Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • tomoiaga dorel eugen

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am ramas placut surprins de Insignia, de dotari si chiar de motorizari (motorul de 2000 si 220CP mi se pare OK pentru stilul meu de condus),deasemenea pretul mi se pare bun pentru ce se ofera. Credeti ca merita investitia? Rog pareri.
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
raport calitate / bani merita mai mult ca sigur ! investitia nu stiu daca merita in momentele astea de "criza" cum mai toti zic.. daca iti permiti sa o iei .. go for it! vei ramane surprins de masina.. am citit cateva articole despre insignia si personal am ramas placut impresionat.. salutari
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si eu cred ca merita pe deplin.Momentan cu criza care este nu mi-o pot permite dar sper ca la anu pe vremea asta sa fiu si eu posesorul unei bijuterii Inignia
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Omule bafta in achizitie daca e sa fie, e supe masina.Cel mai mult mie imi place cum se schimba culoarea de la iluminarea ceasurilor de bord intre rosu si alb depinde de ce stil de condus adopti.Dar un motor diesel nu te-ar interesa?
Eu zic ca ai ce alege
http://www.automarket.ro/ma...pel/insignia-659/
Skip ads

  • tomoiaga dorel eugen

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ideea este urmatoarea: am citit cam tot ce se putea (reviste de specialitate de la noi) , vizionari net de pe site-ul Opel si altele,ba mai mult am fost in drive test lunea trecuta pe 18, cu o Insignia diesel cu echipare de mijloc si intradevar a fost bine spre f.bine,(va rog sa aveti in vedere ca am testat Audi A6 facelift, Eclasse si S classe de la M, Avensisul de la T plus mai multe SUV uri. Ce nelamuriri am: 1. dotarile optionale ale Insigniei sunt mai ieftine, chiar semnificativ, decat ale celorlalte mentionate mai sus, or fi de mai proasta calitate sau? 2.motorul de 2 litri si 220 CP nu e prea supra ca sa reziste macar 3-4 ani la o exploatare de 25-30 mii km/an.
In contextul in care trebuie sa-mi schimb "musai" masina, nu consider cumpararea alteia o investitie in adevaratul sens al cuvantului ci mai mult sentimentala. "Opel" nu ? ce vreti?
  • catalin nita

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
e cel mai reusit model!Merita interesul!
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am condus azi 05.02. INSIGNIA motor de 1.8i 140 cp, interior /exterior super, dar acest motor de 1.8 i cred ca e mic pt ditamai masina.
Am fost curios pt caeu am vectra cu motorizare la fel din 2008, eu am impresia ca VECRTRA merge mai bine ( nu e asa elastica ) , poate e diferenta si la motor pt ca insignia e in 6 viteze , vectra e ( din pacate ) in 5.
Cred ca cel 2.0 Turbo 220 cp merita cumparata
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
e masina anului 2009 ! in sfarsit si un opel castiga titlul de cea mai buna masina a anului ...Mandru ca am OPEL Cool
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am in plan sa testez si eu astazi insignia 1.8. Am fost sambata si o pregateau pentru o prezentare. Am inteles ca motorul de 2.0i poate veni si cu traciune 4x4 iar in plus fata de "clasicele" integrale poate fi setat pentru tractiune sau propulsie atunci cand 4x4 nu este necesr.
Cateva minusuri pe care le-am constatat la prima vedere: oglinda retrovizoare din interior de nefolosit datorita geamului spate mic si inclinat si pozitionarea volanului care incomodeaza urcarea/coborarea. Sunt obisnuit sa ridic volanul la fiecare coborare din masina mai ales ca la vectra b operatiunea se face extrem de comod.
Dupa test, revin cu impresii.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma mai lasa sa completez in postul anterior asa ca trebuie sa postez consecutiv.
Am testat insignia 1.8i in echiparea edition. Motorizarea este ok pentru o masina de zi cu zi dar atat. Nu stiu daca putem spune ca este submotorizata dar la accelaratii puternice, pare sa nu se intample mare lucru. Dupa ce am mers si eu cu ea, bc-ul arata 478 km cu un consum mediu de 10,3 l/100 km iar in test am avut consum instantaneu maxim de 26,8 cu acceleratia pe fund in treapta a 5-a la 3000 rot/min.
Cu aceasta ocazie, m-am mai interesat de sietemul de tractiune 4x4. Partea cu setarea pentru tractiune sau propulsie a fost o poveste a unui agent de vanzari care nu-si facuse temele. De fapt este un sistem de tractiune integrala permanenta asitat electronic. Exista si o parte buna a lucrurilor in sensul ca tractiunea integrala este disponibila pentru orice motorizare ce depaseste 150 cp dar in varianta de echipare cosmo.
In test, am mai observat un mare minus: masina este foarte zgomotoasa. Atat motorul cat si vajaitul produs de anvelope si de vant se simt in masina destul de tare. In plus, ambele manere de la usile din fata scartie atunci cand pui mana pe ele.
  • 03TPT

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am vazut si eu una astazi in Bucuresti dar mi-a placut dizainul. Eu am un ASTRA H 1,9 120 cp 6 trepte si este super fata de ce se spune !
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
design * se scrie greu cu engleza asta Very Happy
Skip ads

  • 03TPT

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc! Am facut rusa Wink
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am vazut si eu una azi in oras, e frumoasa, dar parca e mai frumoasa in reclama, e precum la femei.
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Daca ati reusit sa faceti un drive test sau sunteti proaspat posesor Opel Insignia, nu ezitati sa ne impartasiti parerile voastre. Smile


Ultima modificare facuta de Mr.Opel la Lun 26 Oct, 2009 10:53 am
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu ma duc la un test drive cu urmatoarea conditie...ca dupa terminarea test drive-ului sa-mi de masina acasa...credeti ca am vreo sansa? Embarassed

Am vazut masina si in showroom si pe asfalt, este venita din alta lume,fata de modelele existente la opel, sa nu fim rautaciosi si sa-i tinem pumnii noului model Opel, iar peste ceva timp sa ne intalnim la reuniunile clubului cu cate o Insignia...bafta Exclamation
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Saptamana trecuta am facut un test drive impreuna cu un prieten la Opel Victoria Brasov cu un Insignia. M-a impresionat total. Masina avea un motor diesel 2.0 cdti de 160 de cai si in ciuda dimensiunilor mari(foarte mari pe langa astra mea) era foarte sprintena. Nu stiu daca a fost o impresie sau omul nu avea unde sa se duca dar masina statea foarte bine dupa un touareg v10 tdi(asa scria pe spatele lui..poate or fi fost doar inscriptiile). Mentionez ca de la primul flash dat de prietenul care era la volan(ne-am plimbat vreo 10 km dus si intors la dus eu la intoarcere prietenul) omul a calcat-o(multum de la cele 2 tobe fundul lasat etc.). Ca minusuri nu mi-a placut pozitia schimbatorului...in rest este grozava Very Happy. Cand o sa ma fac mare o sa imi cumpar una Very Happy
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu intentionez sa cumpar insignia, nu am vazut/o de aproape pana acum ,ca anul asta am fost mai tot timpul plecat din tara. m/ar interesa modelul pe benzina 1.6 t sau dieselul de 160 cp. e destul de ieftina in comparatie cu passat cc si accord diesel care sunt peste 30 k.prima oara cand am vazut insignia eram cu sotia in dreapta si i/am aratat/o, ea a spus ca gresesc ca e bmw Very Happy apoi am oprit aproape si a vazut sigla opel.
  • Paraschiv Sorin

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Raport calitate pret foarte bune. Mie imi place la nebunie.
Mi-a placut in primul rand designul (are o aerodinamica belea).
Dar dupa ce am mai si condus-o am ramas fara cuvinte.
In aceeasi perioada am condus si un wv jetta full si dupa parerea mea e mult mai tare Insignia.
  • Paraschiv Sorin

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Raport calitate pret foarte bune. Mie imi place la nebunie.
Mi-a placut in primul rand designul (are o aerodinamica belea).
Dar dupa ce am mai si condus-o am ramas fara cuvinte.
In aceeasi perioada am condus si un wv jetta full si dupa parerea mea e mult mai tare Insignia.
Daca as avea bani maine as cumpara una. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR