Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asa cum am mentionat in unele topicuri anterioare,sunt in cautarea unei masini ptr tatal meu.Conditii:consum decent,pana in 5000 E.Pe moment am 3 variante.2 Opeluri Vectra din 95, unul este 4800 neg,celalalt 4600 neg,cred ca ambii mai lasa macar 200 E, motor 1.6,arata ff bine ambele,nu au AC.Si un WV Vento din 1994, motor de 1.8, care este negru metalizat,ff bine intretinut.Dar altceva nu stiu la Vento:consum,cost de intretinere,fiabilitate,etc.Care e parerea voastra.Ce ziceti sa fac?Opel Vectra sau WV Vento?Cine cunoaste va rog,dati-mi date suplimentare despre Vento.
Skip ads

  • alx

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu ai spus absolut nimic despre km la bord...
Vectra A avea ceva mici probleme la tabla dar daca zici ca arata ff bine ar fi ok. Sunt revopsite sau e vopseaua originala?
Si VW e ok dar trebuie sa te uiti la multe lucruri, tabla, instalatie electrica, adaptari, etc.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu zic de km din bord ptr ca nu prea cred in ei.La masina mea cred ca sunt 208.000 km ptr ca am cartea service in care sunt trecute toate verificarile la zi.Nu au pbl cu rugina,niciuna din ele.Culmea, toate 3 sunt negru metalizat!Despre Opel mai stiu...dar la Vento mai nimic.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Chiar nu ma poate ajuta nimeni in aceasta privinta?
Skip ads

  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vento va consuma cu singuranta mai mult decat Vectra pt ca a avut un prieten motorul asta pe un golf si lua 10 in oras (avea comp de bord). ce iti pot spune despre WV stiu de la prietenul meu: e fiabil, gasesti piese oriunde, in 2 ani nu a schimbat decat consumabile. Pe de alta parte, eu am avut Vectra din 94 (1,8 ) si ti-o recomand....poate sunt subiectiv dar imi plac Opelurile mai mult decat WV. La Opel piesele sunt mai ieftine, nu toate au probleme cu tabla de la pasajele spate....a mea nu are absolut nimic. Eu o am de 1 am jumatate si nu am avut nici cea mai mica problema cu ea si am fugarit-o la liniute legale/ilegale, am facut drifturi, etc.....deci am chinuit-o oleak. Am de schimbat la ea doar capetele de planetare (2,5 mil/bucata) care is varza ... dar am 160.000 pe bord iar planetarele sunt cele originale......deci eu zic ca-s fiabile si piesele de Opel.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Si eu te sfatuiesc catre vectra si asta pentru ca eu am una de 3 ani si sunt SUPER MULTUMIT. Din toate punctele de vedere. Un atu major fata de Vento sunt franele. Vectra A sta clar muuult mai bine la frane decat Vento
(am condus doua Vento).
Mai e ceva... bordul de la Vento parca e facut cu 10 ani inainte de cel de Vectra A, ma refer la design.
La tabla si la piese sunt tot cam pe acolo dar consumul e mai mare la Vento.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca o sa tin cont de sfaturile voastre,mai ales ca lui tata i-a intrat in cap Opel Vectra 1.6 si nu-i mai iese.Sambata am fost la Bucuresti cu el.A ramas mut de uimire la cum merge masina mea.Cand s-a uitat pe bord si a vazut 180 km/h,a zis ca nu mai vrea altceva decat Vectra 1.6.Abia l-am convins sa nu ia una din 93 care pierdea ulei pe undeva prin zona garniturii de chiulasa.(El vrea consum mai mic,nu vrea putere si forta).
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
chiar daca o spun cu intarziere. eu am o vectra 1.8 din 92 si am condus un vento 1,8 din 93 si pot sa spun ca mi-a placut mult mai mult cum mergea vento. bine ca design si eu as alege opelul dar ca motor parca mergea mai frumos vento. acu poate nici a mea nu e stass dar ...
am mai mers si cu un vento diesel care mi-a lasat o impresie prosta rau ( din cauza ca era diesel si nu turbo diesel si te rugai de el pana prindea viteza )
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi,dar de o luna babacul meu e mandru proprietar de Opel Vectra A din 1995, gri petrol, motor de 1.6 S16 XZ.
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
atunci s-o stapaneasca sanatos babacu !
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tatal tau a facut o alegere inteleapta.Eu nu as alege un logan nou dar un vento din 94 in locul opelului meu.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR