Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • blonduf20

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
M-am decis sa deschid acest topic deoarece am vazut ca mai multe persoane s-au confruntat cu aceeasi problema cu care ma confrunt eu.
Situatia este urmatoarea: Am cumparat o masina de la o persoana din Bacau care refuza sa-mi trimita certificatul fiscal necesar pentru a putea inmatricula automobilul pentru ca are datorii mari la fisc. I-am spus ca o sa il dau in judecata si pare sa nu-l intereseze. Problema este ca eu trebuie sa inmatriculez in cel mai scurt timp masina (nu mai pot scoate numere rosii, in 30 zile imi expira autenticitatea, iar peste 60 zile ar trebui sa platesc taxa de poluare dublata).

Solutiile ar fi urmatoarele:
1. ma duc la Bacau si platesc eu datoriile omului la fisc ;
2. il dau in judecata pe domnul respectiv;
3. fac un contract de vanzare-cumparare direct intre proprietarul din Italia si mine;
4. inmatriculez masina in alta tara;
5. vand masina unei persoane care o poate declara la primarie fara a fi necesar un certificat fiscal.
Varianta 3 este folosita de foarte multi, insa eu nu vreau sa risc sa intru la fals in acte, mai ales ca pe brif scrie ca s-au luat numere rosii si in Bacau. Variantele 1 si 4 m-ar costa prea mult si nu cred ca s-ar merita. Varianta 2 ar fi cea recomandata de politie, insa ar fi si cea prin care as pierde prea mult timp.
Cea mai buna solutie ar fi varianta 5 dupa parerea mea: sa vand masina unei persoane careia sa nu i se ceara certificatul meu fiscal cand o declara la primarie, apoi sa o cumpar de la aceasta persoana. Am auzit pe cineva ca a reusit acest lucru, vanzand masina unui prieten din Pitesti, insa nu stiu daca se mai poate si la ora actuala (dupa acandalul cu politistii corupti).
Asa ca va rog pe voi sa-mi spuneti daca stiti in ce localitati nu se cere certificatul de neurmarire fiscala al vanzatorului cand se declara un autoturism.
Puteti propune si alte variante de rezolvare a problemei. Si nu uitati sa spuneti prietenilor care vor sa-si cumpere o masina (inmatriculata sau nu in Romania) ca au nevoie de acel certificat pentru a o inmatricula pe numele lor. Mie nu mi-a spus nimeni la momentul respectiv.
Skip ads

  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
daca masina e la prima inmatriculare nu iti trebuie certificat de neurmarire fiscala ,daca vezi ca sunt retarzi functionarii fa-ti un alt contract de vanzare cumparare direct de pe italian pe tine,normal iti cere certificat de neurmarire daca ala de ti-o vandut masina o trecuto la el in financiar ,putin probabil daca zici ca are datorii la fisc !
  • blonduf20

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Asa mi-a spus si cel care mi-a vandut masina, ca eu sunt primul proprietar si n-am nevoie de certificat fiscal de la el, insa peste tot mi s-a spus ca imi trebuie (cel putin asa e in Ploiesti).
Legea spune asa: "Potrivit prevederilor art. 264 alin. 5 din Codul fiscal: Instrainarea unui mijloc de transport, prin oricare dintre modalitatile prevazute de lege, nu poate fi efectuata pana cand titularul dreptului de proprietate asupra mijlocului de transport respectiv nu are stinse orice creante fiscale locale, cu exceptia obligatiilor fiscale aflate in litigiu, cuvenite bugetului local al unitatii administrativ-teritoriale unde este inregistrat mijlocul de transport, cu termene de plata scadente pana la data de intai a lunii urmatoare celei in care are loc instrainarea. Atestarea achitarii obligatiilor bugetare se face prin certificatul fiscal emis de compartimentul de specialitate al autoritatilor administratiei publice locale. Actele prin care se instraineaza mijloace de transport cu incalcarea prevederilor prezentului alineat sunt nule de drept".
Contract cu italianul nu vreau sa fac fiindca am ceva dubii in privinta masinii.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
1. e cea mai usoara si mai rapida varianta
2. dureaza prea mult
3. nu se poate pentru ca ai luat numere rosii
4. costa mai mult decat 1
5. certificatul fiscal iti trebuie la inmatriculare si nu la primarie
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca numai el poate sa o inmatriculeze cu taxa veche...Tu o platesti pe cea noua.Solutia ar fi sa o inmatriculeze el cu taxa veche si sa ti-o vanda tie,tu platindu-i lui in plus diferenta.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
taxa o plateste cel ce o depus dosarul la fisc pentru calcul (nu iti cere contracte de vanzare sau altele numai traducerea dupa brief ,CIV si buletinul)
numerele rosii nu conteaza la inmatricularea permanenta deci poti sa iti faci alt contract linistit !
Certificat de neurmarire fiscala se cere numai la schimbarea de proprietar (adica daca masina era deja inscrisa in romania)
vineri am inscris o masina luata din tara adusa de alt roman (brief mare nou pe numele romanului) si nu mi-a cerut CNF ,atentie la date si semnaturi totusi !
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:numerele rosii nu conteaza la inmatricularea permanenta deci poti sa iti faci alt contract linistit !
Certificat de neurmarire fiscala se cere numai la schimbarea de proprietar (adica daca masina era deja inscrisa in romania)

daca se verifica si actele pe care le-ai depus pentru numere rosii ce faci? asa poti sa-ti faci o chitanta si pentru taxa de poluare ca oricum nu verifica nimeni la politie daca ai platit sau nu...dar daca te-a prins ai belit-o!
eu am mai vandut cateva masini aduse de afara si la toate mi-am scos certificat fiscal, pentru ca altfel n-are cum sa inmatriculeze omul masina.
poate in Iasi sunt alte reguli la finante, dar la noi asa e cum ti-am zis.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1.nu la finante iti cere certificat de neurmarire fiscala ci la serviciul de inmatriculari!
2.Unde sa iti ceara numerele rosii? Doar sa faci dovada cu ele la fisc ca e adusa inainte de 15 dec 2008 (poti sa pui un teanc de documente acolo 10 contracte de vanzare cumparare)la inmatriculare nu itit cere dovada de nr rosii sau altceva ,iti cere numai sa faci dovada ca esti proprietar (act de vanzare cumparare de pe strain pe tine sau daca e cu numere de germania cu brief nou mare(ala valabil cat sunt numerele) pe roman iti cere contractul din strainatate + unu romanesc).
3.partea cu prinsul mai greu in fata mea la rand era o doamna avea un contract de vanzare cumparare din germania nesemnat nici de vanzator nici de cumparator asa io trecuto la impozit.
4.daca ti-e frica ca masina e furata sau cu probleme mergi la rar si fai CIV daca iti da omologarea e OK !
Skip ads

  • blonduf20

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:1. e cea mai usoara si mai rapida varianta
2. dureaza prea mult
3. nu se poate pentru ca ai luat numere rosii
4. costa mai mult decat 1
5. certificatul fiscal iti trebuie la inmatriculare si nu la primarie

Intr-adevar, 1 ar fi cea mai usoara si rapida varianta, daca domnul nu ar avea cateva zeci de milioane datorii la fisc. Certificatul fiscal mi l-au cerut la sectia financiara, cand am vrut sa declar masina. La politie am vorbit cu cineva si o sa imi ceara viza de la financiar + certificatul acesta fiscal. Dar am inteles ca acest lucru difera de la o localitate la alta. Asadar, as putea vinde masina intr-o localitate unde nu se cere CF, cumparatorul o declara la financiar, apoi mi-o vinde mie, plateste impozit pentru perioada cat a fost la el si astfel obtine un CF care imi va folosi mie in Ploiesti la financiar si la politie. Bineinteles, toate acestea le voi plati eu + cinste pentru deranj celui care m-ar ajuta.
SUPERDRAGOS35 a scris:Vezi ca numai el poate sa o inmatriculeze cu taxa veche...Tu o platesti pe cea noua.Solutia ar fi sa o inmatriculeze el cu taxa veche si sa ti-o vanda tie,tu platindu-i lui in plus diferenta.

Deja am platit taxa veche. Am toate actele pregatite, i-am facut si RAR. Daca as avea CF de la samsar as putea sa o inmatriculez maine. Regula este alta: taxa pe poluare trebuie platita de cel pe numele caruia se inmatriculeaza masina (de parca polueaza persoana, nu masina).
gsi_master a scris:numerele rosii nu conteaza la inmatricularea permanenta deci poti sa iti faci alt contract linistit !
Certificat de neurmarire fiscala se cere numai la schimbarea de proprietar (adica daca masina era deja inscrisa in romania)
vineri am inscris o masina luata din tara adusa de alt roman (brief mare nou pe numele romanului) si nu mi-a cerut CNF ,atentie la date si semnaturi totusi !

Numerele rosii nu conteaza la inmatriculare, dar pe brif este mentionat ca s-au luat numere rosii de Bacau, iar daca observa Garcea probabil va verifica si voi intra la fals in acte...
Esti sigur ca in Iasi nu se cere acel CF? Daca da, sunt in stare sa vin maine cu o naveta de bere si o sticla de whiskey sa rezolv problema. Pana la urma de asta am deschis topicul, sa aflu in ce localitati nu este necesar acel CF, pentru ca sunt mai multi in situatia mea.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Am vandut si eu o masina adusa de mine in tara cuiva din Pitesti parca sau Ploiesti, si a trebuit sa scot certificat fiscal ca respectivul sa o poata inmatricula. Din cate stiu in Cj,Bn nu se cere acel certificat fiscal pt inmatriculare. Bafta
  • blonduf20

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mr.hat a scris:Am vandut si eu o masina adusa de mine in tara cuiva din Pitesti parca sau Ploiesti, si a trebuit sa scot certificat fiscal ca respectivul sa o poata inmatricula. Din cate stiu in Cj,Bn nu se cere acel certificat fiscal pt inmatriculare. Bafta

Merci mult. Daca mai sunt si alti colegi de forum care locuiesc in judete in care nu se cere acest certificat ii rog sa posteze aici. Poate ne ajuta pe noi, astia mai ghinionisti.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
daca ai depus pentru calculul taxei la tine in judet tre sa o inscrii acolo si pe numele tau,nu iti fa probleme cu inscrisul numerelor rosii pe brief ,la noi la iasi nici nu le mai trece pe actele masini si nu verifica nimeni daca si dece sau in ce judet o fost inscrisa provizoriu nu ii intereseaza asta.Parerea mea e ca iti faci prea multe probleme si ca multi confunda transcrierea cu prima inmatriculare,una e sa vinzi o masina care o mai fost inscrisa in romania si una e sa vinzi una care nu e inscrisa,legea e una si aceiasi peste tot si credema ca in Iasi o aplica astia nu se joaca !
ÃŽNMATRICULARE PERMANENTA
VEHICUL UZAT ACHIZITIONAT INTRA-COMUNITAR
Documente necesare:
a) cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de
înmatriculare si a altei persoane care poate folosi vehiculul în
virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate,
proprietarul va mentiona solicitarea explicita în cerere;
b) fisa de înmatriculare a vehiculului, completata cu datele
proprietarului si având viza organului fiscal competent al
autoritatii administratiei publice locale. În cazul înscrierii în
certificatul de înmatriculare si a altei persoane, se va depune si
fisa de înmatriculare completata cu datele si semnatura acesteia.
c) cartea de identitate a vehiculului, în original si în copie;
d) documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului
asupra autovehiculului sau remorcii, în original si copie;
e) actul de identitate al solicitantului, în original si în copie. În
situatia în care în certificatul de înmatriculare urmeaza a fi
înscrisa si o alta persoana, se va prezenta actul de identitate sau,
dupa caz, documente care sa ateste dobândirea personalitatii
juridice, denumirea si sediul, în copie;
f) dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice, în termenul de
valabilitate al acesteia;
g) copia documentului de asigurare obligatorie de raspundere civila
pentru prejudicii produse prin accidente de circulatie, în
termenul de valabilitate al acesteia;
h) dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv,
în original sau copie legalizata a acesteia pentru autovehiculele
care provin din afara Uniunii Europene;
i) dovada de plata a taxei de înmatriculare, stabilita potrivit legii;
j) începând cu data de 1 ianuarie 2007, dovada de plata a taxei
speciale pentru autoturisme si autovehicule, stabilita potrivit
legii;
k) dovada de plata a contravalorii certificatului de înmatriculare;
l) dovada de plata a contravalorii placutelor cu numar de
înmatriculare;
m)certificatul de autenticitate al vehiculului;
n) documentele de înmatriculare nationale eliberate de autoritatile
straine, în original, precum si placutele cu numarul de
înmatriculare;
o) procura speciala, dupa caz.

sursa site-ul prefecturi iasi.
LE: Si la ploiesti e la fel : http://www.prefecturaprahov...nmatriculare.html
Skip ads

  • blonduf20

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:
b) fisa de înmatriculare a vehiculului, completata cu datele
proprietarului si având viza organului fiscal competent al
autoritatii administratiei publice locale. În cazul înscrierii în
certificatul de înmatriculare si a altei persoane, se va depune si
fisa de înmatriculare completata cu datele si semnatura acesteia.
LE: Si la ploiesti e la fel : http://www.prefecturaprahov...nmatriculare.html

Pai asta e problema. Imi trebuie fisa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent, insa nu pot obtine aceasta viza pana nu duc un certificat de neurmarire fiscala pe numele vanzatorului. Cei mai multi rezolva aceasta problema facand contract direct intre proprietarul strain si ei, facandu-le astfel pe plac samsarilor care asta urmaresc, insa riscul este destul de mare si nu vreau sa mi-l asum.
Am vazut ca cineva aflat in aceeasi situatie ca mine a reusit sa inmatriculeze masina ajutat de cineva din Pitesti, unde nu se cerea la momentul respectiv acel certificat( https://www.clubopel.com/vie...highlight=#218458 ). In cazul meu e mai complicat pentru ca am platit deja taxa pe poluare. Insa mai sunt persoane in aceasta situatie care pot rezolva problema pe aceasta cale.
Azi o sa vorbesc cu o firma care se ocupa cu inmatricularea autovehiculelor in Ploiesti si o sa vad ce fac mai departe.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Faci o fisa de inmatriculare cu numele tau la cumparator o semnezi te duci cu ea la primarie si ti-o treci la tine in fisc aia iti pun o stampila pe fisa si gata ai rezolvat !Asa am procedat si eu si alti ca mine e ok si perfect legal !Si la Iasi iti cere CNF numai daca masina in cauza o mai fost trecuta in fisc la alt cetatean roman ,odata ce tu esti primul care o trece nu iti trebuie !
  • blonduf20

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In Prahova e altfel, iti cer certificatul fiscal al vanzatorului chiar daca nu a declarat-o. Nu ma contrazic cu tine, iti spun ce mi-au spus si mie cei de la financiar.
In alta ordine de idei, am vorbit cu o firma din Ploiesti care se ocupa cu inmatriculari si m-au sfatuit sa fac CVC intre mine si ala din Bacau in aceeasi zi in care a facut samsarul cu italianul, deoarece contractul a fost facut in tara si numere rosii s-au luat in aceeasi zi. Totul ar fi legal, nu dureaza si nici nu ma costa mult. Sper sa mearga.
  • gaby_linte

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ar mai fi o solutie care sa le impace pe toate...
faci alt contract de vanzare cumparare intre tine si cel acre ti-a vandut masina dar sa nu depaseasca 20 de zile de la data achizitiei de catre el,el are termen de 30 de zile sa o inscrie la financiar,dar dc o da in timpul asta tu care o ai acum cand te duci sa te inregistrezi cu ea iti ei o amenda de 35 ron k nu ai declarat-o in 30 de zile...
cam asta ar fi cea mai simpla solutie
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nu intelegi ca CNF-ul nu ti-l cere la circa fiscala?se cere serviciul de inmatriculari numai la schimbare de proprietar !
  • gaby_linte

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris:nu intelegi ca CNF-ul nu ti-l cere la circa fiscala?se cere serviciul de inmatriculari numai la schimbare de proprietar !

in braila se cere k te inregistrezi dupa contractul de vanzare cumparare unde apare fostul detinator
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
posibil ca doar traim in Romania unde totul se face dupa ureche si dupa caz!
  • blonduf20

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai contractul dintre mine si el e facut la 4 zile de la data contractului dintre el si italian si la financiar tot mi-au cerut certificat fiscal. O sa fac contract pe data pe care e facut cel cu italianul. Numai asa scap de probleme...sper. Si intr-adevar, legea difera de la un judet la altul. Ciudat, nu?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR