Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Da, e excelent.

O intrebare : poti sa inchiriezi pentru o saptamina scanerul ?
Banuiesc ca iti scoti banii daca faci treaba asta de citeva ori...
Skip ads

  • Aryci

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
deci pina la urma programul si inerfata de la opel scanner merge si pe c16nz daca ma poate lamuri si pe mine cineva
am reusit doar sa conectez ecu la laptop cu winaldl cu o interfata cu max232 dar as vrea ceva mai evoluat in domeniu diagnoza
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Poate ajuta cu ceva, am vazut pe alte forumuri o schema de ECU

Daca doreste cineva, pm me.
.
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Face cineva dintre voi diagnoza in Bucuresti ? contra-cost desigur.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pstefan, du-te joia la intalniri....
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara dragi colegi.
Vreau si eu sa-mi cumpar o interfata de diagnoza si modifcat parametrii (in special Km si erorile ma intereseaza) pentru Opel (sa suporte toate functiile motorului Y17DT si eventual si cel de 2L DTI).
Am vazut ca tech2 oate face asta, doar ca este pe interfata seriala, eu am nevoie ceva pe USB cu suport pentru Windows Vista sau Debian Linux (ca astea 2 le am pe laptop).

Astept informatii despre interfata si pret (eventual si un loc de unde as putea-o achizitiona).

Multumesc anticipat.
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru Vista aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=42316
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
A reusit cineva cu opelscan sa se conecteze la C16NZ ?
Eu am incercat pe C14NZ, C18NZ, C16NZ2 si nimic ! De fapt C16NZ nici nu apare in lista...
Skip ads

  • jimmychelu

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Am achizitionat o interfata op-com (080805 cu firmware 1.20)
La conectarea pe masina incepe sa tacane un releu in ea iar in program imi spune ca nu se poate conecta la ECU. ( probata pe o corsa c 2004)
Aveti idee ce ar putea avea? Cand dau la test de interfata raspunsul este ok, dar cand dau sa intru pe ecu zice ca nu se poate conecta si incepe tacaneala Sad.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Incearca sa-l contactezi pe vinzator, el e responsabil si obligat sa iti explice principiul de functionare.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:A reusit cineva cu opelscan sa se conecteze la C16NZ ?
Eu am incercat pe C14NZ, C18NZ, C16NZ2 si nimic ! De fapt C16NZ nici nu apare in lista...


Eu am avut sansa sa testez C18NZ si merge perfect cu 1.0.1.69 (vezi screenshot-urile de mai sus). C16NZ avand acelasi ECU nu vad de ce n-ar merge; eventual, daca face figuri, se poate incerca smecheria cu 10k intre A si B si/sau 1.0.1.4.
  • jimmychelu

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
E ok. am reusit sa imi dau seama ce are dupa cateva ore petrecutepe alte forumuri. Se pare ca individul mi-a vandut o interfata veche cu update de firmware dar nu s-a obosit sa o si testeze. Facand un downdgrade de firmware am reusit sa scap de acel tacanit. Sunt curios acum cum s-o scoate el.....
Skip ads

  • rastaman

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ok , stie cineva daca ar putea fi folosita si pentru un Cielo cu motor de 1.5 cu protocol ALDL?Pe forumul Daewoo s a testat o schema asemanatoare cu MAX232 , dar ezit sa o incerc pentru ca se pare ca are problema amintita si pe topicul acesta cu nivelele logice ( tensiune prea mici 5 in loc de 12 ) .Sau cumva la ALDL sunt alte nivele logice?Poate sa ma lamureasca cineva?
Atasez schema de Daewoo

  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
A conectat cineva azi o interfata OP-COM la Corsa mea ,in afara de cateva erori de lumini arse, in meniul cu instrumentele de bord nu apare nimic, stie cineva care poate fi cauza ?
LE : @djtaotao Nu stiu ca era e mecanicului, dar si el era mirat deci cred ca nu i s-a mai intamplat. NU a reusit sa vada nimic in meniul de instrumente (ODO si ce mai era pe acolo)
Alta problema e cu EGR, arata ca functioneaza 30% dar cand intra in meniu si ii da Start nu se intampla nimic.


@dancuciureanu , singurul lucru pe care il stiu e ca au fost manariti km la masina in rest totul pare ok ,airbag-urile sunt ok , mai e o chestie ciudata ca nu indica nimic senzorul de temperatura din masina - indica -1 ( pe tester , nu cel de pe display-ul din bord ) . Si nici interfata nu cred sa fie ultima versiune , nu e a mea , e a mecanicului, dar poate daca are cineva din BUcuresti o versiune mai noua poate testam


Ultima modificare facuta de pstefan la Joi 26 Mar, 2009 6:03 pm, modificat de 6 ori in total
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ai pin pt intrumente la mufa obd pe pozitia 12?
LE... scuze, n-am citit ca a si reusit sa intre pe instrumente. Pai ce-ai vrea mai mult? ...tensiunea de alimentare, km din bord (daca are display), cateva teste de indicatoare si atat.
Legat de EGR, se prea poate ca ECU sa nu raspunda la comanda interfetei. Asta e, daca e clona are limitarile ei. Dar stai linistit, si cele originale fac figuri.


Ultima modificare facuta de djtaotao la Joi 26 Mar, 2009 5:56 pm
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
djtaotao, corect pare sa fie acelasi ECU pe C14/16/18NZ adica Multec-ZE dar sa-l manince dracii ca nu merge opelscan pe C16NZ (plus ca nu apare in lista), am incercat si pe restul dar NIMIC la dracovenia asta cu toate versiunile de soft. Am pus si o rezistenta A-B si degeaba, sa o verific poate s-o fi dezlipit ca eram pe fuga...am sa fac iar mufa adaptor bucati poate Shocked . Pe C14NZ am reusit, pe C18NZ la fel de am ramas crucit ce raspuns avea lambda, de fapt si aia de la ITP au spus ca asa noxe sunt de E3 nu E2 cum ar fi motorul .

jimmychelu se mai intimpla si la case mai mari...nu stiu ce forum-uri ai accesat ore intregi ca era si aici problema cu "tacaneala" https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=41538 plus rezolvare. Ideea de baza e sa folosesti numai softul cu care a venit ea !

pstefan ultimele versiuni de op-com vad orice la Corsa C Z13DT...ceva e putred
  • jimmychelu

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
jimmychelu a scris:E ok. am reusit sa imi dau seama ce are dupa cateva ore petrecutepe alte forumuri. Se pare ca individul mi-a vandut o interfata veche cu update de firmware dar nu s-a obosit sa o si testeze. Facand un downdgrade de firmware am reusit sa scap de acel tacanit. Sunt curios acum cum s-o scoate el.....

Da se pare ca tot nu merge. Problema la mine e ca nu a mers niciodata ( e a venit cu firmware si soft de 1.20, respectiv 080805). Am incercat si pe versiunea 1.18 si pe 1.20 cu softurile aferente, iar singura diferenta e ca pe versiune veche nu tacane releele, de conectat .... deloc.
Forumurile pe care am stat sunt www.cavweb-forums.co.uk si http://www.op-com.nxserve.net/forum/index.php
  • jimmychelu

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
jimmychelu a scris:
jimmychelu a scris:E ok. am reusit sa imi dau seama ce are dupa cateva ore petrecutepe alte forumuri. Se pare ca individul mi-a vandut o interfata veche cu update de firmware dar nu s-a obosit sa o si testeze. Facand un downdgrade de firmware am reusit sa scap de acel tacanit. Sunt curios acum cum s-o scoate el.....

Da se pare ca tot nu merge. Problema la mine e ca nu a mers niciodata ( e a venit cu firmware si soft de 1.20, respectiv 080805). Am incercat si pe versiunea 1.18 si pe 1.20 cu softurile aferente, iar singura diferenta e ca pe versiune veche nu tacane releele, de conectat .... deloc.
Forumurile pe care am stat sunt www.cavweb-forums.co.uk si http://www.op-com.nxserve.net/forum/index.php
.

L-am probat ieri la intalnirea de la brasov pe astra-h si a mers, deci merge pe CAN, dar nu merge la cele fara Sad
  • alexandrab

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca sunt putin offtopic... nu am citit toate paginile de discutii in schimb, citeam undeva prin primele pagini ceva de genul diagnosticarea 50-100 de lei (post de prin 2004, nevermind). Am mers si eu cu Corsa mea la o diagnosticare in Piatra Neamt, la un service destul de cunoscut... pentru ca totul era in ordine, si masina nu avea absolut nimic, nu m-a costat niciun banutz faptul ca mi-au pus masina pe tester... Am auzit ca de regula chestia asta se plateste. Ori am fost eu norocoasa, ori asa se practica, nu stiu... Poate ma lamuriti voi Smile
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asta e unul din beneficiile de a fi femeie... Very Happy Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR