Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • robykozak

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Trecerea valorii CO2 se face de RAR. Si nu trebuie programare. Taxa e de 25 Ron. Eu am dus la RAR CIV-ul, copie dupa BRIF-ul nemtesc, copie buletin. Am lasat actele la casierie, am platit taxa si mi-au spus sa revin peste 10 zile si am noxele trecute pe CIV.
Am platit 970 Ron taxa veche de inmatriculare si trebuie sa-mi dea inapoi vreo 500 Ron.
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
robykozak a scris:Trecerea valorii CO2 se face de RAR. Si nu trebuie programare. Taxa e de 25 Ron. Eu am dus la RAR CIV-ul, copie dupa BRIF-ul nemtesc, copie buletin. Am lasat actele la casierie, am platit taxa si mi-au spus sa revin peste 10 zile si am noxele trecute pe CIV.
Am platit 970 Ron taxa veche de inmatriculare si trebuie sa-mi dea inapoi vreo 500 Ron.


salutare ! eu am diesel 1,3 si as vrea sa stiu c-am cati bani or sa-mi dea inapoi cei de la taxe .
  • robykozak

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Taxa noua o poti calcula pe www.automobiletv.ro
  • johnnutz

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.

Spuneti-mi si mie de ce documente este nevoie pentru a-mi recupera banii platiti pe taxa de "prima inmatriculare" si pe unde trebuie sa mai unmlu pentru a-i recupera.
Skip ads

  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
http://www.mfinante.ro/calc...or_taxe/index.jsp

Salutari tuturor

Mane uite aici am gasit tot ce iti trebuie despre taxa de poluare si fosta taxa de prima inmatriculare. Ai acolo si formularele de recuperare bani platiti aiurea (mama lor de cretini).

Mai mult nu am aflat nici eu.

Ce m-ar interesa pe mine este in cat timp vezi banii inapoi sau daca ii mai vezi ca la noi orice e posibil.

Daca mai aflu ceva o sa postez imediat deocamdata sunt in cercetare

Ura
  • nycku

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
parca in maxim 3 luni, sper sa imi fac timp sa ma duc saptamana viitoare.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salutare ....
sa va spun ce am facut eu pana acum... (eu am inmatriculat-o anul trecut in august):
-Am facut o programare la RAR(nu trebuie sa te prezinti cu masina ci doar sa ai cartea de inmatriculare)
-ulterior am revenit la RAR - mi-au dat o hartie la mana in care erau trecute noxele
- am platit taxa de 25 de ron
- am mers la administratia financiara cu dosarelul (copie BI, copie cartea masinii, copie certificat de inmatriculare, documentul cu CO2 de la RAR, cererea de restituire)
MARE ATENTIE! Exclamation
- am constatat cu stupoare ca trebuie sa vin si cu alte documente, respectiv cartea masinii (cea originala de la neamt ......+traducerea autorizata a cartii masinii. Ma luase deja nervul..... Mad
- specific ca aceste documente au fost depuse in dosarul care l-am lasat la politie anul trecut cand mi-am inmatriculat masina
- acum trebuie sa merg si la politie sa cer nu stiu ce dovada.... sau sa-mi dea probabil copii ale acelor documente.... nu stiu sigur... va mai tin la curent
- am inteles ca banii se primesc in maxim 45 de zile....

Sa auzim numai de bine..... ce "dulce" e birocratia asta.... Sad
  • adrian_drumea

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Combo 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca faceti programare la RAR , se poate si pe grivita chiar si sambata , dureaza cam 10 min asta daca nu este coada foarte mare. Va trebuie cartea masinii in original si copie, CI org si copie.
Skip ads

  • hitman

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am o corsa motor 1000 cm cubi....stie cineva care e valoarea de CO2?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
127g
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Avem un guvern nesimtit, sunt facute atatea hartii ca sa te descurajeje sa mai mergi sa iti dea din bani inapoi. Nesimtitii astia cer traducerea autorizata a cartii masinii, pe cand nu am avut nevoie de asa ceva nici la inmatriculare, dar au ei nevoie la finante. Oricum toate prostiile astea de acte ajung in niste dosare in arhiva peste care nu se uita nimeni veci. Era suficient sa se ceara chitanta in original a platii taxei de prima inmatriculare si hartia de la RAR. Dar binenteles ca chitanta e la Politie depusa la dosar cand am inmatriculat masina. Eu am facut un calcul ca ma costa 4 drumuri si traducerea 200 de lei. Iar pentru 300 de lei umblatura si nervi, si timp, nu stiu daca se merita.
  • hitman

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am opel astra 1700 dti 2001...valoare noxe 132,,,,asta daca vrea cineva sa-si faca calculul la banii de recuperat......
Skip ads

  • opeq
  • *
  • 8 mesaje
  • din 26 Feb 2008
  • Corsa 2005 Z12XEP
  • Bucuresti
  • opeq

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Iata cum am procedat (pe 2 iulie 2008):
M-am dus la Rar Voluntari cu actele masinii, inclusiv "EC Certificate of conformity",
am platit taxa 25 lei; indivizii mi-au trecut pe carte valoarea 139 g/km.
In certificat sut trecute trei valori: 187, 110, 139, corespunzator traficului urban, extraurban si mixt. Datele corespund motorului Z12XEP.
Toata treaba a durat o zi si s-a petrecut in conditii infernale. Rezultatul, in mai putin de o luna am primit inapoi 502 lei. Costuri: 25 la RAR, 35 o traducere.
  • asklepios

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2000 973cc 12v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am fost azi la RAR si mi-au stabilit ca masina e Euro 2 .au zis ca norma se stabileste dupa seria motorului.seria motorului nu apare pe acte si nu se poate citi pe bloc pt ca e stearsa.masina e din 2000-corsa B si au spus ca are motor X10XE.(care stiu si eu ca e clar euro2).in germania au spus la biroul unde am facut actele ca e euro 4 dupa un cod de pe brif ce l-au verificat intr-un catalog.
cum pot afla ce tip de motor am pe masina?am vazut corsa din 2002 cu serie Z si asta sa nu aibe nici macar Y?
are cineva opel corsa b euro 3?
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
x10xe - euro 2
z10xe - euro 4
Nu exista y10xe. Pe Corsa B nu s-au pus motoare euro 4.
  • asklepios

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2000 973cc 12v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dar euro3?
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
NU
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
asklepios a scris:am fost azi la RAR si mi-au stabilit ca masina e Euro 2 .au zis ca norma se stabileste dupa seria motorului.seria motorului nu apare pe acte si nu se poate citi pe bloc pt ca e stearsa.masina e din 2000-corsa B si au spus ca are motor X10XE.(care stiu si eu ca e clar euro2).in germania au spus la biroul unde am facut actele ca e euro 4 dupa un cod de pe brif ce l-au verificat intr-un catalog.
cum pot afla ce tip de motor am pe masina?am vazut corsa din 2002 cu serie Z si asta sa nu aibe nici macar Y?
are cineva opel corsa b euro 3?

Seria aia de sub scaunul din dreapta nu e buna ?
La mine exista, nu stiu la modelele noi.
  • DragosVok

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Aceeasi problema am avut si eu vara asta. Am un Corsa B 2000 Edition, motorul este X12XE, norma este euro 2. Abia dupa anul 2001 s-a trecut la alta norma de poluare.
Ce este trecut pe brief, presupun, este un D4, care este de fapt o masura nemteasca de a exprima poluarea si nivelul de impozitare. In anii 2000, nemtii nu erau aliniati cu noile norme euro.

Si eu am fost putin deceptionat de situatie, dar este un euro 2. Spor la RAR, sa-ti iasa din prima, de exemplu eu am avut niste probleme si pentru euro 2 cu noxele, cica.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai retin,insa unul din membrii forumului are o corsa 1,2l omologata
euro 3 cu motor X12XE.(cred ca pe la Oradea)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR