Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sal...am si eu o problema cu relantiul deci cand e motorul rece turatia la relanti sta f bine ... pe la 800... dupa ce merg mult cu ea...acesta ajunge creq si la 600 cateodata... Sad vibreaza masina si se simte ca e subturata... am pus si o poza...e normal unde sta acul la relanti? cateodata sta si mai jos

Skip ads

  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vezi sa nu iti mearga in trei verifica bujiile si fisele
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nush...bijiile le`a mschimbat ... masina merge bine... adica nu se simte nimic in sarcina...dar la relanti sta subturata Neutral
  • costinionut

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
sigur e ceva legat de alimentare aer sau combustibil cu mizeria de la noi din tara recomand sa cureti tot ce are legatura cu astea .. daca tot nui dai de cap un tester ceva poate iti depiesteaza rapid treaba ,sa nu patesti ca mine .. aveam un relanti naspa rau .. care sa agravat si deodata am inceput sa bag bani in piese .. cand colo era defapt compresia .. nu aveam compresie in nici un piston... si rasufla pe la galerie
Skip ads

  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
costinionut a scris:sigur e ceva legat de alimentare aer sau combustibil cu mizeria de la noi din tara recomand sa cureti tot ce are legatura cu astea .. daca tot nui dai de cap un tester ceva poate iti depiesteaza rapid treaba ,sa nu patesti ca mine .. aveam un relanti naspa rau .. care sa agravat si deodata am inceput sa bag bani in piese .. cand colo era defapt compresia .. nu aveam compresie in nici un piston... si rasufla pe la galerie


pe tester nu mi`a iesit nimic in neregula ... si cum aflu daca este ceva in neregula cu compresia?
  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bogdan89 a scris:
costinionut a scris:sigur e ceva legat de alimentare aer sau combustibil cu mizeria de la noi din tara recomand sa cureti tot ce are legatura cu astea .. daca tot nui dai de cap un tester ceva poate iti depiesteaza rapid treaba ,sa nu patesti ca mine .. aveam un relanti naspa rau .. care sa agravat si deodata am inceput sa bag bani in piese .. cand colo era defapt compresia .. nu aveam compresie in nici un piston... si rasufla pe la galerie




pe tester nu mi`a iesit nimic in neregula ... si cum aflu daca este ceva in neregula cu compresia?




Si la mine se comporta identic [si pina acum am crexut ca asa e normal] .... in rest merge perfect dar la relanti vibreza .. foarte rar chiar da sa moara .... am bujii noi .. nu papa ulei ... toate consumabilile sunt NOI [filtre, ulei bujii etc.....] motorasul de relanti l-am scos si curatat si e OK ....... poate fi de la fisele de la bujii ? pe astea nu le-am schimbat de cind am cumparta masina
  • bogdan89

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2008

  • Mesaj Privat
habar n`am daca poate sa fie de la fise Sad o sa incerc sa curat si eu motorasul de relanti... poate isi revine Neutral
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la mine e tocmai invers.la relanti nu scade sub 1300rot/min....nu inteleg ce are...si parca si consumul e mult mai mare...un sfat?!
Skip ads

  • irineldefta

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Tigra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
SALUT! am si eu o problema cu tigra mea,nu imi sta relantiul la cat trebuie si se tureaza mereu,am curatat clapeta de acceleratie si motorasul de relanti,dar tot asa se tureaza singura.am impresia ca trage aer fals pe la furtunul se leaga galeria de clapeta ca este spart si lipit,va rog ajutati-ma ca nu pot sa ii dau de cap.MULTUMESC
  • victor_xx25

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Tigra X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
irineldefta a scris:SALUT! am si eu o problema cu tigra mea,nu imi sta relantiul la cat trebuie si se tureaza mereu,am curatat clapeta de acceleratie si motorasul de relanti,dar tot asa se tureaza singura.am impresia ca trage aer fals pe la furtunul se leaga galeria de clapeta ca este spart si lipit,va rog ajutati-ma ca nu pot sa ii dau de cap.MULTUMESC

e foarte probabil ca acel manson de cauciuc cu colier pe el,..care face legatura dintre galerie si clapeta sa fie fisurat...cel putin asa spunea cineva pe acest forum in legatura cu relantiul..instabil
  • asylum

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu am avut fisurat mansonul ala ...si se tureaza deoarece MAF ..chestia aia cu mufa verde de langa vasu de apa simte destabilizarea vaccumului din galerie
  • VVirgil886

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Sal probabil debimetru scotetil si verificatii dati jos clapeta de acceleratie si galeria. Interior sa fie.curata. daca e murdara .in interior trebui curatata alfel nu poate sasii faca amestecu bine eu m dat aaproape tot dupa motor am curatat Tobe galeria si cateva furtune care era foarte murdare si e ok
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Crezi cã te-a așteptat pe tine sã-și rezolve problema din 2009?! Presupunând cã și înțelege ce debitezi tu pe-acilea...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR