Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • andrei.s

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Mi-am luat un Opel Astra H 2008 dar fara proiectoare. Stie cineva daca ele vin din fabrica cu instalatia trasa, eu doar sa montez proiectoarele si butonul pt ele? Cineva mi-a spus ca de exemplu pt vectra model 2007 sunt trase firele pt toate butoanele, inclusiv dezactivare esp, alarma etc.
Merci anticipat.
Skip ads

  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interesat...
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi dilema. Am mai intrebat pe la intalniri, cica ar trebui trase fire, montat un releu si adaugat butonul in bord. Oricum, eu incep sa ma indoiesc de necesitatea proiectoarelor, mai ales dupa un drum pe autostrada de 1 dec, pe o ceata crunta. Poate m-or vedea altii mai bine, dar diferenta pentru mine cred ca e prea mica sa se merite o investitie de genul asta.
  • tibco1

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2012 A20DTH ST
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
da chiar asa si eu as dorisa imi pun proectoare
poate ne ajuta cineva
Skip ads

  • andrei.s

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am facut rost de plasticele de la proiectoare Smile gasesc si proiectoare de vanzare dar tot nu stiu daca sunt trase firele. Ne ajuta cineva?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sunt trase mi-au zis doi useri carora le-am vandut proiectoare mai demult , ca n-aveau
  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai sa inteleg ca rebuie butonul si puse proiectoarele cu grile-le afernte?

mersi
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
da
Skip ads

  • tibco1

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2012 A20DTH ST
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ne poate ajuta cineva cu niste poze?
  • benzo

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2005

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa fie nevoie si de activarea proiectoarelor din Tech2.(Doar in cazul in care nu au fost montate din fabrica)

La Corsa D este nevoie de programare BCM pentru a pune proiectoarele.(proiectoare originale si nu aftermarket legate cu buton si releu separat)
  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu Astra H din 2008 si am luat-o tot fara proiectoare.

Am dat bara fata jos sa vad daca sunt fire si ... Sad din pacate nu am trase nici un fel de fire pentru proiectoare. Singurele fire, care sunt prezente, sunt cele 2 de la senzorul de temperatura. Sunt mici, daca nu zero, sansele ca masina sa vina pre-echipata cu cablaje si sa nu fie montate proiectoarele.

Totusi, daca a facut cineva operatia asta de montare after-sale a proiectoarelor de ceata pentru astra H (facelift) as fi interesat sa stiu cat l-a ajuns la final toata operatia.
  • petro

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am o Astra G si vreu sa montez proiectoare. Am fixat proiectoarele in bara, am modificat butonul din blocul de lumini, am pus releu si siguranta de 15A si atat.... Mentionez ca se aprinde martorul in bord la actionarea butonului. Nu am firele trase si nu stiu cum sa fac legatura cu proiectoarele. Am citit intr-un tutorial ca exista mufa X2 si trebuie sa identific un fir negru dar, nu am gasit aceasta mufa. Va rog ajutor si idei.....
Skip ads

  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pai si pus releu si siguranta de 15A unde le-ai montat, nici eu nu am proiectoare si nici instalatie trasa de fabrica nu exista, o sa sap incet incet sa vad ce trebuie.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
O varianta pentru montarea proiectoarelor la Astra H ar fi legarea pe releul pentru lumina de ceata spate. Se evita cumpararea/schimbarea blocului de lumini si activarea functiei. Ramine doar de cablat frumos in tub copex si achizitionarea mufelor, proiectoarelor si grilelor.
Partea proasta este ca proiectoarele continua sa se sparga, nefiind tratate termic, in buna traditie Astra H. Cine nu are nici sa nu'si doreasca!
  • fenyx

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
iso a scris:O varianta pentru montarea proiectoarelor la Astra H ar fi legarea pe releul pentru lumina de ceata spate. Se evita cumpararea/schimbarea blocului de lumini si activarea functiei. Ramine doar de cablat frumos in tub copex si achizitionarea mufelor, proiectoarelor si grilelor.
Partea proasta este ca proiectoarele continua sa se sparga, nefiind tratate termic, in buna traditie Astra H. Cine nu are nici sa nu'si doreasca!

si eu am vrut sa imi montez proiectoare dar nu am gasit bloc de lumini cu buton pt proiectoare dar acum cu ideea ta revin la a monta proiectoare.dar daca am instalatia facuta din fabrica mai pot pune pe butonul de ceata ?ca am vazut o mufa pe sub bara si cred ca aia e dar nu am scos blocul de lumini sa vad ce e acolo ca nu stiu cum se scoate asa ca un sfat ar fii bine venit
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Varianta cea mai buna e ca proiectoarele sa se aprinda independent ca la orice masina, cel putin asa vreau eu sa fac, in blocul de lumini in mufa sunt 12 pini si intra 10 fire, daca poate cineva care are proiectoare din fabrica sa ne confirme cate fire vin in mufa.
Scoaterea blocului de lumini e simpla, din pozitia zero se apasa pe buton si se suceste spre dreapta in dreptul pozitiei.
  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pana la urma a montat cineva proiectoare pe faceliftul dupa 2008 ?
Care sunt pasii de urmat?
Se potrivesc oare piesele inainte de modeulul de inainte de facelift (proiectoare , plastice , cablaje si bloc de lumini ) ?
  • crisforcars

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti 150 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu am proiectoare.daca vrea cineva fac o poza cu mufa de la blocul de lumini
  • catalinux74

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Hai cu poza pentru proiectoare Smile - adica cum arata conectorul ala.
M-ar interesa sa pun pe astra mea din 2007 facelift.
  • costel.diaconu

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Incet incet am inceput sa sap si ma apropii de faza finala. Sper cat mai curand sa revin cu poze si detali amanuntite.
Toate cele bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR