Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dupa ce am alimentat computerul de bord imi arata o autonomie de 200 km iar dupa ce am mers o vreme imi o arata o autonomie sa zicem de 155 km apoi iar a sarit la 160 km apoi 150 km apoi 190 km etc.. oare are o problema computerul de bord Question
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In principiu nu are nici o problema.
Cand alimentezi, BC-ul iti calculeaza autonomia in functie de consumul facut pana la alimentare. Daca acesta ramane constant e normal sa scada autonomia.
Daca scade consumul (de ex. iesi din oras, ajungi pe sosea) atunci autonomia va creste vertiginos, la fel cum poate sa scada vertiginos daca rulezi sute de km pe sosea iar apoi intri pe autostrada si maresti ritmul.

Ai o problema in cazul in care ai facut plinul si autonomia o ai la 200 de km, caci asta inseamna ca ai un consum de vreo 20%.

Pentru verificare, fa un consum pe o distanta fixa folosind pixul si hartia, vezi cum da rezultatul fata de BC.
  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cel mai probabil pixul si harta este este cel mai viabil test! o sa fac asta la primul drum mai lung! merci
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
BC face o medie a consumului pe ultimii 10 km si traduce in distante fctie de acasta medie. Daca tu pana sa ajungi la benzinarie ai mers la deal....... Laughing
Oricum sa nu te gandesti ca-ti pune cineva benzina in rezervor cand mergi. Eu am ramas odata pe rezerva cand mi-a afisat "Range 50km" si dupa cca 20km la benzinarie aveam "Range 46"...... Wink
Skip ads

  • stal

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2007

  • Mesaj Privat
GRGGHN a scris:BC face o medie a consumului pe ultimii 10 km si traduce in distante fctie de acasta medie. Daca tu pana sa ajungi la benzinarie ai mers la deal....... Laughing
Oricum sa nu te gandesti ca-ti pune cineva benzina in rezervor cand mergi. Eu am ramas odata pe rezerva cand mi-a afisat "Range 50km" si dupa cca 20km la benzinarie aveam "Range 46"...... Wink

Sa pricep ca "zafira ta se alimenteaza din zbor? ori ca ai plecat cu pompa cu tot din peco?
lasind gluma la o parte : creion+hartie e solutia ok
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stal, in functie de stilul de condus al masinii si tipul de traseu ales, in momentul x1 masina poate sa-ti arate o autonomie de 50 de km iar dupa 30 de minute, adica momentul x2 masina autonomia poate sa-ti creasca pana la 200 de km, daca schimbi drastic tipul de traseu, sau dintr-a intaia bagi a doua si mai scad turatiile.

Iar creionul si hartia sunt chestii invechite, in functie de traseu, de capacitatea rezervorului, de acul indicatorului de combustibil si de stilul meu de condus, te pot duce aprope si la ultima jumatate de litru de combustibil din rezervor. Desi nu-i deloc recomandat pentru ca pompa va trage si impuritatile plus ca la curbe sunt sanse sa traga in gol.

Sau atunci hai sa involuam si sa folosim in continuare creionul si hartia, computerele si sistemele automate nefiindu-ne de nici un folos.
Dar ca principiu, BC-ul daca-i folosit cu cap, te poate ajuta foarte mult.
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu tin o evidenta cu creionul si hartia de cand am cumparat masina, in scopul observarii consumului mediu total si a evolutiei sale pe parcursul anului. La fiecare plin fac calculul matematic pentru consumul pt acei km si diferentele fata de ce imi arata BC-ul sunt nesemnificative, foarte probabil generate de faptul ca pistolul pompei de alimentare nu sare intotdeauna la aceeasi cantitate de benzina continuta de rezervor.
Range-ul nu ia in calcul doar consumul instantaneu, ci si consumul realizat in ultimii km parcursi. In consecinta, daca faci plinul si mergi 150 km numai prin oras, probabil ca iti va arata un range de 450 km. Daca iesi din oras si mai faci circa 30 de km la viteza economica, foarte probabil range-ul iti va arata un 600 km...
In consecinta, e foarte putin probabil ca BC-ul sa nu-ti mearga bine.
  • vamasoiu ilie

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sal!, calculatorul meu da o eroare de 2 l fata de consumul real '' pe hartie''
cand am adus masina acum un an era ok
a luat-o razna? Question
  • al3xisos

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca postez aici dar am si eu o intrebare legata de combustibil!
Pe ce te poti baza mai mult:pe BC sau pe acul de la indicatorul de combustibil?
La masinile vechi(ex:Oltcit) cand se aprinde becul de la rezerva ,clar trebuie sa alimentezi(chiar daca acul litrometrului indica jumatate de rezervor)!
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca acuratetea indicatiilor BC-ului e mult mai mare decat in cazul indicatorului din bord. Totusi, atunci cand becul de benzina se aprinde ar fi cazul sa alimentezi imediat, desi mai poti circula un numar km (cca. 40-70 km afara din localitate sau 20-40 km in localiatate, in functie de mai multi factori) S-a mai discutat aici, e de evitat situatia in care ajungi sa se aprinda becul rosu - pompa de combstibil absoarbe mizerii de pe fundul rezervorului si acestea infunda filtrul de combustibil.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ia in considerare indicatorul de pe bord pentru alimentare cu combustibil.
Iar despre situatia in care la aprinderea becului rosu absorbi toate mizeriile de pe fundul rezervorului sa fi sigur ca sunt doar BASME de adormit copii prosti. Oare sorbul pompei urca si coboara in functie de nivelul combustibilului? Sta saracul la acelasi nivel si cel mai jos posibil fata de fundul rezervorului, ca sa-ti dea autonomie maxima posibila functie de capacitate. Si daca sunt ceva mizerii pe acolo, oare acestea plutesc, sau isi face datoria gravitatia?
Desigur nu e indicat sa faci "pana prostului" ca e destul de dificil sa amorsezi pompa de injectie mai ales ca la acest motor nu exista pompa de amorsare. Daca ai schimbat vreodata un filtru de motorina ar trebui sa fie cunoscut fenomenul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR