Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva sfaturi?
Crying or Very sad In primul rand - am Opel Omega 2.5 i din '97, CV automata tractiune spate si vreau sa-i schmb motorul cu unul mai mic. M-am gandit ca solutie un motor de Vectra sau Astra de 1.6 sau 1.8 dupa 2000 cu 16v. Numai ca unii spun ca s-ar potrivi la CV care este pe masina mea, altii ca nu, asa ca a aparut prima dilema. Am studiat forumul de pe rarom.ro si vad ca sunt cateva etape pe care trebuie sa le urmez. Daca a mai facut cineva o astfel de modificare il rog sa ma ajute si pe mine. Multumesc anticipat!
Skip ads

  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut, parerea mea e ste ca nu se merita
1, cam mare bataie de cap (sa schimbi motorul)
2,masina e grea pentru un motor de 1.6,
3,mai bine pune o cutie manuala, si scade consumul!
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca schimb doar CV atunci, consumul o sa scada cu doar un litru, asa ca nu-i mare avantaj. Cel putin asa am auzit de la unii. Am mai auzit ca se poate reduce consumul din calculator, stie cineva ceva de genul asta? Si poate combinat cu o CV manuala, ar putea fi un avantaj... Rolling Eyes
Astept in continure sfaturile dumneavoastra.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ok..schimbi schimbi,dar comp de bord ce faci cu el?si e grea masina..pui un mot de 1.7 si o sa pape tot atata,daca schimbi cutia de viteze ati scade mai mult de 1l consumul cu siguranta..dar si acolo ai de facut treba,parerea mea e sa o vinzi daca chiar de deranjeaza,alt motor,alte taxe ...umblii dupa hartoaje+manopera+reglaje si tot nu sa fie cum trebuie
incearca cu CV manuala..dar n-as crede sa se potriveasca..gandestete ca are alt sistem,ambreajul...
Skip ads

  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Motor mai mic de 2000 nici nu iti omologheaza RAR-ul pe omega B si pun pariu ca un motor de 1.6 pe un omega b consuma cat ala de 2.5 da nu merge ca ala de 2.5 !Nu poti sa scoti consum cu o sufragerie pe 4 roti ca o baie pe 4 roti Very Happy ,asta ca sa numai punem si cutia automata la socoteala !
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
poi ar fi una, sa puna motor de 2,5 diesel....
  • Truckman

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Poate sa scada consumul,prea putin ca sa se merite investitia de a schimba de pe benzinar pe diesel.
Parerea mea e sa-l vinzi si cumperi alta cu motor mai mic!
O cutie automata consuma mai mult ptr ca schimba viteza la aprox. 2500,3000 de ture,iar una manuala il schimbi la 1500.si reduci consumul,nu fortezi la ture.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Treb sa pui un motor de 2 litri ca altul mai mic nu s-a facut pt omega. consumul nu scade prea mult. Vinde masina sau vezi ce si cum cu instalatie de gaz. Schimbarea motorului te costa ceva bani asa ca una peste alta nu merita.
Skip ads

  • OPEL OMEGA B

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
sal! a mea are motor x20xev, si as vrea un motor mai mare (2,5-3000 benzina), pt k nu prea conteaza consumul. daca schimbi motorul si il vinzi p asta, ti-ai gasit un client! Razz
  • OPEL OMEGA B

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
app! daca stiti p undeva un motor de 3000cmc (dual ram) de vanzare anuntati-ma si pe mine. vreau s-al schimb pana la vara k am urgent nevoie de cp.... Evil or Very Mad x20xev-ul mi se pare cam slab si nu se ridica la asteptarile mele.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
oricum va fi automat,deci nu te astepta la avion:D
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dar oricum, RAR-ul nu aproba modificarile decat cu un anumit procent de diferenta de putere (KW/CP), nu mai stiu sigur care era procentul...
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
schimbul
-numai motor care are acelasi nr de cilindri poti baga,taxa de schimb 700 ron,
din cate am aflat de la cineva
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
inca ceva ce uitam sa precizez adica am o dilema chiar cu proprietarul 2,5i,cum poti sa pui un motor de 1,8 vectra,la un omega care e tractiune spate!eu chiar nu stiu daca s-ar putea realiza asa ceva? Question Shocked
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:ok..schimbi schimbi,dar comp de bord ce faci cu el?si e grea masina..pui un mot de 1.7 si o sa pape tot atata,daca schimbi cutia de viteze ati scade mai mult de 1l consumul cu siguranta..dar si acolo ai de facut treba,parerea mea e sa o vinzi daca chiar de deranjeaza,alt motor,alte taxe ...umblii dupa hartoaje+manopera+reglaje si tot nu sa fie cum trebuie
incearca cu CV manuala..dar n-as crede sa se potriveasca..gandestete ca are alt sistem,ambreajul...


In ceea ce priveste calculatorul, cred ca poate fi rescris softul dupa parametrii noului motor Rolling Eyes Question
De vandut, asta incerc, ba chiar mai mult incerc sa o dau la schimb, dar toti se feresc de capacitatea motorului. Nu mai stiu... ma gandesc la tot felul de modificari. La sistemul de ambreaj nu m-am gandit, dar cred ca este tot electronic banuiesc, iar de manopera as putea sa scap fiindca taicamiu are service auto si daca nu m-ar costa prea mult aprobarea de la rar pentru ca taicamiu sa poata face modificari la caroserie si motor, fiindca asa trebuie, atunci se mai reduc cheltuielile.
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:Motor mai mic de 2000 nici nu iti omologheaza RAR-ul pe omega B si pun pariu ca un motor de 1.6 pe un omega b consuma cat ala de 2.5 da nu merge ca ala de 2.5 !Nu poti sa scoti consum cu o sufragerie pe 4 roti ca o baie pe 4 roti Very Happy ,asta ca sa numai punem si cutia automata la socoteala !

Nu am gasit nicaieri ceva legat de raportul caroserie - motor, dar nu contest tot ce-i posibil. O sa mai studiez si problema asta.
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Deak laszlo a scris:Poate sa scada consumul,prea putin ca sa se merite investitia de a schimba de pe benzinar pe diesel.
Parerea mea e sa-l vinzi si cumperi alta cu motor mai mic!
O cutie automata consuma mai mult ptr ca schimba viteza la aprox. 2500,3000 de ture,iar una manuala il schimbi la 1500.si reduci consumul,nu fortezi la ture.

Nu schimba vitezele asa, am facut probe si schmba chiar si putin peste 1000 de turatii, este in functie de cat de tare calci pedala de acceleratie.
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:schimbul
-numai motor care are acelasi nr de cilindri poti baga,taxa de schimb 700 ron,
din cate am aflat de la cineva

Nu prea inteleg ce vrei sa zici, daca schimb motorul trebuie sa pun un motor tot cu 6 cilindri? Shocked
Ma gandeam la varianta in care sa pun un motor in 4 cilindri, dar sa aiba in jur de 110 CP si daca este ceva mai nou atunci automat ar avea 4 valve pe cilindru, ar putea avea capacitate mica, dar de putere mare. Embarassed
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:inca ceva ce uitam sa precizez adica am o dilema chiar cu proprietarul 2,5i,cum poti sa pui un motor de 1,8 vectra,la un omega care e tractiune spate!eu chiar nu stiu daca s-ar putea realiza asa ceva? Question Shocked

Asta nu am stiut, m-am interesat si am aflet ca Opel nu a mai fabricat masini cu tractiune spate, prin urmare am mers pe premiza ca Vectra ar face cat de cat parte din gama Opelului Omega, e mai mare, mai grea, bla, bla, bla. Oricum nu sunt fixat pe motor de Vectra, ci sa fie de Opel, fiindca in legea care aproba astfel de modificari spune ca cel mai simplu este sa se respecte acelasi cod motor. Si am inteles ca codul motor reprezinta producatorul auto.
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ma gandesc si la varianta in care sa o fac cu tractiune fata, dar inca nu am luat cotele de la un motor cu tot cu cutie de 1.8 sa mai fac ceva calcule posibile, din punctul meu de vedere. Oricum dupa ce gasesc motorul trebuie sa fac o cerere la rar si sa mi se aprobe mai intai.
In priviinta motorului diesel din cate stiu e foarte pretentios, mai ales daca e si vechi...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR