Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@ Mihay - esti sigur 100%? Cool adica ai vazut tu un asemenea talon? Te intreb pentru ca, in caz ca ma opresc militienii sa stiu pe ce ma bazez cand ma iau cu ei la harta! Twisted Evil Daca e asa cum spui tu, nu mai are rost sa ma duc la RAR sa-mi treaca in talon noile roti. Very Happy
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ady_cretzu a scris:
m.nyck a scris:
Si lista poate continua -215/40/r17 dar pe 17 diferentele incep sa fie mai mari si atentie la latime pentru ca sigur incepe sa atinga in aripi.


Luni mi-am pus pe masina roti de 17. Mai exact 205/40/R17 si nu sunt probleme in a atinge de aripa. Iar diferenta ca latime fata de 205/60/R15(ce am avut pana acum) e de aprox. 3 cm... In week-end voi monta gumele de 215/40/R17. Sigur atinge? Adica, ai vazut tu? intreb pentru ca eu zic ca nu ar atinge, dar daca tu ai
vazut ca atinge nu ma mai duc sa le pun...


Daca ai pachetul de drumuri grele e posibil sa nu atinga.Problema este cand treci peste denivelari si roata iese mai in afara decat aripa atunci atinge.215 dau bine dar mi se par cam late asta e parerea mea.

Te rog pune niste poze cu 215/40/r17 cand le montezi.

L.e. Conteaza foarte mult si ET-ul jentii cred ca ti-ar trebui ET 42 si atunci nu mai iese in exterior asa mult.
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ady_cretzu a scris:@ Mihay - esti sigur 100%? adica ai vazut tu un asemenea talon? Te intreb pentru ca, in caz ca ma opresc militienii sa stiu pe ce ma bazez cand ma iau cu ei la harta! Daca e asa cum spui tu, nu mai are rost sa ma duc la RAR sa-mi treaca in talon noile roti.

...100%, am inmatriculat o masina in decembrie.
Oricum RAR-ul trece dimensiunea anvelopelor in cartea de identitate, iar in talon o trecea politia.
Acum mai ramane de trecut ITP-ul cu roti care nu sunt trecute in carte (asta in situatia ca s-ar lega de roti)
Nu merge sa te iei la "harta cu militienii", deoarece conform vechiului model esti in ilegalitate, iar tu nu poti argumenta ca nu este asa.
In situatia in care ai noul model de certificat de inmatriculare nu mai exista motiv de "harta"
Exemplu:




Scuze pt. Esti OFF TOPIC

Bafta tuturor!
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am montat azi pe rotile de 17 gumele 215/40 si nu ating! Very Happy
PS: nu am pachetul drumuri grele, si am urcat peste un damb de mi-a intrat cauciucul sub aripa(am oprit sa ma uit, normal) si no problem(et35, 8j(cred))! Mai erau 3cm pana atingea (in situatia asta). Twisted Evil
Daca atinge sau nu depinde si de cauciuc. Acum pe masina sunt doua modele de gume(amandoua cu buza) si la un model buza acopera mai bine janda, celalalt vine pe linie. Bine, daca te apuci sa cari cartofi si saci de ciment, cu siguranta va atinge. Cat despre trecut pe la RaR cu ele cu cred ca ajung... In 5 ani de cand am permisul nu m-au oprit sa ma intrebe 'de sanatate' macar. Sunt constient ca acum bate la ochi dar eu stiu... Ma interesez de ce e nevoie pt. RaR si ma hotarasc mai tarziu daca ma duc sau nu.
Hai ca revin maine cu poze.
Skip ads

  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
215/40 R17
225/40 R17

Nu stiu sigur dar s-ar putea sa mearga si 225/35...Merg si R18 fara sa atinga
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Uite niste poze de la colegii nostri englezi:




  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
19 e exagerat, si nu cred ca intra fara modificari.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La suspensie bineinteles, daca pui 19 pe suspensia stock o sa arate ca o caruta.
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
http://www.rims-n-tires.com/rt_specs.jsp
Teoretic este posibil dar in romania sigur nu poti merge cu 215/35/r19 dai cu janta de asfalt la prima denivelare Laughing.
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca am facut doar o poza ca nu am avut timp, nici aparat foto si e jegoasa rau.


Iar aici am urcat doar cu roata asta bordura. Primul loc unde va atinge este coltul barii. Acolo, in interior zona e mai iesita in afara decat linia interioara.


Si aici, roata fata... La linie.


@mihay - nu esti offtopic ca tot despre roti vorbesti. O sa imbib talonul actual in vin rosu si ma voi prezenta la politie pentru a-l schimba cu unul nou. Laughing
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca o sa-ti atinga nicaieri. Am avut si eu 215.40.17 pe masina cu jante 7J si nu atingeau. Aveam si arcuri -40 ... si roata spate intra perfect sub aripa, fara sa atinga.
Singura problema era garda foarte joasa
  • intelis

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:Eu am o Astra G de 1.8 pe benzina si in talon scrie:
1 standard 195/60/15
2 iarna 185/65/15
3 vara 205/50/16
pina anul trecut am mers vara cu 195/60/15, iar de anul trecut am trecut pe 205/55/16 si e mai stabila.(am pus 55 in loc de 50 datorita drumurilor din Iasi) Iarna merg cu 185/65/15 de iarna si e super ok. Acum fiecare isi face alegerea care o crede potrivita. A, sa nu uit, acum merg cu jante de aliaj pe 16 vara si de aliaj pe 15 iarna. Bafta!


205/55/16 sunt cu 2cm mai mari decat cele pe 205/50/16. vreau sa stiu daca nu ai probleme de toleranta, freaca pe undeva (fata/spate) cu bagaje/ 5 pasageri mai ales. vreau sa imi pun niste gume noi pe jenti de aliaj 6Jx16 ET49 pe astra Z16XE din 2001 fabricata.
merci!
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu freaca nicaieri garantat, eu merg cu asa ceva vara, dar atentie ca fura la kilometraj cam cu 5 km/h cind mergi cu 100, in sensul , daca ai pe bord 95 km/h, in realitate ai cam 100 km/h.
  • intelis

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris: atentie ca fura la kilometraj cam cu 5 km/h cind mergi cu 100, in sensul , daca ai pe bord 95 km/h, in realitate ai cam 100 km/h.

asta stiam, si am luat in calcul. (ATENTIE: sunt calculatoare ca si asta, care spun ca defapt vei merge mai incet, dar este INCORECT). La RAR ai avut probleme, au zis aia ceva sau nu s-au uitat?
merci de info!
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cind am facut RAR-ul am mers cu 195/60/15 iar pe timpul verii nu mi-a spus nimic politia (avantajul e ca am in talon trecute si jante pe 16, asa ca nu se mai uita exact la dimensiunea cauciucului mai ales ca diferenta nu e mare 205/55/16 in loc de 205/50/16). ITP-ul trebuie sa-l fac in mai, dar daca fac figuri, imi pun cele pe 15 sau dau binecunoscuta si traditionala ,,taxa" si voi trece cu siguranta! Razz
  • FrosT88

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
235/45/r17 intra pe spate?
mi-am luat jante pe 17 si gumele de pe ele sunt praf, a ajuns la sarma...
mentionez am pachet drumuri grele pe ea, deci...ca inaltime nu cred k am probleme dar ideea e sa imi intre sa merg 2 sapt cu ele pana fac rost de bani?
ce ziceti mere?
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu ma gandeam la 225/35 R17...ce ziceti, ar arata bine?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am pus eu acum pe masina jenti pe 17 cu amvelope 215/45/17 si nu atinge deloc
cu itp nu stiu cum o sa fie ,dar ultima data cand aveam 195 65 15 nici macar nu s-au uitat la roti
pana acum nu ma oprit politia ,deci nu stiu cum o sa reactioneze in legatura cu jentile
pana atunci merg asa





  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@claudiu-cld - Sa le stapanesti asanatos! Vin foarte frumos... masina arata altfel... Mr. Green

Totusi ce ET si J au?

Cu timpul am descoperit ca la mine, desi am 40 nu 45 la ele, rotile din spate ating in bara si aripa la un damb mai mare... Wink Obligat-fortat treb sa ma uit dupa suspensii sport, ca de dat jos nu le dau. Cool
  • adostar

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
E si normal sa-ti atinga la ce ET au jantele. La mine in cartea masinii sunt trecute urmatoarele dimensiuni ale anvelopelor: 195/60/15; 185/65/14 Alte anvelope: 175/70/14; 185/70/14; 205/50/16; 195/65/15.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR