Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sarabanda

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Ascona 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,sunt nou inscris in forum si daca ar putea cineva sa ma lamureasca de ce am bataie in volan cand franez si cand dau peste ceva gropi simt bataie in volan. Sad Inca o intrebare legat de consum,se poate face ceva cu el ?imi ia 10 la suta.Am dublu carburator.Oare daca pun unul simplu v-a consuma mai putin?Multumesc si astept un raspuns pe forum sau telefonic.Daca este cineva din Cluj las nr meu sa ma sune si sa indrume la cineva care stie meserie.0746170335
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Bataie in volan la franare = discuri ovalizate (mai sapa pe forum despre asta)
Despre consum e discutabil mai ales ca nu suntem ghicitori in stele sa stim ce masina ce motor ce stil de condus in ce conditii, etc...
Later Edit: cred ca era mai indicata o incadrare la Probleme tehnice nu la Cum sa...?
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Discuri frana cu siguranta
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
poate ai abs si la franare brusca se aude un huruit metalic care se transmite in pedala de frana si in volan
Skip ads

  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine face la fel, nu pot sa zic k am bataie in volan dar la franare imi vibreaza volanul de ex. dak am 80km/h si franezi mai tare vibreaza. Discurile le-am controlat si au cam o sutime bataie(asa mi-a zis omu la care am fost sa le pun strung) prea putin k sa fie de la ele. Am mai auzit k dak ar fi de la discurii ar exista si vibratii sau bataie in pedala. Am schimbat si tampon la motor(unul din cele laterale) si la fel face ar mai fi de schimbat cel ddin mijloc care vine la schimbator. Stau si ma gandesc ce ar putea sa aiba.
  • fllorynn

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si eu am aceasi problema, cand franez mai tare vibreaza tare de tot si volanul are tendinta sa faca miscari scurte stanga-dreapta.
si eu dau vina tot pe discurile de frana dar daca boby1510 a zis ca le-a controlat si nu au nimic iar bataia persista inseamna ca e de la altceva.
daca ar fi de la cauciucuri vibratia ar fi permanenta nu doar la franare, corect?
  • mihailus

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema
Am un Opel Astra H 1.9 120cp, din 2005, e adusa recent din Germania si are 117.000 Km. Problema mea este ca la franare volanul incepe sa vibreze, face asta doar cand apas pedala de acceleratie mai puternic fara sa intre insa ABS-ul si in special la viteze sub 80 Km/h. La viteze mari se simte o vibratie f.f.f usoara. Am fost la un mecanic care s-a uitat la discuri pe fata (destul de superficial) si a spus ca acestea sunt in regula.... zilele astea ma voi duce si la un service, dar pana atunci ma gandeam ca poate a mai avut cineva aceasta problema si imi poate da un sfat. Mentionez ca si pedala de ambreiaj este destul de dura, in sensul ca se apasa destul de greu, cu efort care la un moment dat devine obositor, si servodirectia e ceva mai greoaie - nu stiu daca una are legatura cu alta... probabil ca nu.
  • GicaOpel

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sunt de aceeasi parere,discurile deformate.Poate fi si de la cauciucuri deformate ,si din cauza altor jocuri minore se atenuiaza.
Incercati si o echilibrare ca nu strica!
Parerea mea,
@ mihailus nu folosi acceleratia la franare Very Happy
Bafta.
Skip ads

  • mihailus

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
mihailus a scris:...face asta doar cand apas pedala de acceleratie mai puternic ....


Iertare pentru greseala ... este vorba despre pedala de FRANA... Shocked
Multumesc de atentionare Embarassed
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai `la ochi` nu cred sa iti poata spuna nimeni daca discul are bataie sau nu... Shocked Inseamna ca omu`e"Ochi De Vultur"in persoana..Daca ti se pare ca unul nou e prea mult,ai putea sa incerci varianta"Dama c u camelii",adica sa il dai jos si sa te duci cu el la strungar.Acesta ar trebui sa iti ia din el o fata curata,pe fiecare parte,ceva in genul o zecime,max.2.(0.1-0.2mm). ATENTIE!Prelucrarea se va face NEAPARAT dintr-o singura prindere,si nu fiecare fatza pe rand.Deci daca nu are cutit mai lung,sa intre pe ambele parti,NU te apuca,indiferent ce zice mesterul...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca e mai mare deranjul si nu cred ca sunt si rezultate cu meseriasu?!?!
Producator: ATE 207 RON
Producator: BREMBO 167 RON
Producator: LPR 132.5 RON
Producator: ZIMMERMAN 137 RON

Cam asta sunt preturile pentru discuri noi cu un singur serch pe net. Desigur ca ofera mai multa siguranta cele noi si manopera de montare demontare e aceiasi in ambele variante piese noi sau strungar.
  • mihailus

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multam frumos pt raspunsuri
Cu certitudine le voi schimba, doar sa am confirmarea ca de acolo e hiba
Maine merg la service... doamneee, de ce mi-e asa de groaza... ?!
Revin cu rezolvarea problemei
Skip ads

  • GicaOpel

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La cum se schimba de simplu manopera ar trebui scoasa din calcul .
Si,pisa noua nene! ca daca o mai si strunjesti....e FRANA de! Eu am patito cu disc si placute uzate (a sarit o placuta)
bafta!
  • mihailus

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Rezolvat problema
Discurile de frana (in special fata) erau ovalizate.
Le-am schimbat pe toate si odata cu ele - obligatoriu - si placutele de frana. Costuri totale: 1100 RON
Fenomenul a disparut in totalitate
Sfat primit de la inginerul din service: "Nu-i lasa niciodata pe cei de la spalatorie a dea cu jet de apa rece pe discurile incinse - in timp se vor decali si ovaliza"
Deci - zic io - de preferat opriti-va la o spalatorie unde este coada Smile) - vor avea timp discurile sa se raceasca
Multumesc tuturor celor care au participat la discutie cu sugestii
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR