Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut ca la VW unele din modelele cu comp de bord, pot furniza o serie de informatii suplimentare atunci cand folosesti o anumita combinatie de "taste" (ECON + Temp DOWN (albastru) + Viteza ventilator viteza mica (sageata in jos) )

Se pot obtine in functie de registrul selectat, informatii de genul:
01 Interior temperature (sensor)
03 Sunlight sensor
07 Coolant temperature sensor
10 Measured blower speed (sensor)
16 Speed (sensor)

La Astra stie cineva de asa ceva? Mai exact la Astra H, cu comp de bord si climatronic ? Wink

M-ar interesa in special temperatura lichidului de racire, caci, spre deosebire de G, la H nu mai avem ceas pe bord cu asa ceva.
Mersic
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Interesanta idee, ia sa intreb si eu maine. Cu toate ca pe mine personal nu m-ar interesa temperatura respectiva, ca tzipa BC-ul daca e vreo problema. Dar ma incita ideea unui meniu ascuns.
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Oare nu exista o functie similara celei de la VW, sau acest subiect nu trezeste o curiozitate in randul posesorilor de echipare cu BC ? Question
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Chestia cu viteza merge la Astra G, dar cu TID, nu cu MID (tii apasat ambele butoane de la display-ul TID - de unde reglezi ora - cca. 4-5 secunde si-ti afisa pentru 2 secunde viteza in mod digital, in loc de data sau RDS-ul Playerului

Nu stiu cate butoane are Display-ul la Astra H sau cum arat, dar daca aveti 2 butoane incercati (trebuie sa specific ca dupa ce mi-am pus azi BC (adica MID) nu mai merge)
Skip ads

  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
gabib77 a scris:Chestia cu viteza merge la Astra G, dar cu TID, nu cu MID (tii apasat ambele butoane de la display-ul TID - de unde reglezi ora - cca. 4-5 secunde si-ti afisa pentru 2 secunde viteza in mod digital, in loc de data sau RDS-ul Playerului

Nu stiu cate butoane are Display-ul la Astra H sau cum arat, dar daca aveti 2 butoane incercati (trebuie sa specific ca dupa ce mi-am pus azi BC (adica MID) nu mai merge)



Eu zic ca e imposibil sa nu existe ceva asemanator si pt versiunile BC. Mai trebuie "sapat" dupa raspuns.
Nu e graba, timpul le rezolva pe toate!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
si la a mea da sa arate viteza....dar o tine pe 0 km/h si in mers si pe loc...o fi alta combinatie de butoane? le apas pe amandoua 4-5 secunde si pt 3-4 secunde apare 0 km/h
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Inseamna ca nu are ceva conectat catre ECU, mie imi mergea cand aveam TID, acum pe MID nu-mi mai arata cu toate ca nici un fir din cele vechi nu ramas neconectat
  • Dee
  • *
  • 48 mesaje
  • din 23 Nov 2005
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucharest
  • Dee

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucharest
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2005

  • Mesaj Privat
salut ! user nou cu opel vechi.
Vazand discutia despre Triple info display si MID vreau sa intreb mai intai un lucru
apasand concomitent cele doua butoane ale TID apare cum ati precizat si viteza media dar si doua informatii precedate de litera F. Niste cifre mai precis. Stie cineva ce reprezinta ele?

2. as dori sa schimb TID-ul masinii mele cu un bord computer in toata puterea cuvantului. Evident luat de la dezmembrari pt ca nu cred ca se mai poate gasi pe altundeva. Aveti idee unde pot gasi un BC de la un GSI si daca trebuie sa mai cumpar ceva in afara de acel display? In speta controlerul BC ului care este situat pe comutatorul stergatorului? anumite cablaje sau mufe? Si evident unde pot schimba si cam la ce pret (ca vad ca unii au schimbat cu BC) in conditii bune acest display?
As dori sa mai schimb si becurile din bord (de la vitezometru) si unele becuri de la martorii de bord (acelea cu soclu) pt ca s-au ars. si anume martor baterie si faruri aprinse. Chestii importante zic eu. Cel care mi-a schimbat becurile de la blocul climatizare (cum sunt sigur ca ati facut toti Very Happy ) a spus ca nu se pricepe la aceasta operatiune. Daca puteti ajuta un confrate opelist v-as fi foarte recunoscator. va multumesc frumos.
Masina repet este un ASTRA F motor C16NZ din anul 1995 3 usi.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
la bord m-as baga eu, dar is cam departe, am demontat bordul de la vectra a si astra g si nu a fost foarte complicat, banuiesc ca astra f e undeva la mijloc ca tehnica, fiind mai noua ca vectra a si mai veche ca astra g

si eu as vrea un BC pe astra mea, dar de unde? sa intreb la dezmembrari? ce imi trebuie? ecranul si maneta cu butoane? eventual ma multumesc doar cu afisajul consumului instantaneu si mediu, adica as putea sa ascund undeva 2 butoane pe sub bord ca sa nu mai schimb maneta de la stergatoare, altceva mai trebuie? cablu cu mai multe fire, sau trag firele suplimentare eu singur de pe la motor?
  • Dee
  • *
  • 48 mesaje
  • din 23 Nov 2005
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucharest
  • Dee

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucharest
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sandule ne-am regasit pe alt forum Very Happy
aceleasi intrebari le am si eu vis a vis de BC. gasisem eu la dezmembrari dar problema este...are o cablajul preinstalat ca noi da punem doar BC si maneta aia? ca eu nu stiu sigur. Am mai gasit si solutia cu un display LCD to pe forumul asta.

uite aici ce ma intereseaza pe mine si pe tine(chiar daca e F este cam aceeasi schema) dar nu nu stiu germana

later edit
mda .... https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=50 este foarte complicat sandule cu fire de la ECU si alte tampenii....si cica la 1.7 dti este si mai complicat ca iti trebuie nu stiu ce modul....
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Of, si io care credeam ca a gasit careva o solutie a problemei pe care am ridicat-o eu... Sad
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Si pe mine m-ar interesa dar daca nu stie nimeni ......

Macar viteza reala sau temperatura apei.
Skip ads

  • Dee
  • *
  • 48 mesaje
  • din 23 Nov 2005
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucharest
  • Dee

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucharest
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2005

  • Mesaj Privat
dar de ce nu intrebati voi la opel la reprezentanta ..electricianul cel mai sigur. Masinile voastre sunt "state of the art" sunt noi iar noi nu avem asa ceva deci nu putem sa stim. Sunt convins ca exista ceva functii ascunse dar sunt sceptic privind existenta functiei "coolant temperature". Si nici nu cred ca trebuie sa va faceti probleme pt ca acum se folosesc lichide de racire organice de ultima generatie care nu fierb ca la Dacie iar voi sigur aveti un avertizor daca e ceva in neregula. Daca doriti sa stiti cand apa ajunge la temp. optima ca sa alergati masina asta e altceva. Cel mai sigur dupa 5-7 minute ajunge la 90 de grade Celsius. totusi sfatul meu...intrebati la un Di-Bas sau GTT ceva.mecanicii astia stiu toate prostiile din lume.
  • gxg
  • *
  • 23 mesaje
  • din 09 Nov 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Bucuresti
  • gxg

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu, intradevar imi arata viteza dar cu o diferenta de vreo 10Km/h (in minus) fata de ceasul de pe bord...care sa fie viteza reala?
Incercarile le-am facut la 120-140Km/h si cauciucele sunt dim. din carte: 185/65/15.
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Dee - nu imi fac probleme de racirea motorului (oricum tipa el daca e ceva) dar era mai mult asa de fun.

Smile
  • mariusi

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Conform celor spuse pe un alt forum, www.astraforum.fr, se face asa :

Din ecranul de baza (cel cu autonomia/consumul instant) se apasa SETTINGS pt 10 sec, apoi pe BC, si gasiti 6 ecrane ascunse

Nu pot sa testez, n-am (inca) Astra Smile

EDIT: e vorba de Astra H, nu stiu daca e valabil si pt celelalte variante


Ultima modificare facuta de mariusi la Mar 29 Nov, 2005 1:01 pm
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si pe care Astra e valabil, F, G sau H ?
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit ca si Astra H are niste meniuri secrete ca la masinile VAG datorita lui "mariusi". Astfel trebuie tinut apasat 10 secunde pe Settings pana se aude un "piu" in boxe si apoi pe BC. Apare meniul de BC iar apoi tot cu BC se schimba printre diversele ecrane cu tot felul de informatii.

Se poate vedea printre altele : viteza reala transmisa direct de la toti senzorii de pe roata, viteza in m/s, temperatura lichidului de racire, temperatura inregistrata de senzorul de temperatura si cea afisata, cantitatea de combustibil injectata in ml/s, o multime de alte informatii printre care (cred) o aproximare a cati litrii mai ai in rezervor.

Am aflat asta dupa micul hint si dupa vreo 4 ore de citit forumul frantuzesc de pe care am aflat o multime de lucruri interesante.

Poze mai tarziu!
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
canan17ro a scris:Am gasit ca si Astra H are niste meniuri secrete ca la masinile VAG datorita lui "mariusi". Astfel trebuie tinut apasat 10 secunde pe Settings pana se aude un "piu" in boxe si apoi pe BC. Apare meniul de BC iar apoi tot cu BC se schimba printre diversele ecrane cu tot felul de informatii.

Se poate vedea printre altele : viteza reala transmisa direct de la toti senzorii de pe roata, viteza in m/s, temperatura lichidului de racire, temperatura inregistrata de senzorul de temperatura si cea afisata, cantitatea de combustibil injectata in ml/s, o multime de alte informatii printre care (cred) o aproximare a cati litrii mai ai in rezervor.

Am aflat asta dupa micul hint si dupa vreo 4 ore de citit forumul frantuzesc de pe care am aflat o multime de lucruri interesante.

Poze mai tarziu!


Yuhuuu! Merje! Brava, stiam eu ca se poate Wink Multumiri celor care au facut sapaturi!

Acum, trebuie sa facem niste poze si sa incercam sa descifram ce scrie in ecranele alea, pt ca sunt cateva chestii ciudate.
Cred la un moment dat apar si valorile unor registrii din compul masinii, cu valorile stocate in acel moment. Eu revin cu poze in maxim 2 zile, si poate le descifram tot aici.

Si ce mai ziceau astia pe forumul frantuzesc?

P.S. La Multi ani, tuturor!
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Asa apare la mine. Inca o data multumiri lui canan17ro!



Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR