Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Va salut. Plimbaret cum sunt, vreau sa icep iesirile anul asta cu o vizita in Praga, un oras foarte frumos din cat am vazut pe internet.
Acum insa as dori sa stiu ma multe de la cei care au fost acolo si au o relatie la o cazare convenabila, stiu ceva tips&tricks... chestii de genul asta...
Multumesc anticipat pentru participare activa la discutie.
Skip ads

  • corsarul rosu

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008 1.2 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut - PRAGA.- o alegere perfecta
1.Traseul optim- vezi www.viamichelin.com
2. Poti trage o tura si pe la Bratislava ( am postat in sectiunea asta Iasi-viena -bratislava)
3. Pentru cazare incearca cu incredere www.booking.com ( foarte serios site, ,sigur dpdv financiar si gasesti oferte pt.toate buzunarele- iti trebuie card Visa sau Mastercard)

Succes si drum bun !
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare don" doctor...inteligenta alegere....am fost la praga...sfaturi:
1. evita hotelurile si restaurantele din centru...fff scumpe...o apa plata de 250ml = 2.5 eur,
2. incearca cazare la "sport hotel", U Kjikovki 10, 150 00 Praha 5, tel/fax 00420 257210146...(hotel cam de 2 spre 3 stele, cazare + masa + tenis, aflat intr-o zona verde a pragai, un fel de herastrau dar de 10 ori mai mare...
3.incearca sa cumperi doar suveniruri din centru, orice altceva (mancare, bauturi) cumpara de la supermarketurile din cartierul prin care treci de fiecare data cand pleci spre centru...
4. cand pleci spre centru de la hotel lasa masina la prima statie de metro si continua-ti drumul prin subteran...e cel mai avantajos, in centru e penurie de locuri de parcare si ora de parcare este fff scumpa, de asemenea mai exista si parcarile abonatilor, fff multe....marcate prin bordurile vopsite si care daca le ocupi e de rau...
5. de vizitat ai fff multe si cu siguranta iti va place...nu iti recomand decat 3 obiebtive ce nu se merita a fi ocolite:
podul cu statui de peste valtava, presedintia cu catedrala mare (fostul palat regal), piata primariei cu turnul primariei care are vestitul ceas praghez, emblema orasului...acolo la fiecare ora se umple piata pentru spectacolul dat de acest ceas...vei vedea ce inseamna asta...te sfatuiesc sa iti ocupi loc din timp...in rest iti recomand ca si colegul de mai sus bratislava si brno...treci pe langa ele pe autostrada....nu uita de vigneta de drum( ungaria, slovacia, cehia)...nu mai stiu cat costa dar nu ezita sa o iei...eu am patit-o in slovacia....te vede ca nu opresti dupa vama sa o iei si dupa ceva km parcursi te opresc politistii spagari la fel ca la noi...numai ca ei nu iti cer cota parte din amenda, ci iti dau amenda minima ce se achita pe loc cu niste bonuri valorice (iti da bonuri de jumatate din suma platita. Laughing )...

in rest toate cele bune , vacanta placuta si sa auzim de bine...asteptam poze...
  • corsarul rosu

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008 1.2 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si inca 2 chestii
1. in Cehia si Ungaria iti recomand cu tarie sa platesti totul cu cardul (curs de schimb bun ,nu te incarci cu tot felu de monedute fara valoare..) slovacia a trecut pe Euro.
2.Daca ai GPS sa ai harti noi (2008) ca astia construiesc drumuri . La noi este valabila Harta rutiera din 1968.
Succesuri si drum bun !
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
multumesc
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Servus!
Eu aici am stat in Praga:
Cazare Praga

Pret ok , situat nu in centru , langa un Centru Comercial , relativ aproape de o statie de metrou.

In 15-20 min de cand ai iesit din casa, esti in centru.

Dormitorul e separat de living.

Proprietarul jos cu palaria, nu ne-a deranjat absolut deloc. Parcare la liber , langa apartament.

Vacanta placuta!
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
multumesc de ajutor. e mai mult decat ok, dar din pacate nu mai au liber cand voiam eu sa merg.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca ajungi in Cehia nu rata Karlovy Vary, e o statiune SUPERBA destul de aproape de Praga (maxim 150 km). Cind am fost la Praga am gasit cazare la o pensiune in Praga (plecasem la plesneala) dar nu mai stiu cum se cheama. Ma uit acasa pe poze si iti spun.Se merita sa mergi si la Brino, mai ales in perioada cursei de Moto GP, dar atunci preturile-s mari in zona si cazarea trebuie facuta din timp.As fi vrut sa ajung in acea perioada, dar nu a fost posibil. Pentru mai multe detalii, care pot sa-ti dau si sa-ti fie de folos, la intilnirile clubului. Bafta!
Skip ads

  • Liliana-Florentina

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
george_fusneica a scris:multumesc

Buna ziua,

V-ati intors, sau ati ajuns la Praga? Puteti sa ne dati un feedback despre calatorie?
Eu plec din tara pe 1 mai din Timisoara, prin Cenad.
Orice comentariu este bine venit si util.

Va multumesc,
Liliana
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In functie de orasele pe care vrei sa le vizitezi, poti alege doua variante:

Pana la Budapesta banuiesc ca sti cum se ajunge Laughing iar de acolo:

1. Budapesta - Bratislava - Brno - Praga
2. Budapesta - Viena - Praga

Pe oricare din rute mergi ai grija sa iti cumperi vinieta si sa o lipesti in parbriz (au un sistem destept de a detecta daca ai vinieta)
In privinta politiei nu iti face probleme atat timp cat respecti regulile/ limitele de viteza/farurile aprinse si esti civilizat la volan(fara claxoane/flashuri/semne/ injuraturi/depasiri pe banda de urgenta/etc Wink ). Daca folosesti GPS ai grija sa ai harti recente, eu am avut surprize cu al meu Garmin.

Preturile la viniete sunt:
Cehia ~8 euro - 10 zile
Austria ~10 euro- 7 zile
Ungaria ~40 ron (am cumparat-o din RO, si sa nu te sperii daca primesti doar o hartie printata si stampilata)
Preturile la carburanti sunt ceva mai mari ca la noi (0.98 E motorina in Cehia) eu am alimentat in general de la OMV/ Shell.

Limba engleza e cel mai eficient mod de a comunica cu personajele de acolo, cel putin eu nu am intalnit persoane care sa nu stie engleza.
Desi nu sunt pretentios in privinta cazarii, lantul de hoteluri Ibis mi-au lasat un gust amar atat in Budapesta dar si in Praga, deci de evitat. Obiective de vizitat iti recomand sa te uiti pe http://www.prague.net/ sau http://www.pragueexperience.com/ eventual sa ceri o harta a orasului(sunt gratis) la receptia hotelului.

Ai grija pe unde schimbi banii, casele de schimb din centrul vechi au un curs dezavantajos si uita-te atenta sa nu aiba comision.(cursul de schimb se invarte undeva la 25 - 27.5 coroane pentru 1euro). O alta varianta este sa platesti cardul, dar atentie exista si comercianti care nu accepta.

Ca mijoc de transport in oras iti recomand metroul, bine pus la punct, rapid si fara batai de cap. Biletele sunt valabile si pe liniile de suprafata(tranvaie, autobuze)
Cand te intorci in RO o sa ai un soc .... eu era sa sar cu masina pe camp din cauza soselelor semnalizate dupa metoda "las-o ba ca merge asa" .... Sad

Vacanta placuta!
  • Liliana-Florentina

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru detalii - sint pretioase.
Exista vre-o posibilitate sa iti iei vigneta pentru toate tarile odata (Germania Ungaria Austria Slovacia)?
Si pot sa platesc in Ungaria vigneta cu euro?
Cum a fost vremea?
La ei sint cutremure (asta ca tocmai ne-am zdruncinat) Wink Wink
Seara buna,
Liliana-Florentina
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Fiecare tara are vinieta separata, pe care o cumperi din benzinarii. Cand te apropii de granita cu un alt stat, sunt panouri care te avertizeaza.
Vremea a fost frumoasa soare si cald ~20grade, seara in jur de 10+ grade.
In Germania, din cate stiu nu se plateste vinieta...

Cutremure sunt peste tot in lume, doar ca in unele parti se simt mai mult sau mai putin. Laughing
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ceva sfaturi mai actuale despre Praga ? Ma duc de Paste, am hotel rezervat relativ aproape de zona veche. Se poate plati cu euro mai peste tot sau trebuie sa am si moneda locala?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am fost in octombrie 2015. Am platit cu euro. Am stat doar o seara. Am ajuns in praga la 17 si a fost super aglomerat la intrare. Pe la 20 am plecat cu masina de la hotel si am lasat-o la 300 m de podul carol si de acolo pe jos. Mi-a placut foarte mult. N-am putut sta decat pana a doua zi la 10. Vacanta placuta!
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Merci, avem 3 zile , cam stim ce e de vazut, mergem cu unii care au mai fost. Vreme buna si voie buna s-avem.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR