Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Frontera Sport A 2.0i
In mers (2H) am avut o blocare a rotilor din spate si dupa ce am mers 1m inapoi si s-au deblocat.
Problema este ca a aparul un zgomot(harsiit) care dupa parerea mea si a calor care l-au ascultat am zis ca este din diferential. Transport pe platforma la garaj.
Nu reusesc sa demontez planetarele din diferential pentru a ajunge la rulmenti(suspectez rulmentul de la pinionul de atac, deoarece diferentialul a mers cu ulei incomplet)
Am demontat puntea de pe masina si am incercat sa extrag planetarele pentru a scoate grupul si a ajunge la pinionul de atac.
Va rog, pe cei cu experienta sa ma ajutati ! Planetarele sunt fixate de pinioane cu ceva sigurante ?
Daca aveti o documentatie despre modul cum se repara sau o descompunere a puntii spate va rog sa-mi trimiteti si mie pe mail sau sa ma contactati (beep) pe telefon.
Sunt disperat, am ocupat rampa cuiva cu o masina care acum nu are punte de spate !
Va multumesc !
email: (editat)
tel : (editat)
fax: (editat)
Skip ads

  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Dupa ce a fost vazut de mai multe "moase" (fiecare cu parerea lui si niciunul cu experienta in domeniul Frontera), diferentialul cu problema s-a hotarat sa colaboreze, dar numai impreuna cu o presa "berbec" pe care am atasat-o de prezoanele planetarei si in urma unui numar considerabil de lovituri.
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Azi am reusit sa asamblez ceea ce demontasem ieri.
Cautand prin magazinele de piese auto din import am avut parte de preturi intre 740 si 1250 Ron pentru un singur rulment de pe pinionul de atac si termene de 4-7 zile pentru livrare. Sad
Nu am descurajat si cautand pe net am gasit un depozit unde m-au costat 220 Ron ambii rulmenti si simeringul de pe pinionul de atac si chiar aveau pe stoc. Smile
Finalul e cu Happy End, masina functioneaza fara pobleme si ma pot bucura de ea din nou. Very Happy
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca rulmentii de pe pinionul de atac au fost defecti? Sunt doi?
Skip ads

  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Da, sunt doi, unul care se monteaza prin interior, mai mare si unul mai mic prin exterior. Originali erau Timken, eu am gasit SKF .
Oricum, cine are astfel de probleme sa ma contacteze fiindca acum stiu totul despre diferential.
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sandu Toma a scris:
Oricum, cine are astfel de probleme sa ma contacteze fiindca acum stiu totul despre diferential.



Unde anume ai gasit pe net piese mai ieftine? Asta cred ca intereseaza toti proprietarii de frontera
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

www.badi.ro unde poti gasi rulmenti, simeringuri, curele, vaseline, suruburi, bucse bronz, scule si prese

Adresa: Bd. Laminorului nr 97-101, 012951, Sector 1, Bucuresti
Telefon / Fax: (021) 312.85.03 (021) 312.82.73 (021) 312.75.67 RDS: 031 805.36.15 Mobil 0727.411.411 0727.414.141
Program:Zilnic 8:30 - 16:45 Sambata, Duminica Inchis Coordonate GPS N 44o29'36" E 26o01'44"

Adresa: Str. 13 Decembrie nr. 63, 500146, Brasov, Jud. Brasov
Telefon / Fax: (0268) 427.682 (0268) 424.443 RDS: 0368 434.905 Mobil: 0727.400.004
Program: Zilnic 8:00 - 16:00 Sambata, Duminica Inchis Coordonate GPS: N 45o39'38" E 25o36'26"

Adresa: B-dul Bucuresti nr. 11, 100525, Ploiesti, jud. Prahova
Telefon:(0244) 597.610 Fax:(0244) 597.611 Mobil:0727.344.444
Program:Zilnic 8:00 - 16:00 Sambata, Duminica Inchis Coordonate GPS: N 44o55'19" E 26o02'04"

Multumit ? Laughing
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sar"mana shefu Wink
Skip ads

  • steliang

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Frontera
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sandu Toma a scris:Da, sunt doi, unul care se monteaza prin interior, mai mare si unul mai mic prin exterior. Originali erau Timken, eu am gasit SKF .
Oricum, cine are astfel de probleme sa ma contacteze fiindca acum stiu totul despre diferential.


am o frontera 1994 2.0 benzina care nu mai are piesele din butuc pentru blocare manuala !
de unde pot cumpara mai ieftin si daca pot sa inlocuiesc sistemul cu unul autoblocabil ?
multumesc!
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Codurile pentru rulmentii de la pinionul de atac pe care i-am cumparat de la BADI sunt :
HM88649 / 2 / 610 / 2 / QCL 7C SKF
HM803149 / 2 / 110 / 2 / QCL 7C SKF

Simeringul este SIM 48 x 80 x 10
Eu le-am folosit la o Frontera Sport 2.0i fabricat 1994 si de trei luni se comporta bine.
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Cateva tipuri de diferentiale Frontera (descompuse) : www.salisburytransmissionseurope.com
  • costea cristi

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1992 isuzu TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cum pot desface diferentialul dintr-o cutie de viteze f 16 de vectra td ?As dori sa schimb grupul conic de pe o cutie pe alta.
Skip ads

  • George Alexandru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2015

  • Mesaj Privat
sandu Toma a scris:Codurile pentru rulmentii de la pinionul de atac pe care i-am cumparat de la BADI sunt :
HM88649 / 2 / 610 / 2 / QCL 7C SKF
HM803149 / 2 / 110 / 2 / QCL 7C SKF

Simeringul este SIM 48 x 80 x 10
Eu le-am folosit la o Frontera Sport 2.0i fabricat 1994 si de trei luni se comporta bine.



Bunaziua. Stie cineva daca Frontera Sport 2.0i din 1996 foloseste aceleasi tipuri de rulmenti, simering? Are arcuri elicoidale pe spate modelul meu, tip motor x20se. Asi vrea sa cumpar piesele inainte sa desfac grupul. Cat de tare trebuie strans axul pinionului de atac? Jocul dintre pinioane cum se masoara/verifica odata montat ansamblul?
  • aurel82

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interest, ne poate raspunde un coleg? Sad
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Am desenat aici principiul presei "berbec" pentru ca este prea putin cunoscuta. Acest dispozitiv, la scara mai mica se numeste si ciocan inertial si este folosit in special de tinichigiii auto

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR