Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Te pot respinge pentru un bec ars desi nu asta verifica.
Incapabilii (eu nu le pot spune ingineri) verifica seriile de motor, si caroserie, fac gazele (a nu se confunda cu norma euro) si franele. Ca urmare -ar trebui- a doua zi ti se elibereaza CIV-ul si certificatul de autenticitate (valabil 60 zile) si platesti 286 ron...

vectra_ a scris:de la programarea rar unii ati dat-o in numere provizorii , apoi in numere definitive . mult offtopic si nu prea am inteles...


Unii au platit taxa de prima inmatriculare si altii nu... Unii au tot interesul sa o inmatriculeze pentru ca au cumparat masina si vor sa o tina iar altii, bisnitarii, nu au interes sa ii creasca valoarea foarte mult dar fac RAR-ul cu speranta ca in termenul de 60 zile vor vinde masina cu un avantaj : RAR facut.
Skip ads

  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
azi am facut si eu rarul , mi-au verificat seriile , noxe , daca am joc la directie . Dupa o ora mi-am luat CIV si cert. de autenticitate insotite de anexa cu ITP .
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ai asteptat foarte putin dupa actele de la RAR. In jud. TM se asteapta 10-14 zile pentru eliberearea actelor.
In plus in perioada asta a mai aparut o problema. Am un prieten care a dus masina la RAR in 30 octombrie si abia in 24 noiembrie i s-a spus ca i se da actele pe motiv ca... cica nu mai au carti! Din cate am mai intrebat in jur, am impresia ca judetul Timis e cel mai imputit judet cand vine vorba de RAR. E adevarat ca ai sunt cele mai multe masini, dovada ca i-am ajuns si pe bucuresteni la numere rosii eliberate dar am fost personal de n-spe ori la RAR si i-am vazut pe melcii aia cum se misca + ca nu sunt organizati deloc, acuma iti spune sa stai la un rand si in minutul urmator vine altul sa iti spuna ca tebuie sa te muti iar in jumate de ora vine altul si iti spune sa te muti de unde ai plecat. Dezastru!
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In Timisoara chiar este un dezastru, eu nu demult am terminat cu inmatriculatul, talonul inca nu am numai dovada. Toata povestea dureaza de la inceputul lui August.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mda, si eu sunt cu dovada cert. de inmatriculare care e valabila pana vineri noaptea. Noroc ca azi am reusit sa imi scot talonul, am scapat de ceva emotii. Mentionez ca taloanele noi sunt modificate si ca marime si ca date continute.

P.S. szilid, poate reusesti sa ne onorezi cu prezenta sambata la intalnirea dintre TM si AR. Daca vrei detalii, PM.
  • tincu vlad

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut!sunt vlad,acum o luna am cumparat o vectra b din 96,cu nr de germania ,am scos un rand de numere rosii,intrun final aseara am reusit sami fac o programare rar bucuresti(voluntari) pe data de 25 noiembrie 2008(marti),deoarece la iasi nu am nici o sansa,si nici mai aproape!de o luna de zile stau intruna pe pagina rar si nimik...acum nu stiu ce sa fac,sa merg la bucuresti sau nu! e destul de departe ,ma gandesc daca o sa fiu respins!masina arata super bine,parerea mea,actele sunt ok,dar .... voi ce spuneti?
ms
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vlad, esti culmea! Smile Deci stai pe paginile RAR o luna, abia reusesti intr-un final sa iti faci programare si acum stai sa te gandesti daca te duci la Bucuresti ca daca te resping ai facut km degeaba... La inceput nu te-ai gandit ca Bucurestiul e prea departe si ca exista posibilitatea sa fi respins?

Eu zic sa te duci linistit la Bucuresti, si eu am facut RAR-ul intr-un judet indepartat (banuiesc ca nu ai avut rabdare sa citesti in urma) si nu au fost probleme.
Daca vrei poti suna sa anulezi programarea dar vei sta suplimentar pentru alta programare in alt judet.

Sfat pe viitor si pentru altii: cautati pe site-ul RAR numere de telefon ale agentiilor judetele RAR si dati telefon pentru programare. Daca nu va convina data programarii pur si simplu refuzati. In felul asta, dupa mai multe telefoane, veti stii si in ce judet veti astepta mai putin, ramanand la aprecierea voastra sa va faceti socoteala la kilometrii.


Ultima modificare facuta de ovidiutm la Sam 22 Nov, 2008 5:37 pm, modificat de 2 ori in total
  • tincu vlad

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ms
stii cu e cu astia de la rar Smile
  • tincu vlad

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pana la urma au trebuit ceva traduceri?
act vanzare cumparare,brief mare-mic si numarul de inregistrare!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Traduceri in trebuie la finante, cand mergi sa platesti taxa de prima inmatriculare. Iti mai trebuie CIV-ul eliberat de RAR si brifful mare. Xerox si original. Asta cand mergi la finainte

Numar de inregistrare? Ce numar? Vezi ca am editat postul anterior.
  • tincu vlad

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ziceam ce acte ar trebui pt rar?
degeaba suni la reprezentante pt ca ori suna acupat ori cand suna nu raspunde nimeni!iar ieri am stat toata dupa amiza pe site incercand sa fac programare,iar cand ma saturasem am zis sa incerc pe bucuresti sa vad,si a mers si mia dat si data ok,adika pe 25 luna asta,4 zile! acu sa dea domnu sa fie ok,sa termin odata k imi sta pe creier!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Acte pentru RAR:

-cerere tip (o iei de acolo)
-briff mare
-contract vanzare-cumparare
-buletin
-briff mic daca ai numerele de tzol inca valabile.

Cred ca nu am uitat nimic.

E adevarat ca la telefon trebuie sa insisti dar consider ca daca in 2 zile nu reusesti la Isi, te duci peste ei si tot faci programarea, nu stai o luna pe internet in stand-by.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR