Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mi s-a ars unul din cele doua beculete ce lumineaza consola in partea unde sunt butoanele de climatizare. Bag incet surubelnita si incerc sa scot masca aceea de plastic afara, cand o scot vad ca am reusit sa rup toate cele 4 cleme de prindere. Evil or Very Mad Mai departe am incercat eu sa scot beculetul acela din dreapta insa nu pot fiindca mai trebuie cumva dat jos acel subansablu din plastic alb, care reusesc sa-mi dau seama cum. Rog pe cineva care a mia trecut prin asa ceva, sa dea un reply. Crying or Very sad

Va multumesc.
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Va rog, cineva, cum schimb becul din dreapta, ca nu reusesc nicicum sa-mi dau seama.


  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am desfacut acea consola ca sa-mi pun leduri , am observat si eu ca se scot greu , sunt lipite pe cealalta parte a plasticului. iti recomand sa dai toata consola jos, cu grija, se scoate in felul urmator :
dai jos casetofonul jos ca sa ai acces la cele 3 cabluri din spate care intra in consola.Unul dintre cabluri este tensionat deci ai grija sa-l dai incet jos sa nu se rupa vreun colt la acea clema.
Dupa ce ai eliberat consola de cele 3 cabluri o poti scoate impingand-o spre interior si scotand-o prin spatiul unde a fost casetofonul sau prin tragere.In ambele cazuri trebuie sa fortezi usor cu o surubelnita dreapta toate marginile ( sus, jos, stanga,dreapta) pentru ca mai sunt niste cleme din plastic pe acolo (personal mi s-a parut ca iese mai usor daca o impingi si o scoti prin spatiul de la casetofon) . Sa ai grija cand umbli pe acolo la butonul de recirculare (eu personal nu stiu inca ce i-am facut, dar nu mai merge, si chiar daca am stat cu masina desfacuta prin interior vreo 2 sapt mi-a fost lene sa il mai desfac sa ma uit cum sa-l repar ). Sper sa te descurci sa dai jos placuta aia galbena unde ai de lipit becul . Spor la treaba
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Becul trebuie lipit ? ce sistem idiot au facut astia de la Opel, in loc sa fie niste beculete sa iasa ca la instalatia pentru brad. E mai complicat decat credeam, eu deasupra de asta am CD-Player-ul CD-R2500, decat sa fac toate astea, mai bine il las asa cu becul ars. Multumesc de raspuns. Becu' masii. Sad




Plus ca observ la CD-Player ca ar fi 4 surubele ce se scot cu un imbus si nu stiu nici acolo peste ce dau si ce cleme mai rup. Pentru un singur bec stupid.
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si cd-player-ul se scoate printr-o metoda , ai nevoie de niste andrele sau sarma oteloasa Very Happy
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cand mi-am pierdut speranta, in seara asta si-a revenit lumina, desi jur ca becul e cam negru si as fi putut baga mana in foc ca e ars. Cred ca de la injuraturi i s-a tras, ca acum merge. Smile

Mai am doar o problema, mai am un bec ars, asta de mai mult timp la butonul de faruri, becul central chiar din buton, ce se misca. Acela cum se inlocuieste/scoate, ca nu vreau sa rup si acolo vreo clema ca la plasticul ala din consola.

Multumesc.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat


Pentru usurinta dai jos bucata de plastic de sub volan , este prinsa cu 2 suruburi ( torx 20 ). Am marcat pe poza unde sunt pozitionate . Modul acela cu comutatoare ptr faruri are 2 cleme(de metal) pe laterale, pe interior.Trebuie sa iti strecori mana pe dedesubt ( este foarte stramt) si sa apesi pe cleme, nu cred ca ai sanse sa le apesi pe amandoua in acelasi timp din cauza spatiului, dar in timp ce apesi pe o clema tragi spre tine apoi apesi si cealalta clema (asta ca sa nu bagi o surubelnita din lateral si sa zgarii plasticul ) . Sunt doua becuri in acest modul, unul se afla intr-un soclu gri si lumineaza partea de jos , dar mai este unul si in interior care lumineaza partea de sus.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
si eu trebuie sa ma apuc cat de curand de demontat... deci sa inteleg din poze ca se poate da numai plasticul din fata jos? asta dupa ce in prealabil cot rotitele de la climatizare Wink astea se scot prin tragere simpla sau au si astea vreun sistem de prindere? cam in ce zona sunt cleme de prindere ale plasticului sa incerc sa nu le ruo?

Sa ineteleg ca becurile astea 2 sunt fara fasung? pur si simplu de smulg de acolo (eu le am pe ambele arse) si se pun altele in loc prin apasare?

Si eu evit sa scot NCDC-ul 2013 de sus pentru ca nu am cod la el si nu o sa-mi fac timp sa cer un cod la reprezentanta decat dupa ce o sa se duca bateria Very Happy
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Da sunt becuri simple fara fasung , daca vii azi la intalnire ti le dau eu ca nu le folosesc. Se poate scoate doar plasticul , butoanele le scoti dupa nu inainte Wink . Trebuie insa scos cu grija sa nu se rupa vreo clema (clemele sunt de plastic ) . Eu l-am desfacut de multe ori si acum iese usor Smile
  • ibn

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
umblaretz a scris:Da sunt becuri simple fara fasung , daca vii azi la intalnire ti le dau eu ca nu le folosesc. Se poate scoate doar plasticul , butoanele le scoti dupa nu inainte Wink . Trebuie insa scos cu grija sa nu se rupa vreo clema (clemele sunt de plastic ) . Eu l-am desfacut de multe ori si acum iese usor Smile


Da, si mie mi s-a ars un beculet baioneta de la consola centrala. Iata cum am procedat: am desfacut capacul si placa alba care acoperea beculetele. Pentru asta am folosit un cutit ieftin cu miner negru si lama subtire. Cu ajutorul unei bucati de izolirband am tras becul afara (altfel aluneca degetele) Apoi am folosit un bec de bord de dacie de tip nou care are si un soclu de plastic. Tot cu izolirband am extras beculetul din soclul respectiv. Montarea........ prin impingere si gata! Bafta tuturor.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Merci umblaretz , am rezolvat problema impreuna asrea, am reusit sa scot si eu plasticul fara sa rup vreo clema Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR