Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

In cazul in care ti-ai cumparat o masina care nu are senzorul de coolant si lichid de parbriz, uite ce ai de facut:

1) Verifici daca vasul de expansiune are un plutitor care este in dreptul bateriei;
2) Cumperi piesele ( senzor coolant respectiv senzor lichid parbriz + vas expansiune daca e cazul = ~300 Lei)

Senzor coolant

Senzor lichid parbriz

3) Iar acum ne apucam de treaba.......(bafta Smile )

Senzor Coolant

Scoti bateria pentru o mai buna manevrabilitate si siguranta. Atentie motorul sa fie rece ca sa evitam arsurile!
Scoti clema de siguranta a vasului de expansiune, care se afla langa oala amortizorului, acolo pe parghia care sta vasul si este de culoare neagra. Se scot cele 2 furtune subtiri si se pozitioneaa in asa fel sa nu curga lichidul, dupa care se trage de vas spre baterie pana iese de pe parghie. Se scoate lichidul din vas intr-o sticla ( Att furtunul gros permite sa vii cu vasul pana la grila, ceea ce permite o golire mai simpla a vasului), se soate furtunul gros si ai scos vasul.
Montezi senzorul de coolant pe vasul nou cu plutitor, se cauta mufa (ca sa fie pregatita), dupa care se monteaza totul la loc, in aceiasi ordine descrisa mai sus (Att si nu uita sa pui mufa la senzor imediat ce ai bagat vasul pe parghie).
Att nu uita dupa ce ai terminat, sa pui siguranta vasului de expansiune pe parghie si sa verifici daca ai scurgeri de lichid.












Senzor lichid de parbriz

1) Se ridica masina pe cric, roata din stanga fata.
2) Te bagi sub masina si scoti mai intai furtunele de la motoras ( unul alb si unul negru) ca sa curga apa din vas (in cazul in care ai stropitoare pentru faruri mai este un motoras pe pe partea cealalta care are un furtun mai gros cu o clema).
Dupa ce s-a golit te apuci de treaba....
Scoti masca de la proiector din partea stanga a masinii ca sa ai lumina. Vasul este prins in 3 suruburi, unul la grila langa gura de umplere, unul este acolo unde se prinde intaritura la bara pe caroserie, iar celalalt deasupra proiectorului (ca idee). Desfaci suruburile cu cheie de 13' (Att pentru surubul care se afla deasupra proiectorului iti trebuie o cheie cu prelungitor, gen cheie tip crichet).
Pana sa dai jos vasul de pe masina ai grija sa scoti mufa sau mufele de la motorasul de stropi parbriz si motorasul de stropit faruri (dupa caz) dupa care ai grija ca furtunele de la motorasul de stropit parbriz, cele 2, alb si negru, sunt prinse de vas intr-un suport alaturi de cablajul cu mufa pentru motoras. Dupa ce ai scos astea poti scoate vasul de pe masina.
Dupa ce ai dat jos vasul cauti mufa pentru senzor, care se afla deasupra proiectorului mai aproate de far si e prinsa cu un scoci de hartie de cablaj.


In poza se vede mufa si uitandu-te mai sus se vede surubul, cel care este langa intaritura de la bara.



3) Acum cu ajutorul unei bormasini cu burghiu de 20 mm ( noi am folosit unul pentru lemn ca are si motul acela de fixare, cumparat din Praktiker la 22 lei).



Acum se da gaura astfel incat sa fi cat mai aproape de margenea dreapta a vasului



Se monteaza senzorul de lichid cu plutitorul in jos( oricum esti ghidat de parea dreapta a senzorului care trebuie sa se pupe cu partea dreapta a bidonului (Att senzorul sa intre putin mai greu pentru a evita scurgerile de lichid).
Dupa care se monteaza pe masina in aceiasi ordine mentionata mai sus.
Att nu uita sa pregatesti mufa pentru senzor inainte de a pune bidonul pe masina si sa verifici la sfarsit daca ai scurgeri de lichid.






Dupa ce te-ai chinuit destul Smile la montaj, pui bateria la loc si te duci sa-ti activezi senzorii si roaga-te sa mearga. Bafta!
Eu am reusit deci trebuie sa reusiti si voi.........

Te poti considera norocos in cazul in care nu ai proiectoare pe masina, ca ai mai mult loc sa misti mana, daca nu asta e, te chinui ca noi Twisted Evil .

Multumiri: Mie, lui Mircea, Razvan si nu in ultimul rand lui MaiAndrei
Skip ads

  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tin sa precizez ca, toata operatiunea a durat cam 2 ore
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cat a costat fiecare senzor?
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Senzor nivel vas spalator = 91.13 LEI
Senzor nivel vas antigel = 87 LEI
+rezervor antigel=118 LEI
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut vas antigel pregatit pt senzor...am montat senzorul de antigel dar nu mi-l recunoaste..e posibil sa fie un contact imperfect undeva in mufa sau mai trebuie butonat cu Tech2? Mi-am activat BC inclusiv CC si ma tot stresa anuntul de pe GID...
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ai senzor la lichidul de parbriz, pt ca unul fara altul nu merge, da eroare tot timpul
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu am la lichid...inseamna ca pana la primavara stau asa..ca e cam complicat ...pana gauresc vasul..pana bag senzor.. La noi a nins azi. Sad
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Da, de la asta este, detecteaza lichidul low...
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si mereg pus un sunt in mufa de la senzor lichid parbirz?
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
A?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am inteles de la cineva ca poate fi pacalit BC-ul prin bagarea unui sunt..strap in mufele de la senzori..sa nu mai sesizeze lipsa senzorilor si sa nu mai dea mesajele
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aici nu mai stiu
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vreau ºi eu sã montez aceºti senzori. Spune-mi terog la senzorul pentru lichid spãlare nu este ºi o garniturã de cauciuc?
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ba da
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ªi vine împreunã cu senzorul, sau trebuie comandat separat?
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Impreuna
dar cand dai comanda mai intereseaza te inca o data
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Unde ai dat comandã pentru piese? la reprezentanþã? Sãptãmâna viitoare dacã se încãlzeºte puþin, vreau sã mã apuc ºi eu de treabã. Mufa de la coolant am gãsit-o cea de la lichid parbriz încã nu. M-am tot uitat pe lângã proiector dar n-am dat de ea. Sper s-o gãsesc pânã la urmã. Oricum mersi pentru sfaturi..
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu e langa proiector, e langa pompa lichidului de spalat parbrizul.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
M-am tot uitat pe lângã pompa lichidului, chiar ºi în jurul vasului de lichid dar n-am dat de mufã. Din pãcate e o zonã greu accesibilã.
Bodyaron a scris cã a gãsit mufa deasupra proiectorului lângã far lipit cu bandã. Eu deocamdatã n-am gãsit nimic...
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da, parca lipit de bara, dk imi mai aduc eu bine aminte. Cerceteaza cu atentie, baga te sub masina si imposibil sa nu il vezi
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR