Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord
  • aurel
  • OP
  • 31 mesaje
  • din 20 Oct 2005
  • Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Bucuresti
  • aurel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Din 1990 tot schimb masinile si am ajuns la concluzia ca pentru mine opelul rekord ramane masina care tine cu buzunarul meu.Acum fac tot posibilul sa il tin in functiune pina string bani pentru o restaurare completa.Incerc sa pun poze cit de repede pot.
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
.

Daca vrei sa-l restaurezi vei avea nevoie de planul caroseriei la partea din fata , nu e suficienta distanta intre telescoape . Wink
  • aurel
  • OP
  • 31 mesaje
  • din 20 Oct 2005
  • Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Bucuresti
  • aurel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Foarte adevarat,dar nu stiu de unde sa le iau,si nici un tinichigiu care sa stie exact ce are de facut nu am gasit.La alte opeluri am intarit "giscani"de sub aripi,dar tot nu am facut mare lucru.Asta este al 5 record pe care il am si am fost foarte multumit de ele afara de faptul ca se duc oalele.Multumesc mult pentru ajutor.
  • aurel
  • OP
  • 31 mesaje
  • din 20 Oct 2005
  • Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Bucuresti
  • aurel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Poate ma imbat cu apa rece dar asa (vezi in garajul meu) vreau sa arate masina mea.Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o informatie despre cineva care sa faca asemenea spoilere? Ce parere aveti arata bine sau este un mare kitsch?Ce este mai inportant uitasem sub capota are un motor de 3 litri cu 24v 155cp tunat a ajuns la 180 (zice el)
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ai vrut tu sa arate ca o Omega? acuma stii cum e, "de gustibus..." eu in locul tau as fi incercat sa arate cat mai original, eventual cu barele cromate originale (parca asa aveau nu?) pt. ca este o masina eleganta nu un hatchback naravas...
  • aurel
  • OP
  • 31 mesaje
  • din 20 Oct 2005
  • Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Bucuresti
  • aurel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu am vrut sa arate ca omega,am vrut un opel rekord mai frumos decit rekordurile de pe strada este foarte frumoasa si omega dar parca imi place mai mult rekordul (stii ca struguri sunt acri cind nu ajungi la ei).Am pus alta poza in garaj totusi este o diferenta.Pozele le-am gasit din gresala pe un site german.Vedeti ca sunt si nemti nebuni ca mine!Nu stiu daca o sa am bani sa o fac asa dar daca nu speri nu existi![/img]
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Imi amintesc ca am vazut mai demult un model identic cu cel din poza era o Ascona sport la doua usi...
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Motorul 3.0i 24V de serie are intre 200 si 230 de CP in functie de varianta , nu vad de unde a aparut informatia legata de acesta motorizare.

Masina din garajul tau e a unui finlandez care nu e la prima modificare de acest gen. Wink
Motorul masinii e un C30LE (e 12V nu 24V !) provenit de la un Senator B si initial avea 156 de CP care mai apoi s-au inmultit la 180 . Spoilerele sunt Irmscher insa nu stiu daca mai gasesti asa ceva in stocul firmei...cert e ca in urma cu 5-6 ani mai existau.

@Ingineru
Aurel are un Rekord E2 cu bare din plastic , barele cromate apar doar pe Rekord E1 (-->sept '82).
  • aurel
  • OP
  • 31 mesaje
  • din 20 Oct 2005
  • Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Bucuresti
  • aurel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am fost atent mai mult la poze si am gresit in privinta motorului.Despre spoilere chiar daca as gasi originale cred ca ar fi enorm de scumpe ma gindeam poate gasesc pe cineva care sa le faca din fibra de sticla.Am auzit ca sunt o gramada de baieti care fac spoilere,praguri si eleroane la comanda.Cit despre motor daca as iesi o data pe luna cu masina merita sa pun unul de senator dar masina o folosesc zilnic si cred ca o sa consume mai mult ca asta de 18 pe care il am .Imi cer scuze pentru ca am informatii eronate.Multumesc lui senator pentru sfaturi si carectii.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa spun in privinta spoilerelor , chiar daca vei gasi pe cineva care sa ti le faca din fibra de sticla vei avea nevoie de model.

Pana vei gasi rezolvarea acelei probleme iata ceva care ti-ar putea fi de real folos :


  • aurel
  • OP
  • 31 mesaje
  • din 20 Oct 2005
  • Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Bucuresti
  • aurel

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x20xev.0 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Mii de multumiri! Acum pot sa merg la tinichigiu cu temele facute.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Rekord

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR