Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • xspeed

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Pana azi, eram ferm convins sa-mi cumpar neaparat o skoda fabia 1.9 sdi, au venit cu informatii utile, practice, obiective, concrete, la subiect justificare si baietii priceputi de pe forumul skoda, tot respectul, convingandu-ma de calitatile acestui model. Intre timp, multi cunoscatori neutrii si obiectivi pentru fiecare marca mi-au spus ca cel putin din punctul de vedere al costurilor intretinerii si a pieselor opelul este mult mai ieftin.

Eu dispun de cel mult 5000 euro pentru masina. Am luat in calcul ca daca o cumpar de prin Germania, cu tot cu comisione, drumuri, voi merge si eu cu omul care e in domeniu, inscrieri, acolo sa gasesc o masina de maxim 4000 euro. Daca e din romania si inmatriculata, 5000.

Ce am gasit pana acum in Germania pentru fabia 1.9 sdi la preturi de 4000 - 4500 sunt masini din 2000-2001-2002 cu mai mult de 150000 km, consum extrem de mic pentru acest model, abs, servo, ac, geamuri electrice.

Masina va face cel mult 10000 de km pe an, utilizata foarte mult intr-un oras aglomerat semafor dupa semafor, de aceea consumul in oras e foarte important. Poate sa fie si mai puturoasa, la demaraj, viteza.
Ce urmaresc la o masina, in ordinea importantei.

1. nespus, fara cuvinte de important pentru mine este rezistenta tuturor pieselor, si mai ales a celor scumpe. Rolling Eyes
2. consumul
3. aspectul interior exterior, daca raman la opel as vrea unul cu 4 usi si cu fundul mic, cat mai util in oras.
4. viteza
5. dotari

Intrebari, daca aveti si exemple practice si argumente pentru raspunsuri, toata stima.

1. Ce model de opel credeti ca mi s-ar potrivii?
2. Cel putin la piesa acea skoda fabia 1.9 sdi pentru care ma incadrez(descrisa mai sus) este mai rezistenta decat un opel care ar indeplinii condiitiile?
3. Credeti ca in banii astia opelul pentru care m-as incadra m-ar lasa piesele mai repede decat acea skoda?
4. Sunt ceva oameni seriosi si foarte buni practicieni care s-ar oferii contracost sa ma ajute sa cumpar o masina?

Toate bune ! Wink
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1. Nu este momentul de cumparat masini din Germania ca au innebunit cu preturile mari la SH.
2. Trebuie sa mai ai in plus macar 1000 EUR pentru taxe de inmatriculare temporara, numar provizoriu, asigurare, carburant, motel, mancare, taxe autostrada, eventuale amenzi, spaga la unguri in vama etc.
3. Daca este din 2000 sau 2001 vezi ca o esteposibil sa te "prajesti" cu taxa de mediu ca este foarte probabil sa fie EURO2.
4. Nu iti fa probleme cu kilometrajul, dar nici nu sari de 120000 km.
5. Sfatul meu este sa iei un Opel - pret rezonabil, piese de schimb la preturi de bun simt, consum mic daca este diesel, fiabilitate ridicata, gasesti piese de Opel si la tutungerie, cum se spune, daca vrei.
6. Skoda este fiabila, DAR are piese mai scumpe decat Opelul (stiu de la cineva care are SKODA).
6. Cu 5000 EUR, acum in Germania, poti cumpara un Ford KA la 40000-50000 Km in stare foarte buna sau un Opel Agila pe benzina cu motor 1 sau 1,2 l.
MAI ASTEAPTA macar pana in primavara, criza se va mai stabiliza, bancile din Germania vor incepe sa dea credite si va creste vanzarile la masinile noi, ramanand astfel destule SH.
  • xspeed

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dispus careva sa inlantuie pe puncte 1.2. ... ordinea motorizarilor CELE MAI FIABILE(REZISTENTE) si mai putin consumatoare pentru opelurile astra limuzina cu portbagaj scurt de dupa 2000 ?

Multam.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei masina pentru oras de ce nu alegi un Corca C, mototr 1.2
Consider ca pentru maxim 10000km pe an nu merita un diesel. Ai 81 cai, masina e usoara si ai si ceva viteza. Finisarile sunt mai ok decat la Fabia zic eu. Iar daca vrei neaparat un diesel ai oricand motorul de 1.3

Motorizarea cea mai ok pentru Astra Hatchback pentru diesel e cea de 2000 (101 cai) distributie lant si mai putine probleme decat cea de 1.7
La aceasi masina dar cu motor pe benzina iti recomand motorul de 1.6 (90 cai), e cel mai echilibrat dupa parerea mea.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Desi e cam tarziu raspunsul fugi de 1,9 sdi si mai bine ia-ti cum a zis colegul "ovidiutm" un Corsa 1.2.La 10.000 de km pe an nu se merita sa iei un diesel.Mai ales un diesel atat de prost.Numai din diferanta de la asigurare pe an intre 1,9 si 1,2 faci cateva sute de km.Nu mai vorbesc de confort.Corsa e bijuterie iar Skoda e un mic tractoras Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR