Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
....curelele de distributzie si de transmisie impreuna cu intinzatoarele aferente.

vreau sa fac chestia asta singur(Hobby work)! Very Happy Ce ma sfatuiti!

In TIS dupa ce am citit pare greu, si nu prea...partea cu lasatul motorului e mai nasoala restu merge.

Nu stiu preturile! cat credeti ca ma costa o curea de distributie/transmisie pt 1.6 16v + intinzatoare?

a mai facut cineva chestia asta?


Ultima modificare facuta de Mateiux la Dum 11 Jul, 2004 5:45 pm
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hahahaha deja incepe sa fie fun Smile Smile tot 1.6 16V, si tot kitu de distributie Smile Smile

eu si ies de pe forum, oricum intrebi tu tot ce ma intereseaza Smile Smile Smile
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am rezolvat-o dupa indelungi chinuri:

Nu am facut-o singur nu se putea, se pare ca partea cu lasatul motorului e cea mai belicoasa nu va sfatuiesc sa va apucati daca nu cititi cum se face in TIS si nu aveti scule adecvate.

Ce am facut la masina:

-schimbat curea transmisie, curea distributie, role de ghidaj, intinzator transmisie si partea frumoasa POMPA DE APA care era PRAF daca mai mergeam cu ea asa pateam ca 8IMISTIQUE - era la limita.

-cu ocazia asta am curatat valva AGR(care mi-a dat cod de eroare ca se blocase~asa era~) si IAC care era imbacsita cu o chestie vascoasa neagra si nu mai functiona relantiu corect oscila 600~800 RPM + Filtru nou de aer si benzina.

REZULTATU:

Crying or Very sad in primu rand dezamagitor pt. mine ca am ratat intalnirea de la Brasov Crying or Very sad Sper sa facem mai facem una....

Very Happy dar super pt masina - nu mai face nici un sunet suspect, alearga super bine, nu mai oscileaza relantiu acu parca e desenat la 750 RPM, parca e alta.... Very Happy

Idea RECOMANT TUTUROR CU CALDURA SA SCHIMBE LA TIMP DISTRIBUTIA IMPREUNA CU POMPA DE APA!!

PRET TOTAL FARA MANOPERA CA AM CAM LUCRAT EU DUPA INDICATII:

10.000.000 LEI Wink
  • g_poturlu

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salutare!

Eu unul te felicit!
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cool Mersic!!! o sa pun si la "cum sa!" ce trebuie facut desi e descris exact in TIS
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR