Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • Zero00SM

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sal.De vreo 2-3 luni am inceput sa ma uit de o masina.Am 4000 de euro si toata lumea m-a sfatuit la diverse modele Opel.Nu ma incanta vectra, iar pentru astra nu am bani suficienti.Asa ca m-am hotarat sa iau o tigra.Problema este ca nu prea stiu nimic despre ea,decat ca e foarte ravnita in ultima perioada se vand ca painea calda,au consumul pe la 11 in afara si 6 in oras, intretinere ieftina,dar piese de caroserie scumpe.Este prima masina pe care vreau sa o cumpar si as vrea sa fac o alegere buna.Mentionez ca masinuta va vedea mai mult drumuri in afara Bucurestiului.Ce ma intereseaza la masina:

1.Intretinerea
2.Fiabilitate
3.Aspect
4.Performate.

Exact in ordinea asta.Credeti ca Tigra este solutia?Sau alta masina?
Skip ads

  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
s-ar putea sa fie intretinerea cam scumpa la tigra, in functie de cum ai noroc (au totusi o varsta, deci sa nu te astepti sa fie impecabile)
De ce nu te uiti la o corsa cu motor de 1.2. Vad ca nu te intereseaza prea mult performantele, iar la restul sta OK...
  • Zero00SM

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai am inteleg ca e aceeasi masina cu alta caroserie.Imi cam place destul de mult tigra.Ca intretinere probabil sunt la acelasi pret (mai putin la consum),la fel de fiabile,dar ca aspect nu accepta comparatie.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
depinde si de fizicul tau Very Happy daca ai ceafa lata nu te asortezi bine cu tigra in rest is masinute ok ca performanta ce sa zic eu am un x14xe si se simte vana in ea de la 3000 de ture in sus ,suspensie tare ca e coupe nu caravan si stai mai bine in ea ca in vectra ,ca preturi e cam scumpa la elmente caroserie din ce am vazut in rest nu e iesit din comun ,daca vrei sa cumperi pm ca eu o dau ca mi-am luat omega B !
Skip ads

  • madhyena

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 1995 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Iti recomand sa citesti posturile din urmatorul thread - link, mai ales ce am scris eu despre Tigra - vezi postul "cel lung." Smile
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Zero00SM a scris:pai am inteleg ca e aceeasi masina cu alta caroserie.Imi cam place destul de mult tigra.Ca intretinere probabil sunt la acelasi pret (mai putin la consum),la fel de fiabile,dar ca aspect nu accepta comparatie.


nu e nici pe departe aceeasi masina cu alta caroserie Smile
Corsa C e in primul rand de generatie mai noua (tigra e cam p-acolo cu corsa B), iar din ce am vazut, in ultimul timp au scazut preturile si ai putea lua una de prin 2001-2002...
  • cosmin_neb1

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
tigra=corsa b
  • Black Pearl

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Tigra e dupa modelul Calibra pe platforma de Corsa B.
Ciuby nu induce lumea in eroare Laughing. Tigra a fost fabricata intre anii 10.1994 - 09.2000. Ultimele vandute pe piata au fost inmatriculate cu siguranta si in 2001.
In rest , Ciuby are dreptate, e chestie de noroc, la o masina mai veche mai pica ba una, ba alta.
Postarea lui madhyena mi se pare cea mai realista parere despre Tigra.
  • Zero00SM

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti pt sfaturi.Mai am nevoie de un sfat daca stiti,de fapt 2.Am gasit o Tigrutza excelenta din punct de vedere tehnic,cu o singura problema...la viteza cand calc frana trage putintel stanga.Precizez ca la 110 am luat mainile de pe volan si nu trage deloc...merge perfect.Doar cand calc frana trage stanga.E clar ca ma duc la mecanic sa intreb daca e de la sistemul de franare,presiunea in pneuri....sau poate sa fie din cauza ca a fost lovita?Ma gandesc ca daca a fost lovita...tragea si in mers...nu numai cand calc frana.Asta ar fii singura problema tehnica.In rest...vizual masina arata de nota 6-7.Are capota destul matuita...plafonul are 2-3 portiuni mici de diametru 3-4 cm in care are lacul sarit.Ce ma intereseaza....cam cat ma mai costa sa ii rezolv problema tehnica daca e vb de frane (ca daca a fost lovita nu o iau) si cam ce ar mai fii mai avantajos la cealalta pb.Polish sau revopsire.mentionez ca nu dispus de foarte multi bani...cam 500-600 de euro.Astept un raspuns eventual de la un proprietar.Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR