Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am de gand sa-mi montez un volan de Vectra B in Vectra mea(A).Volanul va fi imbracat in piele,va avea air-bag si telecomanda pentru radio.Montarea in sine nu este grea.Singura chestie e ca vectra mea nu are air-bag si ma tenteaza sa-mi montez si senzorii,numai ca mi-e frica sa nu fac ceva aiurea si sa mi se declanseze air-bagul la cea mai mica groapa.A incercat cineva o modificare de genul asta?Aveti ceva experienta?Stiti cumva ce ar trebui facut?
Multumesc mult pentru ajutor.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Te legi la cap cu activarea air-bag..Tb.si pretensoare la centuri,tb.centralina de la air-bag si air bag in dreapta,la pasager.Daca pui numai centralina ,sa zicem,fara pretensoare,becul la air bag va sta aprins si oricum nu va functiona.Deci risti o investitie de cateva sute care"poate"va merge.Mai bine pui numai air bag (neconectat) si daca ai bec in bor de air bag il legi si tu la ceva pe acolo...
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Exista modele de vectra B si fara air-bag de pasager,ceea ce inseamna ca ar trebui sa pot sa pun airbag numai la sofer,plus ca airbagul de vectra B functioneaza si cu computerul si senzorii de vectra A(am vazut asta facuta,dar masina avea air-bag din fabrica).Sunt de acord cu tine,insa a fost asa un gand.Pe de-o parte as incerca,dar,dupa cum spui si tu,costurile sunt mari.Sti cumva unde sunt senzorii la Vectra A?Oare mi-ar trebui si modificari la caroserie(gauri,etc)?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La asta nu pot sa-ti raspund,dar poate te ajuta cineva cu F sau Calibra,pt.ca am impresia ca sunt la fel.
Skip ads

  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc.O sa incerc sa mai gasesc informatii despre chestia asta.Eventual revin cand mai gasesc ceva.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
din ce stiu eu vectra a nu are senzori.de fapt sunt incorporati in calc de airbag.care e sub consola centrala.
daca pui numai un airbag iti trebuie calculator pt un singur airbag.
sau unu pt 2 si pe circuitul celalalt pui rezistenta.
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu,nu prea inteleg.Unde ar trebui sa fie calculatoru de airbag exact?Nu cred ca este greu de gasit un calculator pentru un singur airbag.
  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
arata-mi tu mie vectra B fara airbag volan si pasager si eu o mananc cu tot cu caroserie . Scuze de off topic
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat


Observam gaura din partea stanga.In special cele folosite pe taxi erau fara airbag pt pasager pentru ca era mai ieftin,si acolo erau montate taxatoarele.Separat,s-au mai facut si modelele de 1.6,75 de cai,1.7 D,64 cai,care erau un fel de economy class.Pofta mare! Very Happy
  • vectra_

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da , acuma am citit mai bine postul tau si mi-am dat seama de greseala . Scuze ! Oboseala de dupa Craciun Razz . La multi ani ! Laughing
  • eudey

  • Mesaje scrise: 681
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
stie careva daca se potriveste volanu de vectra b la vectra a,ma refer daca se pupa la fix in axu coloanei de directie ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR