Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • montoya

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am revenit din nou , desi am fost foarte incantat de Zafira sambata am suferit o depresie Sad(

masina are 42.000 km , ma pregateam sa plec din oras si mi s-a aprins becul de ,,ulei sub nivel,,
opresc iau nivelul la ulei , intradevar era sub nivel , ma duc in reprezentanta , vorbesc cu baietii , au venit si ei sa vada si cand colo
ce sa vezi ......vasul de expansiune era plin de ulei , am lasat masina acolo Sad(

toti ziceau ca e ori garnitura de chiuloasa ori radiatorul de ulei

nu mi se pare normal sa se duca garnitura de chiuloasa la 42.000 km

sunt foarte suparat Sad((
Skip ads

  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Neplacuta situatie...
La 42000 nu cred ca garnitura de chiulasa sa-si fi aratat vreun defect de fabricatie. Se putea distruge daca ai mers cu temperatura mare a motorului (cu lichid de racire insuficient sau cu termostatul blocat).La capitolul radiatoare stim toti ce poate opel... cam slabute... . Oricum nu e o problema atat de grava pe cat pare. Stai linistit si asteapta verdictul de la service... Bafta si tine-ne la curent.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Jenant! E interesant de stiut ce-i?
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Jenant! E interesant de stiut ce-i?


Sincer? Da! Orice topic despre probleme trebuie sa prezinte :simptomele, diagnosticul si remedierea. Altfel chiar nu inteleg rostul postului...
Skip ads

  • montoya

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
masina este tot acolo(in reprezentanta) nu a fost desfacut motorul inca mi sa spus ca ar fi radiatorul de ulei problema , sa stau linistit ca la motoarele de 1,7 este problema frecventa desi al meu este de 1,9 CDTI .

au dat comanda in Ungaria si undeva pe vineri soseste radiatorul.

totusi un lucru hilar pot sa zic , m am certat cu cei de la Opel Asistance , nu au vrut sa mi dea masina la schimb , intr un final mi au inchiriat un .......Ford Focus !
  • montoya

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
problema rezolvata ...s a schimbat acel radiator ...din pacate instalatia de racire nu a putut fi curatata integral ...am ulei pe ea

am facut 713 km si mi s a stricat alternatorul ...acum e din nou la reparat.....baiatul de la garantii cand ma vazut ......a izbucnit in ras....mi a zis ca asa om ghinionist ca mine n a mai vazut

maine ma duc sa imi iau masina .... sunt f suparat Sad
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Se poate sa fie vorba si de ghinion dar si de faptul ca piata noastra e o piata de calitatea a doua. Orice producator are si rebuturi care se distibuie cu siguranta pe o piata care accepta asa ceva.
Imi pare rau de surprizele neplacute pe care le ai! JENANT!
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stai linistit montoya, a mea are electromotor de 2800 km si i s-a dus acum alternatorul... Ghinionisti mai sunt.
Apropo, ai schimbat tot alternatorul sau doar componente? Preturi?
Skip ads

  • montoya

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Se poate sa fie vorba si de ghinion dar si de faptul ca piata noastra e o piata de calitatea a doua. Orice producator are si rebuturi care se distibuie cu siguranta pe o piata care accepta asa ceva.
Imi pare rau de surprizele neplacute pe care le ai! JENANT!


cei de la Opel mi au spus ca masina e fabricata in Polonia


Stai linistit montoya, a mea are electromotor de 2800 km si i s-a dus acum alternatorul... Ghinionisti mai sunt.
Apropo, ai schimbat tot alternatorul sau doar componente? Preturi?

nu stiu......e in garantie .... de schimbat s a schimbat tot alternatorul ..au facut comanda in Ungaria , in Romania nu au piese pe stoc
deja m am imprietenit cu baietii de la Opel ...mi au spus sa stau linistit ca urmeaza sa mi pice turbo acum
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
"cei de la Opel mi au spus ca masina e fabricata in Polonia"

Intr-adevar, nu pateai ce ai patit daca era fabricata la Russelheim sau Bochum.
"Pentru Europa de est fabrica Opel este in Polonia domnilor"! Evil or Very Mad
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
"deja m am imprietenit cu baietii de la Opel ...mi au spus sa stau linistit ca urmeaza sa mi pice turbo acum"

Probabil turbina de pe masina ta are deja alt proprietar si baietii te-au trecut pe lista potentialilor cumparatori de turbine.
Ai grija la expirarea termenului de garantie.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu ce se intampla fratilor cu masinile noi cred ca pun altceva atunci cand aud ca masina pleaca spre romania .cateva cunostinte si-au vandut masinile noi si au plecat in germania sa-si ia sh-uri pt ca nu mai suportau sa le vada prin service , cu toate ca le aveau in garantie dar cand iti era lumea mai buna atunci ii lasau. dar asta sa fim seriosi nu este totusi o regula. multa bafta
Skip ads

  • montoya

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
revin si eu intr-un tarziu ...alternatorul care mi s a schimbat ...e defect asa ca masina e din nou in service ...deja m am obisnuit si chiar cred ca e curat ghinion
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
montoya a scris:revin si eu intr-un tarziu ...alternatorul care mi s a schimbat ...e defect asa ca masina e din nou in service ...deja m am obisnuit si chiar cred ca e curat ghinion

"am facut 713 km si mi s a stricat alternatorul ...acum e din nou la reparat.....baiatul de la garantii cand ma vazut ......a izbucnit in ras"

Salut.
Asta nu e ghinion. Cred ca ti l-au inlocuit pe cel original cand ai schimbat radiatorul.
Incearca sa stai pe langa masina cat se lucreaza la ea. Eventual schimba service-ul; e clar ca te-au trecut pe lista donatorilor de "organe".
Bafta.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu e ghinion e doar o masina fabricata pentru est.Cu ceva timp in urma faceam o comparatie intre masina mea adusa din spania si una cumparata de noua in romania.Sunt diferente de asamblare,soft,dotari (ambele erau varianta elegance)si astea se vad in timp.Calitatea masinilor fabricate pentru estici lasa de dorit si ar trebui facut ceva in acest sens.Suntem si noi in UE sau nu din punctul acesta de vedere?
  • ROSCA DANIEL

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2005

  • Mesaj Privat
as vrea sa stiu si eu aceste diferente pt ca doresc sa imi iau o zafira si nu stiu ce sa fac sa o iau de la noi sau din strainatate multumesc
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa o iei si de la noi dar sa fie adusa din vest si nu import romania.
Citeste si tu ce a scris mai sus grgghn,cele care sunt aduse pentru noi se fabrica in Polonia iar cele din vest se fabrica in Germania(o mica mare diferenta)
  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am patit si eu la o Vectra 1.9 cdti din 6 2007 am luat-o in februarie din Germania si la 22000km si in Romanica dupa o luna si 234 de km, mi-a bubuit racitoru de ulei si mi-a umplut instalatia de racire cu ulei, astat la radacini 38 de zile mai intai pt racitor si apoi pt inca 3 furtunne infundate si deformate. nici pana azi nu am vasu de expansiune curat si apropo am mai fost odata ca cedase capacu de la vasu de expansiune.

se intampla si la masinile de germania

masina are acum 26000km
si inca in garantie
  • fanicate

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am si eu probleme cu o zafira din 2007 motor 1.9 cdti 150 cai poate imi spui si mie codul de pe alternatorul tau ca de pe al meu nu pot sal scot si am rupt si eticheta cu codu
cat a costat schimbarea sau daca ai schibat piese la el
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR