Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cum spune si titlul, vreau sa ajut un prieten sa isi vanda masina in Bucuresti si nu stiu exact de ce acte avem nevoie.

Trebuie facuta mai intai radierea acolo?

Mai exact as vrea sa stiu ce trebuie sa fac din momentul in care gasesc cumparatorul. (sper ca nu imi spuneti ca tre sa ma duc cu contractul de vanzare cumparare in judetul vanzatorului sa imi puna stampila jos Very Happy ).

Multumesc Smile
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
am trecut prin asta! Cel mai usor ptr. cel care vinde masina e sa: gaseasca un cumparator, sa radieze masina la el in judet, sa ia numere rosii{ sunt valabile 30 zile} si nsa o vanda cu numere rosii. Dupa ce a facut asta nu mai are nici o treaba cu viitorul proprietar. E mai bine asa, eu cand am dat-o pe a mea, aveam nr. de c-ta, am vandut masina, i-am dat masina +acte si noul proprietar pana sa fac radierea a pierdut actele ( talon), si asa a inceput nebunia ptr. mine. Sper ca te ajuta experienta mea.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
o vinzi mai ieftin Laughing Laughing

faci contract de vanzare-cumparare oriunde in tara asta. in momentul in care iti da banii, ii dai toate actele (talon si carte identitate, asigurare, rovinieta) si completezi talonul la rubrica instrainat catre... la data de....
apoi, in aceeasi zi sau in termen de 30 zile mergeti la judetul unde e inmatriculata (in provincie) si se face radierea. Aici e nevoie de vanzator. Dupa asta e problema cumparatorului sa ia numere rosii si sa depuna actele de inmatriculare pe numele lui ( in Bucuresti).

p.s. cred ca poti sa nu ii dai cartea de identitate pana nu vine sa o radieze.
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Deci cea mai buna solutie e pana la urma cea cu vandutul masinii 'fictiv' ca sa obtin numere rosii.

Varianta asta am mai ales-o si eu mai demult, si intr-adevar a fost extrem de eficienta, pentru ca dupa ce am gasit cumparatorul 'adevarat' a fost doar o formalitate.

Dar exista limita de timp de o luna... Credeam ca se poate evita.

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Smile
Skip ads

  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@io, deci e nevoie sa faca un drum si cumparatorul in judetul in care era inmatriculata masina?

Sper ca nu ... Laughing
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
8IMISTIQ a scris:@io, deci e nevoie sa faca un drum si cumparatorul in judetul in care era inmatriculata masina?

Sper ca nu ... Laughing

radierea o face vanzatorul dar ii trebuie actele. deci trebuie ca vanzatorul sa i le trimita dupa ce radiaza masina. io luni merg la piatra neamt sa ma intalnesc cu cumparatorul sa radiem masina Smile nasol ca pierd o zi lucratoare dar asta e.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
8IMISTIQ a scris:Deci cea mai buna solutie e pana la urma cea cu vandutul masinii 'fictiv' ca sa obtin numere rosii.

Varianta asta am mai ales-o si eu mai demult, si intr-adevar a fost extrem de eficienta, pentru ca dupa ce am gasit cumparatorul 'adevarat' a fost doar o formalitate.

Dar exista limita de timp de o luna... Credeam ca se poate evita.

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Smile


nu e nici un vandut fictiv. O radiezi din jud. in care e inmatriculata , pui nr rosii si dupa o vinzi. E cel mai simplu, nu faci nici un drum in plus si dupa ce o radiezi singura grija e sa o dai in 30 zile. Daca alegi varianta cu contract de vanzare cumparare ,tot tre. sa o radiezi iar viitorul proprietar nu vine cu tine decat daca vrea nr. rosii. Daca el nu ia nr. rosii nu poate umbla cu masina pe care o cumpara ptr. ca nu are nr. de inmatriculare si nici talon( astea le depui la radierea masinii pe care o faci tu). Sper ca am fost destul de clar. Am trecut prin asta acu o luna.
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Dat fiind ca am ajuns si eu in postura de a vinde masina (numere de NT)... intrebarea mea este: pot radia masina din Piatra Neamt fara sa am contractul de vanzare-cumparare cu cel care o va cumpara ? Pe toate site-urile este precizat si acest document ca fiind necesar la radiere...
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Dragster a scris:Dat fiind ca am ajuns si eu in postura de a vinde masina (numere de NT)... intrebarea mea este: pot radia masina din Piatra Neamt fara sa am contractul de vanzare-cumparare cu cel care o va cumpara ? Pe toate site-urile este precizat si acest document ca fiind necesar la radiere...


este absolut necesar
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Pt radierea masinii ai nevoie de:
-act de vanzare-cumparare
- fisa de inmatriculare semnata si stampilate de circa financiara de care apartine vanzatorul
- certificat fiscal obtinut de vanzator de la circa financiara,
- buletin in original si copie al vanzatorului
-cartea de identitate a autovehicolului
- certificatul de inmatriculare al autovehicolului
- numerele de circulatie daca nu se face inmatricularea tot atunci, sau daca vanzatorul doreste sa le pastreze
- timbru fiscal pt radiere
Toate aceste date le gasesti si pe siteul politiei romane Smile
Succes Laughing
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eugen OmegaFun a scris:Salut,
Pt radierea masinii ai nevoie de........
Succes Laughing

Stia deja ...insa problema se punea altfel:daca putea sa radieze masina apoi sa ia iar numere provizorii.Insa nu se poate Radiere fara contract de vanzare/cumparare.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR