Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare Opelisti.
A contestat cineva dintre voi pana acum in instanta acest nou bir discriminatoriu impus de "dragul" nostru guvern care nu se mai satura sa-si bata joc de populatia tarii? Sau poate cunoasteti pe cineva care a initiat un asemenea demers? Credeti ca printr-un numar mare de actiuni in instanta se va reusi si eliminarea acestei noi taxe?
Skip ads

  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
prin iarna, un prieten a atacat in instanta, prin avocatul color de la A.C.R.,guv rom iar acum catvea zile a primit integral banii inapoi, vreo 2000E plus ceva dobanda...deci se poate
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai iarna trecuta era taxa de prima inmatriculare, acum e alta mancare de peste...
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Taxa de poluare, de prima inmatriculare,cam tot aia e, difera hainele cu care au fost imbracate. O alta modalitate josnica de a stoarce mai multi bani de la oameni. Eu sunt hotarat si sper sa si reusesc sa-mi inmatriculez masina pe care abia am adus-o fara a plati aceasta taxa .
Propun ca impreuna sa gasim argumentele care sa ne ajute sa demonstram in fata instantelor ca si aceasta taxa (ca si precedenta dealtfel) este ilegala si nedreapta.
Si am putea incepe astfel:
1. Incalca principiul egalitatii in drepturi prevazut de art. 16 din Constitutie.
Argumente: In cazul achizitionarii unui autovehicul sh din tara, noul proprietar il va inmatricula fara a plati aceasta taxa. In acazul achizitionarii unui autovehicul sh (acelasi mdel si aceeasi vechime) dintr-o alta tara membra a UE, noul proprietar il va putea inmatricula doar daca achita taxa de poluare.

Acesta este primul argument. Rog membrii clubului, nu doar pe cei ce se afla in situatia de a fi nevoiti sa achite aceasta taxa pt a-si inmatricula masina, sa vina cu alte argumente legale, astfel incat sa putem formula un model de contestatie care sa nu poata fi combatut in nicio instanta.
Skip ads

  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Odata cu debarcarea lu' Trotinel se va abroga si aceasta taxa! Sa avem grija cum votam si mai ales cum convingem pe cei mai batrani din familie sa o faca! In prezent initiativa de abrogare zace, probabil in scop electoral la parlament, dupa ce a fost aprobata de comisia buget finante!
Spurcaciunile astea din PNL trebuiesc extirpate fizic! In frunte cu Trotinel...care de bucurie ca l-a nascut, masa ia tras nici mai mult nici mai putin oligofrenului, patru sau cinci prenume!
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am depus dosarul acum 2 saptamini, dar pentru taxa "de prima inmatriculare". nu face greseala sa ceri vreun sfat pe aici pe forum ,ca e unul care baga cutitul in tine daca ii ceri vreun sfat?
  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare domnilor. Subscriu acestui subiect, avind in vedere ca voi plati zilele astea asa-numita "taxa de mediu", in cuantum de 76 milioane. Destul de mult. din cite am auzit, propunerea de modificare a actului normativ care reglementeaza Taxa de mediu, a trecut de Senat ( unda verde) si se afla la Camera Deputatilor - for decizional dupa cum bine stim. Avind in vedere ca este an electoral putem spera la desfiintarea acestei taxe. Initial trebuie achitata, pentru ca ulterior, cine doreste, sa se indrepte cu o actiune in justitie pentru recuperarea acestei sume.
Stima.
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Se poate si fara plata taxei: se ataca in instanta decizia de impunere a organului financiar si se cere initial obligarea serviciului inmatriculari sa inregistreze provizoriu autovehiculul pana la solutionarea cauzei. Si solutionarea cauzei poate dura mai putin sau mai mult, de la tribunal pana (in cel mai rau caz) la CEDO. Poate pana atunci se trezeste din hibernare si camera deputatilor.
Skip ads

  • thejoker

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Problema este daca cei de la serviciul inmatriculari iti primesc dosarul in vederea inmatricularii definitive, fara a avea anexata la dosar dovada platii taxei de mediu (chitanta). Personal, nu cred. Stima.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pe scurt:dosar 6569/121/2008 tribunalul galati sectia contencios-administrativ.
sentinta civila nr3109/12.11.2008
recurs[intentat de d.g.f.p. si a.f.p. galati] judecat ieri 26.02.2009. recurs respins ca fiind nefondat.
HOTARARE DEFINITIVA SI IREVOCABILA.
cost total proces[oct2008-feb.2009] : 5 lei+xeroxuri, cca 15 lei noi maxim
NU e nevoie de AVOCAT [rog "cititorii" in stele sa se abtina].NU AM AVUT NEVOIE DE ASA CEVA
sunt foarte multumit ca nu am stat cu mainile in san si ca am castigat acest proces.
urmeaza sa legalizez hotararea si sa fac cerere pentru recuperarea banilor.
FELICITARI AUTORULUI[ CU MODESTIE].
ca o concluzie finala: ACELE mitinguri si demonstratii impotriva acestor nenumarate taxe,speciale,de poluare, de triplare,de dublare :SA se mute in tribunale si judecatorii.
va doresc SUCCES.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari!

Ai putea sa dai mai multe detalii eventual? Cel mai interesant cred ca ar fi ce probe ai adus in instanta si cum ti-ai argumentat cazul.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ar trebui dezvoltat! e interesant cum se poate face!
Skip ads

  • gcristians

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
spune-ne si noua ce trebuie sa facem pentru a dat statul in judecata..
  • cristi.nbk

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 1800 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
daca ai putea sa ne spui exact ce materiale ai prezentat .. prea ne fura statu' .. sa mai luam si noi inapoi pe cat se poate
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu am depus in aceasta varianta si astept termenul!

CERERE DE CHEMARE IN JUDECATÃ

a pârâtei Prefectura Judeþului ..., reprezentanta teritorialã a Guvernului României, pentru incãlcarea gravã a articolelor de lege mai jos menþionate prin impunerea la plata a asa zisei taxe de poluare necesarã pentru înmatricularea autoturismului pe care l-am achiziþionat cu contract de vânzare cumpãrare din ..... in scopul folosirii in interes personal.
Pentru aceasta, in spiritul legii vã rog sa judecaþi legalitatea acestei taxe si sã dispuneþi scutirea de la plata acesteia, in caz favorabil mie.
Solicit de asemenea, obligarea pârâtei la plata cheltuielilor de judecatã.

Motivele acþiunii:

În fapt, la data de ....... am achiziþionat din ......, stat membru al Uniunii Europene prin contract de vânzare cumpãrare (copia anexatã) un autovehicul marca ......... Pentru înmatricularea autovehicului pe teritoriul României ar trebui sa plãtesc o taxã de poluare, conform prevederilor OUG 50/2008 modificatã prin OUG 218/2008.
Deoarece consider aceasta taxã discriminatorie si ilegalã in data de ....... am depus la Administraþia Finanþelor Publice a Municipiului ..........Cererea nr: .... prin care am solicitat scutirea de la plata acestei taxe de poluare si rãspunsul in baza Legii nr: 544/2001. Pâna in prezent nu am primit nici un raspuns.
Pentru a nu fi pus in imposibilitatea de a mã deplasa de la domiciliu la locul de munca solicit ca pe toata perioada derulãrii procesului sã mi se permita eliberarea de numere provizorii, in caz contrar voi solicita despãgubiri.

În drept, îmi întemeiez acþiunea pe urmãtoarele dispoziþii legale:
Conform Constituþiei Romaniei - art.21
(1) Orice persoanã se poate adresa justiþiei pentru apãrarea drepturilor, a libertãþilor ºi a intereselor sale legitime.
(2) Nici o lege nu poate îngrãdi exercitarea acestui drept.
(3) Pãrþile au dreptul la un proces echitabil ºi la soluþionarea cauzelor într-un termen rezonabil.

Conform Constituþiei Romaniei - art.11
(1) Statul român se obligã sã îndeplineascã întocmai ºi cu bunã-credinþã obligaþiile ce-i revin din tratatele la care este parte.
(2) Tratatele ratificate de Parlament, potrivit legii, fac parte din dreptul intern.
(3) În cazul în care un tratat la care România urmeazã sã devinã parte cuprinde dispoziþii contrare Constituþiei, ratificarea lui poate avea loc numai dupã revizuirea Constituþiei.

Conform Constituþiei Romaniei - art.16
(1) Cetãþenii sunt egali în faþa legii ºi a autoritãþilor publice, fãrã privilegii ºi fãrã discriminãri.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.

Având in vedere ca de la data de 01.01.2007 România este stat membru al Uniunii Europene ºi semnatara a Tratatului de aderare la Uniunea Europeana înþeleg ca trebuie sa se supuna prevederilor acestuia. Acest Tratat în Partea I, Principii, Articolul 2 prevede:
De la data aderarii, dispoziþiile Constituþiei, ale Tratatului CEEA si actele adoptate de institutii inainte de aderare sunt obligatorii pentru Bulgaria si România si se aplica in aceste state in conditiile stabilite prin Constituþie, prin Tratatul CEEA ºi prin prezentul protocol.
(conf. art.1 alin.1 din Tratat este vorba despre Constitutia europeana)

ÃŽn Constituþia Europeana la Secþiunea III, LIBERA CIRCULATIE A MARFURILOR, Subsectiunea 1, Uniunea vamala, Articolul III – 151 prevede:
alin.1 Uniunea cuprinde o uniune vamalã care reglementeazã ansamblul schimburilor de mãrfuri si care implica interzicerea, in relaþiile dintre statele membre, a taxelor vamale la import si la export ºi a oricaror taxe cu efect echivalent, precum ºi adoptarea unui tarif vamal comun în relaþiile cu þãrile terþe.
alin.4 Între statele membre sunt interzise taxele vamale la import si la export sau taxele cu efect echivalent. Aceasta interdictie se aplica ºi taxelor vamale cu caracter fiscal.

Aceleaºi prevederi se regãsesc ºi în: Tratatul de instituire a Comunitatii Economice Europene / 1957 -art.95, Versiunea consolidata a Tratatului privind Uniunea Europeana si a Tratatului privind Functionarea Uniunii Europene (Jurnalul Oficial C115 /9.05.2008) - art.28(ex articolul 23 TCE) si art.30(ex articolul 25 TCE)

Deoarece aceasta taxa se aplica datoritã faptului ca masina am achizitionat-o din afara þãrii ºi nu s-ar fi aplicat daca masina ar fi fost inmatriculatã în þarã ºi aº fi cumparat-o de aici, este evident ºi logic ca este o taxã vamalã mascatã. Deci este ilegala.

Conform Constituþiei Romaniei - art.139 alin.1
(1) Impozitele, taxele ºi orice alte venituri ale bugetului de stat ºi ale bugetului asigurãrilor sociale de stat se stabilesc numai prin lege.

Deoarece taxa de poluare a fost instituita prin Ordonanþã de guvern o consider din nou ilegalã.

Dovada acþiunii înteleg sa o fac cu copiile actelor pe care le anexez

Depun prezenta acþiune în 2 exemplare, unul pentru instanþã ºi unul pentru a se comunica parâtei.

Anexez urmãtoarele:
Copie carte de identitate
Copie contract de vânzare cumpãrare autovehicul.
Copie dupã Cartea de identitate a autovehicului achizitionat
Copie Cerere .... din ....... adresata Administraþiei Finanþelor Publice a Municipiului ...........
Chitanþa nr………… - dovada achitãrii taxei de timbru judiciar;


Data,
……………….. Semnatura,

Se mai poate pune si o completare...

CATRE
TRIBUNALUL ........................

Subsemnatul .........., domiciliat in ................................................ in calitate de reclamant, cu respect formulez prezenta:

COMPLETARE LA CEREREA DE CHEMARE IN JUDECATA
NR: ......./...../.......

Deoarece dupa depunerea cererii de chemare in judecata a fost emisa Ordonanta de urgenta nr: 7 din 18.02.2009 aparuta in Monitorul Oficial nr: 103 din 19.02.2009, precizez urmatoarele:
Masina pe care am achizitionat-o din ....... nu este noua, este second-hand, prima inmatriculare fiind facuta in anul .... pe teritoriul ...............
Ordonanta de Urgenta nr 50/2008 prin care se instituie taxa de poluare este discriminatorie fiind aplicata la momentul inmatricularii pentru prima oara a unui autovehicul pe teritoriul Romaniei nefiind aplicabila autovehiculelor deja inmatriculate la noi in tara.
Caracterul discriminatoriu si de taxa de import mascata este dat clar in Ordonanta 50/2008:
“Art. 4. - Obligatia de plata a taxei intervine:
a) cu ocazia primei inmatriculari a unui autovehicul in Romania;”
Deoarece masina pe care am achizitionat-o a fost inmatriculata pe teritoriul ......., (pentru aceasta fostii proprietari platind taxele aferente statului austriac), faptul ca sunt obligat sa platesc taxa de poluare fapt ce nu s-ar intampla daca as achizitiona o masina ce a fost deja inmatriculata in tara arata ca Ordonanta 50/2008 cu toate modificarile ulterioare, ingradeste libera circulatie a marfurilor garantata prin aderarea la Uniunea Europeana.
Pentru a camufla intentia vadita de taxare la importul de astfel de autovehicule in Ordonanta se specifica faptul ca sunt taxate si autovehiculele noi, insa in anexele acesteia se observa ca taxa este zero pentru autovehiculele cu norma de poluare EURO 5 si partial la autovehiculele cu norma de poluare EURO 4. Faptul ca in prezent producatorii de autovehicule fabrica doar masini cu norma de poluare EURO 4 si EURO5 , face ca aceasta Ordonanta sa nu se adreseze acestora, sau sa fie avantajati prin faptul ca sumele de plata sunt pur si simplu ridicole in comparatie cu suma pe care trebuie sa o platesc eu.
Mai mult decat atat aceste Ordonante modifica Codul Fiscal (Legea 571/2003) prin faptul ca abroga articolul 214 din Codul Fiscal, fapt ce contravine art.4 alin 1 din codul fiscal si art.139 din Constitutie.
In drept la pronuntarea sentintei pe care o veti da invoc:
1. prevederile art.148 alin 2 din Constitutie: “Ca urmare a aderãrii, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum ºi celelalte reglementãri comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate faþã de dispoziþiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare.”
2. principiul puterii lucrului judecat in sensul ca: “drepturile recunoscute unei parti sau constatarile facute printr-o hotarare judecatoreasca definitiva sa nu fie contrazise printr-o alta hotarare judecatoreasca data intr-un alt proces, deoarece altfel nu s-ar realiza administrarea uniforma a justitiei” (Trib. Suprem, sectia civila, dec. nr. 631/10.03.1973, nepublicata).”

Depun prezenta in doua exemplare, unul pentru instanta si unul pentru a se comunica paratei.
Anexez chitanta nr: ……………………. dovada achitarii taxei de timbru judiciar.

Data, Semnatura,
……………… ………………
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
DA Domnule ,felicitari, mergi inainte.
sa inteleg ca aceasta actiune este pentru celebra"Taxa de poluare"
mult succes
sfaturi multe si bune le vei gasi pe www.avocatnet.ro si www.juridice.ro
nu e cheltuiala mare, nu ai nevoie de avocat si de pierdut nu ai ce pierde.
uite ca se mai trezeste lumea
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@VictorSoare
Ar fi interesant de vazut exact ce detalii ai folosit tu - deoarece tu chiar ai castigat!
Nu te zgarcii cu detaliile! Smile
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ai platit taxa x 3 ? chiar daca am taxa actuala platita pot sa-mi recuperez banii ?
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pentru taxa de prima inmatriculare, lucrurile sunt clare, procedurile de recuperare se cunosc f bine si sunt consacrate deja, toate instantele vor acorda decizii de recuperare integrala a banilor.
In privinta taxei de poluare e mai dificil, cei ce doresc sa inceapa o actiune in instanta e bine macar sa consulte un avocat. Exista proceduri prealabile care trebuiesc obligatoriu efectuate. Felicitari celor din Cluj pentru succesul lor, insa nu toti judecatorii din tara gandesc la fel ca domnul judecator Cristi Danilet (cel care a dat sentintele favorabile cetatenilor).Chiar in cadrul tribualului Cluj, complete diferite au dat solutii diferite in procese privind taxa de poluare, contestata pe proceduri identice.
Daca protestele din strada nu au avut un succes prea mare, trebuie sa le mutam in instante.La cati bani avem de dat (sau am dat deja) la stat pe o taxa discriminatorie, consider ca un onorariu de cateva sute de lei dat la un avocat (bani care oricum se recupereaza in caz de castig al procesului) merita efortul.
Probabil numai vestea ca exista cateva zeci (si de ce nu sute) de mii de procese pe roluri impotriva taxei auto ii va mai face pe domnii de la guvern sa isi reconsidere pozitia fata de cetateni in aceasta privinta.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
aveti idee daca pot recupera ceva din taxa pe care am platit-o? TAXA DE POLUARE, platita in august, care s-a triplat in decembrie. adica eu am platit 1050 euro, in decembrie s-a facut 3000euro iar acum este undeva la 2000 euro. se mai recupereaza ceva din cei 1050? multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR