Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • Martin

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2006

  • Mesaj Privat
E normal sa imi taie benzina la nici 5000 rpm ? si in sarcina si pe liber ... daca nu e normal de la ce ar putea fi ?


aaa si daca imi sta aprins becul cu simbolul unui injector ?
Skip ads

  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
O taie pe la 6500 ....
  • Paul ypw

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut, aceeasi problema am intalnit-o si eu la tigrutza mea. A aparut problema dupa ce am schimbat bujiile si filtrul de benzina.
Cred ca problema e din cauza noilor bujii (cele pe care le-am dat jos de pe masina aveau in capul bujiilor 4 capete, iar cele noi au doar 2) as ruga pe cineva care se pricepe sau a avut aceeasi problema sa-mi spuna ce este de vina, bujiile sau filtrul de benzina?
Merci anticipat, Paul
  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ar putea fi si debitmetrul ... ai senzatia ca da in nas pe la 5000
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deci, in primul rand motoarele de pe Opel Tigra A nu au debitmetru ci doar un senzor ce citeste temperatura aerului care intra in motor .
In al 2-lea rand, alimentarea se taie undeva la 6500rpm, testat de mine si pe autostrada si pe dinamometru(dyno) .

@Paul : eu cand am schimbat bujiile, am constat ca nici una nu era la fel cu cealalta, adica aveam 3 bujii cu 2 electrozi(2 capete) si una cu unul singur, cu toate astea alimentarea cu benzina tot la 6500rpm o taia . Nu mai stiu codul bujiilor noi care le-am pus, insa pot sa-ti spun ca erau NGK si m-au costat 60ron toate 4.
Ce bujii ai cumparat?! Sigur ai cumparat ceea ce trebuie, adica pentru motorul cu care este echipata masina ta. O sa caut si eu prin autodata sa vad ce distanta trebuie sa aiba bujiile intre electrozi .
Filtrul de aer l-ai schimbat?
Detaliaza problema care spui ca a aparut .
  • Paul ypw

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Motivul pt care am schimbat filtrul de benzina si bujiile este ca in momentul in care calcam acceleratia brusc dadea senzatia ca se ineaca, parea ca nu-i vine destula benzina (atat in stationare cat si in sarcina). Am fost la service cu ea credeam ca sunt injectoarele infundate. Tipul de la service e prieten cu mine si mi-a spus ca ar fi bine sa schimbam filtrul de benzina si bujiile. Le-am schimbat si acum nu se mai inceaca, dar la 5000 imi ia benzina Sad Diferenta intre bujiile de pe masina si cele noi le-am spus mai sus. Filtrul de aer il schimb la fiecare schimb de ulei, filtru de ulei (10.000 KM).
Bujiile pe care le-am schimbat m-au costat in jur de 100 lei toate patru.
  • gabby1984

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
RC 10 DMC este codu bujiiler pe champion...astea le am eu pe masina
  • @dy_best

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Martin a scris:E normal sa imi taie benzina la nici 5000 rpm ? si in sarcina si pe liber ... daca nu e normal de la ce ar putea fi ?


aaa si daca imi sta aprins becul cu simbolul unui injector ?

Problema care o ai e de la senzoru detonator care nu mai lucreaza.Uitate sa nu fie firu intrerupt.GARANTEZ ca de acolo e. Very Happy
  • Costin Marculescu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997 16/16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu cred ca am limitarea scoasa pt ca mie nu-mi taie benzina nici daca ma duc cu ea la 7000 (am mers cu o tigra 1,6 si sa fiu sincer a mea se infige altfel)
Unde gasesc si eu in Dino? Care sa ma primeasca cu tigra pt ca am 6 cm garda la sol si nu ma pot suii pe dino sa vad cati cai are .
  • Paul ypw

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pt @dy_best - e foarte interesant ceea ce ai spus. Unde este senzorul detonator sa-l verific?
ms fain :*
  • @dy_best

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu sa iti zic exact unde se afla pentru ca nu am fost eu cu masina la service.Dar din cate am inteles este undeva pe centru in parte din spate a motorului.(La tigra lu fratimiu ii taia benzina cam la 5200 si pe loc si in sarcina spre deosebire de a mea care taie cam la 6600)si el avea martoru de la motor aprins pana sa reconecteze firele.Deci ori sunt firele intrerupte pe undeva ori e dus senzoru.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR