te interesezi la fiecare ce preturi sunt pentru filtre (am luat Mann) si uleiuri.
Eu folosesc Mobil Synt S 5W40 (dar parca si Aral are ulei omologat GM-LL-B025, or mai fi si altele). Pe 5 litri am dat cam 1.5 milioane

Pe filtre am dat cate 3-400 pe fiecare, nu mai stiu exact.

In TIS scrie asa: GM-LL-B025 se schimba la 30000, ACEA A3/B3 se schimba la 15000.
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Le-am cumparat saptamna asta (Mann): f.aer 548k, f.polen 358k, f.motorina 367k, f.ulei 320k.
Uleiul este Opel 5W-30 Super Synth, la 2,1 mil (6 litri).
Subscriu lui viorelursu, f.aer trebuie sch la max 5000km (mai ales pe diesel si mai ales la mersul prin oras).
Uleiul, desi se schimba la 30k km, eu il schimb la 8000 km.
PS : pe prima pagina a cartii masinii este un sticker mare rosu pe care scrie, ca in cazul circularii in oras, se recomanda schimbarea uleiului la 7500km.
  • sorin ion

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2005

  • Mesaj Privat
acelasi ulei OPEL am luat acum 3sapt. de la reprz.OPEL de pe theodor pallady(sos spre autostr.A2) 1.5mil-5l.
pt VectraDTI de unde ai luat filtrele mi se pare pretul f bun?cand le-am schimbat eu am luat unele austriece dar cam scumpe(mag zona TIMP.NOI) Question
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
max 8000 toate
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
de la auto total (importator mann in romania)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR