Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
livcro Tare as fi si eu interesat daca gasesti acel dop .Am motorul exact ca al tau si as vrea sa fac si eu o verificare sa vad cum stau cu uleiul in cutie.Te rog sa ma anunti si pe mine daca il depistezi.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
peter..au asteptam un raspuns de la tine..dar poate avem noroc si ne lumineaza altcineva...cica la c16nz e vizibil pe sub aripa de la roata din stanga...la noi nu e in aceeasi pozitie, mi-a verificat un coleg
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Azi m-am uitat in carte si busonul de verificare ulei il arata undeva in stanga dar nu imi dau seama unde e, trebuie sa ma bag eu sub masina,dar la noi ploua asa ca o sa mai aman verificarea.Poza din carte nu e asa clara dar mie mi se pare ca este undeva in stanga planetarei putin mai sus dar sa nu ma insel.Pana nu vad cu ochii mei nu cred.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
eu am cautat in etzold, cica verificarea nivelului uleiului din cutie se face o data la doi ani, numai la modelele fabricate pana in feb '94. Oare la modelele mai noi or fi scos dopul ala de verificare?
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am aceiasi problema.E plina cutia de viteze de ulei.Cred ca am sa ma uit maine mai atent la ea,ca am si un huruit la compresorul AC ((am si un subiect deschis pe tema asta dar nu prea se inghesuie lumea sa-mi raspunda)), si sper sa rezolv si va spun si voua daca vad ceva.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
M-am uitat dar n-am vazut nici un dop,surub sau ceva asemanator pe unde se poate verifica uleiul din cutie.La mine, cutia fiind murdara de ulei,nu stiu daca mi-a fost permis sa vad prea bine.Asteptam si opiniile altora.
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
n-am mai facut schimbul de ulei, asa cum vroiam si mai bine am facut. Augsburg lucreaza numai cu consumabilele lor, ceea ce mie nu mi-a convenit, pentru ca eu cumparasem consumabilele din alta parte. Asa ca am ales sa fac doar o completare , sa vad daca e din lipsa uleiului. Surpriza... !!! Nu a intrat decat 1/2 litru de ulei in cv. Asta inseamna ca nu era din lipsa uleiului. O sa incerc sa mai strang cablu de ambreiaj putin, cat sa nu patineze, iar daca nu e nici asta ma duc si imi fac cutia. Sad
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la a mea nu exista nici un dop/surub pe unde sa verifici nivelul. la service au spus ca singura solutie, daca vreau neaparat sa umblu acolo e sa scurg tot uleiul si sa pun altul, atit cit scrie in manual.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
si pe unde se poate scurge uleiul din cutie? ma gandesc sa-l verific dupa aceea,cu ocazia asta vad si ce cantitate mai era in cutie,nu?...asa imi pot d seama cam cat ulei se pierde la o anumita perioada de timp...bineinteles, pana voi schimba semeringul...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
am gasit ceva in etzold referitor la verificarea nivelului la uleiul din cutia de viteze...mi nu mi-a folosit pt ca surubul respectiv nu exista la mine..sau nu l-am gasit eu....dak e cineva interesat, dati un pm cu adresa de mail si trimit capitolul respectiv
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR