Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ca sa nu mai confundam temporizarea cu altceva:

Skip ads

  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
C_PANTAZESCU ,umilul meu sfat ar fi sa incerci si la reprezentanta si da stiu ca aia de acolo sunt niste snapani dar pina una alta ,se pare ca este singura solutie.Mai mult ca sigur au tot ce le trebuie tinind cont ca ei schimba si parbrize si nu numai Confused
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Octav13, mercy mult pentru poze ,chiar sunt edificatoare! Am vazut ca ai inafara de Vectra si o Asta H si sunt mai mult ca sigur Astra H nu are acea rotita pe maneta de actionare a stergatoarelor asa cum nici a mea nu are ,cu toate ca am senzor de ploaie.Asta e ,nu ai ce sa faci vorba ta traim in est si platim ca in vest Evil or Very Mad
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cu placere!dar sunt din manualul vectra.am pus poza pt.a clarifica diferenta dintre a avea sau a nu avea senzor.
la astra nu am rotita ,dar nu am nici senzor.are temporizare pre-setata.vezi aici
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Se pare ca intradevar, rotita aia regleaza sensibilitatea. Oricum, am avut senzori de ploaie si pe VectraC si am si pe AstraH si pot sa spun ca nu duc lipsa rotitei.
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai stiu ca schimba parbrize. Cand mi l-am spart am cerut un pret si o marca, mi s-a zis un pret de am ametit si marca: pai nu conteaza marca... (Tinanad cont ca este un mare distribuitor de parbrize aici in Cluj, sunt convins ca treceau strada si il luau cu 350 de ron si mi-l vindeau mie cu nu mai zic cu cat). Si chiar conteaza, acum asta pe care il am (e tot dinasta noname) l-am ras o singura data de gheatza cu o razatoare de plastic din comert, pt ca mi s-a terminat spreiul de dezghetare si tot s-a zgariat. Plus ca apar tot felul de punctulete mici de la fiecare pietricica.
Asa ca spune-mi tu ce sa mai caut pe la astia. Mai ales ca in ultima vreme nu plateau bine deloc si toti angajatii mai vechi si cat de cat priceputi au plecat. Acum cand mergi is numa copii pe acolo. Intreb pe unul ce ulei se pune, o zis ca Mobil1. Am zis ca mobil 1 5w30 cum vreau eu nu are specificatia GM necesara, iar raspunsul a fost: nu conteaza.
Nu mai trec pe acolo, din pacate, pt ca mi-ar place si mie sa fie un loc unde te poti duce si unde sa ai siguranta ca te rezolva... dar aici in CJ inca nu este asa ceva...
Scuze de off-topic
  • sebi_glumetu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salut. am si eu o problema. recent mi-am schimbat parbrizul si am oservat ca senzorul de ploaie nu mai functioneaza. merge doar k un temporizator normal , cum merge la masinile fara senzor. m-am uitat la el si are gelul acela peste el(este desprins pe 2 parti - conetaza?), este pozitionat bine, geamul este curat..dar senzorul nu si nu..vreo idee? Neutral
multumesc
  • maiacris

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am schimbat parbrizul la Opel Vectra C si acum nu mai functioneaza senzorul de ploaie. Am inteles ca la reprezentanta se poate face, dar este scump. Daca ma poate ajuta cineva sunt bun de cinste. Multumesc.
Skip ads

  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sebi_glumetu,aceeasi problema a avut si fratele meu dupa ce a schimbat parbrizul si cind sa dus [dupa ce a fost pe la mai multi super meseriasi care ii spuneau tot felul de vrajeli numai ca sa-l faca de bani,de genul au uitat sa cupleze cele 2 fire sau ca le-au cuplat invers...etc. ] la reprezentanta Opel de la noi din oras,cei de acolo au pus testerul si tot cu el au activat senzorul.Au zis ca in momentul in care se schimba parbrizul si se desfac acele fire de la senzor,calculatorul trebuie resetat ca sa pota fuctiona senz. Deci cam asta ar fi sfatul meu Succes! Wink
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sti cumva ce au facut mai exact? (in care dintre ECU-urile masinii au facut operatia)
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
titro,chiar nu stiu ce sa-ti spun deoarece eu nu am fost acolo ca sa vad ce si cum!
  • sebi_glumetu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2007

  • Mesaj Privat
super mersi.....mi se pare logica explicatia ta....deci MAIANDREI Smile
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La mine functioneaza cum trebuie. Chiar isi face treaba.
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tonytm , la care din masini la astra sau la signum?Ai cum sa reglezi sensibilitatea la senzor?Eu am un Opel astra H nou din dec.2008 si cam lasa de dorit atunci cind ploua marunt si merg in oras cu viteza mica.De fapt am mai spus pe la inceputul discutiei despre senzor Confused
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La astra F (1993) nu exista asa ceva Laughing . La Signum am pe maneta reglaj de sensibilitate.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
In urma discutiilor de mai sus, am facut o programare la reprezentanta si am fost azi pt reactivarea senzorului.
Doar ca ajuns acolo, dupa ce au tinut masina aproape doua ore in atelier, mi s-a spus ca senzorul este activat, dar este posibil sa fie intrerupta folia prin care este conectat senzorul la ECU si trebuie sa desfaca tot capitonajul de pe plafonul masinii ca sa afle care este problema. Bineinteles ca nu am acceptat aceasta interventie, deoarece mi se pare o aberatie sa desfaci juma de masina ca sa afli daca un conductor este intrerupt sau nu.

Doresc sa va intreb pe voi (cei care stiti sau cei care aveti TIS-ul si sunteti dispusi sa va pierdeti 5 minute sa va uitati Smile ) urmatoarele:
- stiti ce tip de senzor este? Adica daca este un senzor CAN (putin probabil dupa parerea mea) sau conectat direct prin fire la ECU? (eventual un partnumber ar fi util)
- stiti cumva care este ECU-ul la care este conectat acest senzor? Si eventual unde este pozitionat acest ECU in masina? Este cumva REC (rear electrical center)?

Multumesc anticipat pt raspunsurile voastre
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
titro a scris:- stiti ce tip de senzor este? Adica daca este un senzor CAN (putin probabil dupa parerea mea) sau conectat direct prin fire la ECU? (eventual un partnumber ar fi util)
- stiti cumva care este ECU-ul la care este conectat acest senzor? Si eventual unde este pozitionat acest ECU in masina? Este cumva REC (rear electrical center)?


1. de ce nu m-ai sunat ? Stii ca sunt printre cei care te pot ajuta ? Embarassed
2. senzorul este unul relativ simplu, are un +12V, o masa (GND) si semnalul de comanda
3. modulul care se ocupa de el este REM - Rear Electronic Module
Vezi foto pentru mai multe detalii:


CristianTM.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
titro a scris:- stiti ce tip de senzor este? Adica daca este un senzor CAN (putin probabil dupa parerea mea) sau conectat direct prin fire la ECU? (eventual un partnumber ar fi util)
- stiti cumva care este ECU-ul la care este conectat acest senzor? Si eventual unde este pozitionat acest ECU in masina? Este cumva REC (rear electrical center)?


1. de ce nu m-ai sunat ? Stii ca sunt printre cei care te pot ajuta ? Embarassed
2. senzorul este unul relativ simplu, are un +12V, o masa (GND) si semnalul de comanda
3. modulul care se ocupa de el este REM - Rear Electronic Module
Vezi foto pentru mai multe detalii:


CristianTM.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mihaila a scris:tonytm , la care din masini la astra sau la signum?Ai cum sa reglezi sensibilitatea la senzor?Eu am un Opel astra H nou din dec.2008 si cam lasa de dorit atunci cind ploua marunt si merg in oras cu viteza mica.De fapt am mai spus pe la inceputul discutiei despre senzor Confused

nu stiu daca s-a mai scris, dar senzorul isi inteteste viteza de reactie si in functie de viteza de deplasare!
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Octav13,este cam relativa chestia cu marirea reactiei senzorului in functie de viteza.Eu ,unul la masaina mea nu prea am observat chestia asta [poate difera in functie de marca sau modelul de autoturism ],iar daca stam sa analizam un pic mai bine ,o sa ne dam seama ca totusi nu are nici-o legatura una cu alta asta datorita faptului ca senzorul ramine tot senzor si el reactioneaza numai atunci cind sesizeaza o diminuare a lumini prin blocarea ei cu acei stropi de ploaie care se aseaza pe parbriz in dreptul senzorului.Da, sar putea sa dea aceasta inmpresie datorita faptului ca atunci cind rulezi cu o viteza mai mare ,cantitatea de apa acumulata pe parbriz este mult mai mare,deci senzorul reactioneaza mult mai bine,nu ca atunci cind mergi in aglomeratia din marile orase si afara doar picura atit cit sa te enervezi ca nu poti sa vezi, iar senzorul nu da comanda stergatoarelor datorita cantitati mici de apa si a senz. care este ori prost reglat ori de calitate inferioara Rolling Eyes [de o generatie mai veche ca doar ptr. tarile din Est, merge nu?! Mad ]
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR