Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pt. inmatricularea masinii noi (fiind inca cu numere rosii valabile) pe ce perioada minima tb. sa ai incheiat RCA-ul ? Nu vreau sa iau RCA de la dealer pe mai mult de o luna pt. ca au niste scoruri... Unii ziceau mai sus ca minim pe 6 luni, dar cum s-o inchei pe numere provizorii? Si cand vin numerele definitive?
Am inteles de la cineva ca numerele rosii sunt acum valabile 3 luni (nu stiu daca automat sau trebuie prelungite la cate 30 de zile) din cauza aglomeratiei de la RAR si de la birourile de inmatriculari. Voi ce stiti?
Cu masina noua mai trebuie mers la RAR? Cum scria cineva mai sus (si cum am auzit si eu) de folia aceea de secretizare (ce-o fi aia) ar trebui sa se ocupe dealer-ul. Altceva mai trebuie la RAR?
  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Poti face asigurarea la dealer doar pe o luna. Eu asa am facut. Numerele rosii sunt valabile o luna (sau cel putin asa a fost in cazul meu). Daca dealerul se ocupa de folie nu mai ai ce cauta la dealer.
  • cristibax

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3 TDCI -ECOTEC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
viorel2123 a scris:Poti face asigurarea la dealer doar pe o luna. Eu asa am facut. Numerele rosii sunt valabile o luna (sau cel putin asa a fost in cazul meu). Daca dealerul se ocupa de folie nu mai ai ce cauta la dealer.


esti un om fericit, la mine dealerul, fara sa ma intrebe mi-a facut RCA direct pe 1 an la asirom
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va salut

Am nevoie de ajutorul vostru va rog

Spuneti-mi va rog, dupa securizarea CIV-ului la RAR ce pasi mai trebuiesc facuti pentru a inmatricula masina(opel astra clasic 2 noua 1,6 benzina)?
Stiu ca trebuiesc niste formulare, aveti idee unde le pot gasi online sa la scot la imprimanta si apoi sa le completez

Idei si sfaturi sunt bine-venite Wink

Va multumesc
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
kata a scris:Hai ca o sa incerc eu sa fac un mic / mare rezumat la aceasta problema.
Deci, sa incepem :

Inmatriculare Masina NOUA pentru PERSOANE FIZICE doar in BUCURESTI

Epilog :

De primele detalii va scutesc, pentru ca dealer-ul se ocupa el de cartea de identitate si securizarea acesteia, precum si de inmatricularea masinii cu numere rosii.


Episodul I

Intocmirea actelor pt inmatriculare. FISA DE INMATRICULARE si CERERE INMATRICULARE (trebuie completata de viitorul proprietar). Se poate face la orice caravana care se afla pe langa Udriste. Pot sa va intocmeasca acolo tot dosarul daca aveti Factura Fiscala a masinii si polita RCA. Costul nu depaseste 20 RON ( copii xerox, fisa etc).

Episodul II

Punerea pe rol a autovehiculului la CIRCA Financiara de care apartine noul proprietar. Pt Sectorul 2 de exemplu, se afla la Gara Obor, pentru Sectorul 5 se realizeaza pe la Kogalniceanu, restul ar trebui sa stiti voi.

Ce acte trebuie sa plimbati dupa voi

    1) copie FACTURA de achizitionare a autovehicului
    2) copie act de identitate al noului proprietar
    3) fisa de inmatriculare (asta se ia de la orice centru de langa caravana de pe langa UDRISTE)


Se completeaza o cerere la fata locului ( vi se da de la ghiseu sau de la orice caravana de pe langa Udriste ) si pe copiile XeroX se scrie "conform cu originalul " si apoi semnati ).


Partea IV

Achitarea taxelor la ORICE unitate CEC - mai putin pentru sectorul 2, care anul trecut accepta numai la POSTA ( de ce oare ? )

Ce taxe :

    1) TAXA CERTIFICAT INMATRICULARE 30 RON
    2) TAXA INMATRICULARE 52 RON
    3) Achitarea impozitului pt autoturism-vreo 17 RON

PASTRATI TOATE CHITANTELE CA VA TREBUIESC ANEXATE IN ORIGINAL SAU COPII LA DOSAR-ul DE LA MILITIE ( pardon, Politie )


Episodul V :

Daca nu aveti deja , Intocmirea politei RCA

Episodul VI :

Depunerea la giseul inmatriculari de la Udriste a dosarului, insa inainte de-a va aseza la coada, platiti taxa de numere la Casieria de la UDRISTE , unde tarifele sint de 29 RON - Numere la plesneala, sau 49 RON - Numere asa zis, preferentiale . A se pastra Chitanta si a se adauga la dosarul pe care deja il aveti in brate. Inarmati-va cu muuuuulta rabdare, un mp3 player, un telefon cu jocuri, calm .. foarte mult calm, si apoi luati-va o coada .

Asezatul actelor in dosar, pentru ca nea politistul de la ghiseu le stie ca pe o poezie, iar daca nu-i iese dupa lectia invatata, se pierde si uita ce ai, si ce nu ai :

    - CARTE IDENTITATE VEHICUL
    - FISA INMATRICULARE CU VIZA ADMINISTRATIEI FINANCIARE
    - CERERE INMATRICULARE
    - COPIE XEROX RCA + ORIGINAL
    - CHITANTELE CEC SI COPII PENTRU CA RAMAN LA Ei
    - COPIE CARTE IDENTITATE VEHICUL
    - COPIE FACTURA FISCALA DE ACHIZITIE AUTOVEHICUL SAU CONTRACT DE VANZARE-CUMPARARE (TREBUIE SI ORIGINALUL PENTRU CONFRUNTAREA CU COPIA)
    - COPIE BULETIN SAU CARTE IDENTITATE PROPRIETAR


ULTIMA FRONTIERA :

Dupa vreo 2 - 3 zile, mergeti sa va luati actele de la UDRISTE, dar sa aveti la voi buletinul sau CI, chitanta prin care dovediti ca ati platit numerele. Nu va faceti griji pentr placile nu cunere rosii, pentru ca pe acelea o sa le dati la dealerul de unde ati luat masina.

Acum, o sa primiti placile cu numere, avand o calitate cat se poate de romaneasca, in sensul ca s-ar putea sa va "pierdeti" numerele la prima ploaie / balta / Spalare , dar si talonul si prezervativul in care sa il tineti !

ATENTIE ! Sa VERIFICATI CORECTITUDINEA DATELOR INSCRISE IN TALON, SI MAI ALES SA VERIFICATI NUMARUL DE INMATRICULARE DIN TALON CU CEL DE PE PLACI !!!!


Sa aveti cat se poate de multa bafta si nervi de otel inoxidabil Smile
Daca am uitat ceva, ii rog pe cei care stiu mai multe sa faca bine sa ma corecteze ... Laughing


vreau si eu o actualizare a acestui post mai ales ca vreumurile s-au schimbat si acum exista Directia bla bla bla din Pipera
cine a inamtriculat de curand sa ne dea un ajutor pt cei ce vom urma la rand (sper si eu in cateva sapatamani) . eu nu stiu ce fac cand ies pe usa de la delear. CIV-ul cu folia mi-l da el? mai trebuie sa ma duc la rar? pot sa plec cu masina de acolo imediat ce o cumpar? asta inseamna ca imi face el RCA? etc etc etc etc etc
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR