Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pe partea interioara (adica partea cu ventilatorul) am observat o scurgere de likid destul de mica. Nivelul lichidului de racire nu a scazut vizibil. Trebuie schimbat radiatorul sau exista o alta solutie?

Aceasta ar putea fi cauza din care motorul nu se incalzeste normal? Adik iarna fara carton in fata nu am caldura.
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai depinde unde e scurgerea... Ca si eu am avut o problema d-asta dar era un furtun crapat unde era strans cu colierul si l-am schimbat si gata problema... La tine se scurge din radiator ? Cred ca exista substante care se toarna in lichidul de racire si intra in crapaturi sau daca nu cred ca se poate astupa cu ceva... Se vede crapatura de unde curge? (Am vazut intr-un film cum unu a turnat continutul a 2 oua de gaina in radiatorul incins al unui jeep si s-a reparat scurgerea Razz ).
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
lol ... nu e de la nici un furtun, e de la radiator si se vede pe unde (este usor umeda zona). Am auzit ca sunt tot felul de substante, cica merge si cu boabe de mustar. Dar m-am gandit ca ar fi bine sa intreb intai.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Substantele astea intradevar astupa gaura, dar uneori mai astupa si altele folositoare Razz

Asa ca orice ai folosi, fi cu ochii pe acul de temp!
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ahahaha ... oua si boabe de mustar!!! asta da TUNING! cum se numeste? VEGETAL TUNING? terminati si cititi ceva pe net! o fi substante speciale si nu 'mustar cu oua'
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
avand in vedere ca e vorba si de oua poate fi si Animal Tuning Very Happy

Acum vb serios, aveti vreo solutie?
  • M-A-X

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Tg-Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu cred ca cea mai buna solutie ar fi sa prajesti vreo 2 okiuri pe capota, ca in reclama la 307 cc, faci niste mititei, pui mushtaru' adecvat, 5-6 beri, si dupa aia ti se rupe de scurgerea de la radiator! Smile
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
deh ... senchiu de sfaturi. Evil or Very Mad
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hai serios klax .. nu avem chef de cearta sau ceva da 'boabe de mustar' chiar ca is o prostie. vorbim de masina totusi. vezi pe net ce fel de solutii sunt. intereseaza'te la un service. acolo stiu ce trebuie
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Mergi la magazine auto si cere solutie pentru infundat radiatorul. Or sa stie ce sa-ti dea.
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai Darkness, de asta e forum ca sa discutam. Nici vorba de cearta, am pus o intrebare serioasa la care am primit raspunsuri la misto ... Despre faza cu boabele de mustar, am auzit-o la un mecanic destul de batran si cica se pun in vasul de expansiune si ... bla bla. Am intrebat pt ca mi s-a parut o gluma ...

Ce ushor e sa trimiti pe cineva sa caute pe net! hai gata , fara suparare ...

10q 4est pt raspuns

Wink
  • Xplo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Este si solutie si praf de radiator, dar praful cica se depune si lichidul este mai indicat de mecanici. Praf de radiator se gaseste in mai toate benzinariile, lichidul il gasesti pe la magazine de piese specializate, nu neaparat opel.
Skip ads

  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Imi pare sincer rau ca am lipsit de la ospatz. Smile

Dar stiti cum se zice : "ketchup? mushtar?" si raspunsul "amandoua".
Deci presupun ca si la radiatoare se aplica. Unde e mushtar tre sa fie shi ketchup:) Smile Smile

Stiti cum e cu mecanicii vechi, au ceva din leacurile babeshti cu ei. Dar culmea e ca nu ar fi exclus chiar sa aiba dreptate asa putin, in felul lui Smile Smile)

rispekt opel lovers.
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
boabe de mustar mergeau la radiatoare de DACIA. alea obosite ... dar daca va tine - bagati si in opel. si sa-mi povestiti cum merge dupa aia Smile
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Confused
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
klax... intreaba la un service... da un telefon ceva... trimite un mail... si aflii... Noi se pare ca nu am avut probleme cu asa ceva si nu putem sa te ajutam...
  • popemi

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2004

  • Mesaj Privat
@ klax...eu am avut aceeasi problema ca si tine...am luat un pulbere (Stop Lick) se numeste, de la un magazin cu piese auto...pui juma' de tub, in vasul de expansiune dupa ce ai "incalzit" motoru' si dai cateva ture bune...sa nu te sperii ca dureaza ceva pana se depune aia...la mine dupa vreo 3 zile, n-a mai curs nimic....tubul costa in jur de 40.000 anul trecut...
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
popemi, mersi de sfat, acelasi tratament l-am aplicat si eu si s-a rezolvat problema Very Happy
  • free4wayu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2004

  • Mesaj Privat
se numeste stop leak si o gagesti la orice petrom la 32.000 lei. tocmai mi-am pus eu. a mai redus scurgerea dar nu a oprit-o
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu am avut o fisura mica (o zgirietura) pe undeva la mijlocul radiatorului. am pus putin poxipol peste ea si tine de vreo 2 ani foarte bine. nu a mai dat nici o picatura.
pentru ca a inceput sa curga si pe la margine (imbinarea dintre metal si plastic - oare cine e desteptul care a inventat radiatoare cu marginile de plastic?) am incercat acelasi tratament. a tinut un timp (scurt) dupa care s-a "copt" si s-a desprins substanta. toata iarna am completat cu antigel, iar prin februarie s-a astupat singur. nu stiu ce era in antigelul ala, dar nu a mai curs pina acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR