Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
de vreo saptamina am inceput sa am niste mici probleme cu frinele: una, cind pun frina usoara la viteze mici, scirtiie. am testat si cu frinele reci, si cu frinele incalzite, la fel face. a doua, la frina mai brusca de la vreo 60-70kmh, pe asfalt, imi trage volanul spre dreapta. distanta de frinare imi pare insa cam la fel, cel putin asa ochiometric (sau reflexometric? Smile )

cind am schimbat tamburii, cei de la opel in timisoara mi'au dat si un listing cu testul de frinare (mi'au facut testul si pe fata si pe spate Smile. din listing reiese ca exista o asimetrie de frinare de 5% pe fata, dar cum se intimpla acum, cred ca a devenit mult mai mare.

are cineva idee cam care ar putea fi problemele? daca sint prea multe, ma puteti indruma catre un service in bucuresti unde fac teste de frina?
mentionez ca am facut geometria in mai anul asta, deci, teoretic, n'ar trebui ca problema de asimetrie sa fie din partea asta. de asemenea, echilibrarea am facut'o acum vreo 2 luni.

am cautat pe net dupa preturi pentru frine (ma pregatesc voiniceste pentru asta Smile ) si iata ce am gasit (+ intrebarile de incepator Wink )

disc brembo plin (cod 08.4475.10): 53RON
disc brembo (max?) ventilat (cod 09.3090.75): 190RON
intrebare: jantele mele sint de 13", merg puse discuri ventilate? daca da, trebuie schimbati etrierii? sau merg cu etrierii originali?

placute de frina textar: 114RON
cautam placute pagid, am vazut la racingnick.ro, cum sint in comparatie cu textar?

lichid de frina: am inteles ca intra cam 0.4l pentru ast astra, ce marca recomandati? DOT4 sau DOT5?

ma gindeam sa schimb si cablurile de frina, daca tot sint la acest capitol, probabil nu trebuie, dar vreau sa fiu sigur. am vazut ca cei de la racingnick au goodridge, nu am intrebat de pret, dar parca stiam ca sint in jur de 50euro/set. recomandati si altceva de calitate?

ce altceva mai trebuie schimbat?

multumesc mult.
  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Schimba intai placutele !
Dupa aia fa o aerisire a franelor.
Eu am pus la a mea dot 5.
Mi-a ajuns 0.5 l. Cu inlocuire lichid frane + aerisire.
Nu schimba altceva .. deocamdata.
Uita-te si tu care e starea discurilor. Daca sunt tocite rau (au marginea mult mai inalta decat suprafata de franare - locul unde calca placuta- sa zicem pese 2 mm .. schimba-le si pe alea. Daca nu mai lasa-le.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca scitzie inseamna ca placuta are niste metal ( ca un span) in ea si acesta in contact cu discul face acest zgomot .Solutia ? scoti placuta si vezi bucata de metal lucioasa apoi iei ceva ascutit si scobesti ca si cum ai scoate o teapa din deget a.i. sa iasa metalul de acolo.daca tot desfaci acolo verifica daca cilindrii fac cursa cum trebuie poate sa fie vreunul blocat si sa nu tina frina cum trebuie si apoi aeriseste bine rotile .sigur daca trage la frina nu tine o roata cum trebuie.miscate repede pina nu vine iarna ca te rotesti cu ea la prima frina mai violenta
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
multam de sfaturi. probabil o sa le schimb pe toate dintr'o lovitura, nu prea am timp sa stau prin service'uri cu fiecare piesa, deh, program de munca incarcat Smile plus ca nici nu am cartea de service a masinii, nu stiu cind au fost schimbate ultima data, better safe than sorry.

mai ramine intrebarea cu discul de frina - merge disc ventilat brembo pe acest C16NZ? a mai incercat cineva?

am uitat sa zic, jantele sint de 13".
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR