Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Limited

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 2003 2,6l V6 24V 179 cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Stiti cumva care poate fi cauza pierderii de apa?precizez ca masina scoate fum alb doar cand este frig tare, uleiul e normal, nu are spuma la joja sau capac ulei.
Skip ads

  • TM32PIF

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ai cumva mocheta din interior umezita?
  • Limited

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 2003 2,6l V6 24V 179 cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu
  • Limited

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 2003 2,6l V6 24V 179 cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu pica pe la radiatorul de incalzire si nici pe la vreun furtun de acolo, daca o ridic si ma uit sub ea se vede pe langa garnitura de chiloasa dar nu are nici o simptoma ca la asa defect
Skip ads

  • TM32PIF

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
uitete la pompa de apa poate ai scapari pe la semeringul de la pompa...sper sa te ajute
  • Limited

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 2003 2,6l V6 24V 179 cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
azi am fost cu ea la o constatare la Renaul si mi-au zis ca din ce vad ei e garnitura daca nu cumva chiuloasa. am programat-o luni la o constatare la opel sa vedem ce zic si aia ca nici un alt mecanic nu a vrut sa se uite la masina asta de parca ar musca. te rog contacteazama pe mess ca sa mai am cu cine schimba pareri
  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am pierdut apa.
Am verificat si pompa si pana la urma piedea pe la furtune pentru ca nu erau destul de stranse colierele.
Bafta!
  • Limited

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 2003 2,6l V6 24V 179 cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
mie frica.ca astia de la service cam se uita daca omul stie si apoi daca vad ca nu stie iti baga o gramada ca am patit-o la o masina japoneza
Skip ads

  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pune-o pe o suprafata curata si vezi cam pe unde lasa pata
daca e in partea stanga cum te uiti s-ar putea sa fie pompa daca nu verifica bine toate furtunele!
  • Limited

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 2003 2,6l V6 24V 179 cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
e cam pe mijloc si blocul motor e putin umed, dar in rest nu are nici o alta simtoma de garnitura de chiloasa sau de chiuloasa. Nu stiu ....
  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
E un furtun in spatele motorului cam pe sub senzorul de relanti, mie pe acolo mi-a curs.
  • Limited

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 2003 2,6l V6 24V 179 cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
o sa ma uit dimineata sa vad dar daca tot nu ii dau de capat cred ca pana la urma ma duc la opel sa le vad parerea ca la mine in oras toti se sperie
Skip ads

  • TM32PIF

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
na cum ii bosu...ai rezolvat?
  • Limited

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 2003 2,6l V6 24V 179 cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu e bine deloc ''bosu'' Smile ca am luat fiecare furtunas prin care tece apa la verificat si sunt bune. maine la reprezentanta. Sad
  • astragt

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sal tare.am un opel astra g 2001 diesel.am si eu pierderi in cantitati mici p la un furtun sub compresor sau mai bne zis deasupra alternatorului.se pare ca pierde p la cotu ala de e amplasat p bloc ca de acolo se vede antigelu scurs.nu stiu dak as putea s o rezolv eu aks .e greu ce ziceti?ast sfaturi...
  • Limited

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 2003 2,6l V6 24V 179 cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
HELP!
dupa cum v-am spus si in mesajele trecute masina mea pierde lichid de racire.am fost la opel si mi-au spus ca e un furtun care costa mmmmuuuulllltttt si manopera sa il puna si mai mmmmmmmmuuuuuuulllllllttttttttt(din furtunel doar se prelinge).de cand am venit cu ea de la opel mi se pareau diverse lucruri (si nu doar mie ci si prietenilor mei care circula zilnic cu mine).Nu mai incalzeste cum trebe (klimatronic) adica baga cat merg cu masina caldura cand stau pe loc nu mai baga asa cum ar trebui (parca as avea dacie cu caldura in functie de cat e de cald motorul).si masina nu mi-a mai indicat Kuhlmittel stand dar se ridica acul aproape de 90 de grade nu indica nici senzorl de caldura la apa nimic.azi cand am deschis sa vad cum mai arata antigelul FIERBEA si era mult sub limita.Am sunat la opel si le-am spus si au zis ca senzorii nu indica intotdeauna (atunci de ce i mai pun acolo) toata lumea zice ca ei cand au umblat acolo au miscat ceva la partea electronica (ca s-au apucat si au desfacut tot capitonajol din fata de la bord - cel din locasul motorului
).CE SA FAC?CE PROBLEME AM?UNDE SA MERG? ca la macelarie nu mai vreau
  • Blackwater

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2011 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Verifica daca ti se incalzeste radiatorul. Cind iti ajunge apa la 90, vezi daca radiatorul e fierbinte. Daca nu, inseamna ca ti-a ramas blocat termostatul pe inchis si apa nu mai face circuitul complet.
  • Limited

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 2003 2,6l V6 24V 179 cai
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am mai fost cu ea la un service si o zis ca ar fi o''pompa''care eu o am sub vasul de expansiune si foarte posibil si senzorul din vas. Iti multumesc mult maine tra sa fac si verificarea asta ce mi-ai spus-o tu (dar de 3 zile nu se mai ridica deloc temperatura la motor)
si furtunul de care am spus mai sus l-am gasit dar numai prin comanda directa la GM ca nu au fost cazuri in care sa se strice si dealari (de la mine) nu au gasit cod de echivalenta.

[Editat de Maverick - foloseste butonul "Modifica" in loc sa postezi consecutiv]
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare poate sunt un pic off topic. Am si eu o problema, am un opel kadett de 1.3 cutie automata, am observat ca mai tot timpul motorul e umed adica mno in zona bujiilor si prin zona unde ar trebui sa fie garnitura de chiuloasa(cred ca ma exprim corect) si banuiesc ca de acolo se scurge ceva. Ideea e ca nu lasa pata pe jos, scurgerile sunt deci infime, doar ca motorul este umed, nu cred ca este ulei, sau nu imi dau eu seama. Ulei nu cred ca pierde, desi uneori ramane cateva secunde beculetul de pe bord aprins, dar aceeasi problema e si cu bateria si beculetul de la baterie , se stinge dupa cateva secunde, bateria e noua in schimb. De cand am eu masina nu ma umblat la motor nimica numa am schibmat uleiul, masina merge din punctul meu de vedere foarte bine, viteza de croaziera e de 100 de km/h si am mers si cu 130 deci merge ok parerea mea....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR