Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutari,

Am tot cautat pe forum niste informatii despre intretinerea, schimbul si costurile implicate pentru distributia unui Auto Opel si sincer nu am gasit decat informatii separate, nimic intr-un singur loc.

Ce vizeaza acest topic ?

1. La cati KM se schimba distributia ? Cati KM mai rezista din momentul in care se presupune inlocuirea ?
2. Ce trebuie facut pentru a intretine intr-o stare cat mai buna distributia unui autoturism ? Semne care indica schimbarea distributiei ?
3. Ce se intampla daca se rupe cureaua/lantul de distributie ?
4. Care sunt modelele cu distributie pe CUREA si cele pe LANT ?
5. Care sunt piesele ce trebuie inlocuite cand se "face" distributia ?
6. Costuri implicate in schimbul distributiei ?
7. Dealeri/Service-uri/Garaje/Mecanici recomandate/i pentru schimb distributie ?

Fac apel pe aceasta cale la un moderator sa faca topicul Sticky, considerand ca este o informatie destul de importanta pentru orice autoturism.

Deasemenea cei care lucreaza la Dealeri OPEL ne pot ajuta in acest sens cu informatii veridice.

Multumesc
Skip ads

  • dany_m2v

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
la o Vectra A C16NZ la cati Km se schimba?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sa incep eu ...

4. Motoare cu distributie pe lant : X/Z10XE ; X/Z12XE/XEP ; Z14XEP ; Z13DT/DTH ; Y20DTL/DTH ; Y22DTH ; Z22XE
Motoare cu distributie pe curea : X/Z14XE ; X/Z16XE/XEL ; X/Z18XE/XEP ; Z20LET ; Y/Z17DT/DTH/DTL ; Z19DTL/DTH

1. La motoarele pina in 2002 distributia pe curea se schimba la fiecare 60.000Km sau 4 ani indiferent care intervine prima .
Motoarele dupa 1/2 2002 vor schimba distributia la 90.000Km sau 6 ani indiferent care intervine prima . Exceptie fac motoarele de pe Vectra C care ramin la 60.000Km sau 4 ani . Totodata se vor schimba si rolele/intinzatorul de ghidaj ale curelei de distributie .

La motoarele cu distributie pe lant in general nu se specifica un interval anume de schimbare dar in functie de puterea motorului ar trebui avuta in vedere inlocuirea lui incepind cu 120.000Km .

2. Nu exista proceduri de intretinere a curelei de distributie, ca precautie : a nu se parca/stationa masina in dreptul gurilor de canal pe timpul anotimpului rece - pericol de rozatoare ! Atunci cind cureaua de distributie intra in contact cu antigelul din motor sau orice alt solvent sau ulei se impune schimbarea ei .
Se recomanda verificarea vizuala a starii curelei de distributie si rolelor la reviziile anuale prin desfacerea capacului superior mai ales dupa ce a fost schimbata prima data .

3. De obicei prin ruperea curelei de distributie apare dauna totala a motorului, in special la cele DOHC sau 16Valve . Cele cu 8 valve mai au sanse sa scape .

4. Impreuna cu distributia se schimba si rolele de intindere si ghidaj . Intinderea reglarea curelei este un factor important . Este bine sa se curete capacul si locasul unde operaza curaua de distributie de resturile si mizeria ce se acumuleaza . Se va folosi solutie de blocare pentru suruburile rolelor !

La motoarele cu distributie pe lant se verifica si eventual se schimba si patina/patinele de ghidaj .

6. Costuri : curea distributie ; role ghidaj si intindere , solutie blocator - in funtie de tipul motorului de la 300 - 400RON in sus . In general pentru manopera se plateste de la 150-200RON la ateliere particulare in sus .

7. Aici e greu de spus, teoretic cel mai indicat ar fi sa faci operatiunea la reprezentanta Opel, practic un magazin ce are si atelier/service ar fi recomandat pentru un raport bun pret/calitate . Alegerea ramine la indemina oricui si prin feedbackul avut de la alti clienti . Ideea de baza este sa primiti garantie atit pentru piese cit si pentru manopera !

Postul de mai sus va sta la dispozitie pentru completari .
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ca o recomandare in plus atunci cind se schimba distributia la motoarele de dupa 2002 care au curea, e bine de inlocuit si pompa de apa, termostatul si antigelul. Eu asa fac de ceva timp la toate masinile mele si nu am probleme deloc. Nu e o mare investitie o pompa de apa si un termostat ( maxim 300 ron). Dar fiecare o intretine cum vrea.
Skip ads

  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sa ma aflu in treaba Very Happy dau si eu niste detalii legate de costul unui schimb al distributiei la un motor y17 dtl din 2002
Corsa C 2002 Y17 DTL (48 kw)
kit distributie (role +curea) -353 ron
service - 150 ron
acum cred k depinde si de producator si de service Smile
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
depinde si de oras pt ca in bucuresti pret manopera distributie incepe de la 250 ron, ma refer la atelierele particulare, nu la reprezentante Very Happy
  • Cassino

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Am schimbat si eu distributia, vectra 2005 motor cdti, piesele m-au ajuns aproape 600 Ron, iar manopera 250 Ron. Daca mergeti la reprezentante, fara 1200 Ron nu scapati! Deci 2 role (metalica si plastic), curea distributie + curea alternator, capac pompa apa si atentie! luati si garnitura de la axa cu came 9 Ron, sigur cedeaza. Le-am schimbat la 100.000 km, dar mai mergeau 25.000 km fara probleme.
  • paulista

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am adus recent din Germania un Opel zafira pe benzina cu motor de 16 16v Z16XE
La bord 174 000 Km.
Vreau sa schimb distributia [ 59 000 km de la ultima schimbare ], precum si uleiul si filtrele.
Sunt din Bacau si vreau sa-mi recomandati un service bun.
Daca acest lucru nu se poate [ reclama pt. service ], va rog trimiteti e-mail: dennyiied@yahoo.com
Skip ads

  • stelian huha

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Aveti idee cat m-ar costa distributia pt Z22SE(lant) ?
Recomandari?
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor !
Eu astazi am facut "treaba treburilor" adica am schimbat distributia . Am luat kitul de distributie la 64000km . Kitul Boch a costat 500 lei dar din pacate rola intinzatoare nu mi s-a potrivit si ca sa nu raman cu masina in service de comun acord cu mecanicul am lasat aceiasi rola ( stiu ca nu este bine dar nu aveam ce sa fac ) . Totul a iesit perfect . Toata treaba a durat circa 2 ore si m-a costat 120 lei . Apoi m-am dus la magazinul de piese auto si sa-mi faca comanda de rola care imi trebuie mie si sa o dau la schimb pe cea carea nu mi s-a potrivit .
Rolele arata destul de bine si cureaua pe care am dat-o jos la fel numai ca era coapta de caldura si asta le face sa se rupa .
Recomandare :
Nu va uitati superficial la curea ca arata bine caci ea poate avea mici crapaturi longitudinale care va poate face motorul praf indeosebi diesel.
Salutare
  • hynix

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Imi puteti recomanda niste firme de distributie bune, va rog?
Am gasit o oferta de distributie pentru 1.9CDTI 120CP, kit Contitech cu role INA la 475 ron si pompa apa airtex la 213 ron. Sunt ok firmele astea si preturile astea?
Multumesc de ajutor.
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Contitech este una din cele mai bune firme de pe piata > pretul mi se pare destul de bun pentru ce ai zis
Skip ads

  • opvectraGTS

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am un vectra C 2004 ,1.9 CDTI 150 cp si am implinit 60.000 km cu distributzia actuala .mai duce kitul asta de distributzie sau trebuie schimbat ? o intrebare pt adevarztii cunoscatori.dupa spusele unor mecanici au zis ca vreo 80.000 km se poate merge linistit.
astept pareri...
multzumesc
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca esti sigur ca aceia sunt kilometrii reali mai merge pana la 100 000 km in siguranta. Dar esti sigur de km?
  • opvectraGTS

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
da sunt sigur ,cunosc fostul proprietar si am incredere,fiinca nu ar mai avea de ce sa ma minta ,stie f bine ce s-ar putea intampla cu motorul mashinii dak ar pica distributzia.deci garantat 80-100 mii km.
ms mult...
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat distributia la 180.000 km si era cea originala.
Deci "opvectraGTS" poti merge linistit inca multi km.
Apropos , in cartea servis scrie ca distributia se schimba la 150.000km.
  • bobbi

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la cei care au schimbat distributia si ati ales curea Conti si role Ina, cat de multumiti sunteti? Ma intereseaza in special parerea referitoare la curea, cand ati schimbat-o si cat ati mers cu ea, daca ati intampinat ceva probleme.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Roly a scris:Eu am schimbat distributia la 180.000 km si era cea originala.
Deci "opvectraGTS" poti merge linistit inca multi km.
Apropos , in cartea servis scrie ca distributia se schimba la 150.000km.


in sfarsit mi-a venit inima la loc. si eu stiam ca la modelele noi distributia se schimba pe la 150.000. eu am o astra H caravan 2005 z17dtl, si am luat-o anul trecut din germania. avea 152.000km, si stiu ca am stat o zi in plus in germania sa aflam daca a avut schimbata distributia (nu aparea pe cartea service). nu o avuze si am venit super stresat pana acasa, chiar daca cei de la parcul auto de unde am luat-o, mi-au zis ca pot veni linistit ca nu se intampla nimic. primul lucru cand am ajuns in tara : schimbare toate consumabilele inclusiv cureaua si rolele (cureaua era ca noua). imi pare rau ca nu am intrebat de unde am luat piesele, cat are garantat cureaua. nu ma mir sa fie 150.000, deoarece am auzit ca la ultimul ford focus, se schimba prima data la 180.000.
la modelul meu va pot spune care au fost preturile: curea - 145 lei, rola - 175 lei, rola - 85 lei, manopera a fost 200 lei cu tot cu filtre (ulei, motorina, aer si polen) si ulei schimbate.
  • druje

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Buna,cine stie daca la shimbat kitul distributie la motor isuzu 1,7 dt, sunt necesare si schimbat ceva siemeriguri sau garnituri si care sunt sa le pot comanda.Va multumesc anticipat!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu ai decit curea si 2 role. Verifica la singe pompa ulei, stare ax, stare rola, trege de ele.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR