Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare
Am o intrebare:la meriva 1.7cdti la ce turatie e mai bine sa schimbi viteza?Nu o am de mult timp si inca nu stiu cum e mai bine?
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu sunt autoritate in domeniu, dar iti recomand turatii de schimb 2200-3000, in viteza 2 nu mai mult de 50 km/h ( max 3200 rot/min), treptele superioare de viteza la liber.In general in oras nu prea apuc sa-i dau viteza 4 (merg cu 3 in 50-60 km/h la 2200-2800 rot/min).De evitat turatii sub 1700 ( turbina inchisa) si scoate masina periodic in afara sa se "aeriseasca".In oras e greu cu diesel-ul.Bafta!
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multam de sfat!
  • cocorus

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Meriva 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2010

  • Mesaj Privat
asi fi curios si eu de alte sfaturi mie mi se pare ca la 3000 daca schimb masina urla destul de tare sigur ii bine ?
ii primul diesel pe care il conduc nu am deschis alt topic pt asta daca exista deja unul

astept sugestii
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sunt ceva discutii pe site, pe la Probleme tehnice. Asa am patit si eu acum doi ani, dupa 15 ani de benzinare...si aveam consumul de 9 in oras. Schimbam la 2000-2200 si imediat scadea la 1700-1800 (adica taman cum e mai nasol pentru turbosuflanta). Am mai citit, am inceput sa schimb dupa 2500 rot, in oras nu mai folosesc viteza IV si e OK!
  • mereve

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Sub 3000 nu ai voie sa schimbi .
Daca mergi constant cu 40 ramai cu a 2-a . Daca mergi constant cu 60-65 ramai cu a 3 a .
Altfel , daca mergi subturat ,consuma mult mai mult si nici bine nu ii faci.
  • hannibal53

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2006 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am unprieten cu un Renault Scenic (tot un turbo diesel !) si am mers impreuna cu el cu control pe Bord Computer deoarece eu la Meriva mea nu pot vedea consumul instant, ca sa urmarim consumul la diferite turatii ale motorului in diferite trepte de viteza... Concluzia a fost ca cu cat e turatia mai mica, scade si consumul (oarecum NORMAL), DAR problema nu este cu consumul ci cu turbina, care nu "se simte" bine in regim de turatie scazuta, deci nu consumul este cel vizat ci functionarea per ansamblu a motorului, si atunci ne luam dupa ce spune producatorul, adica turatia trebuie sa fie peste 2200, deoarece cam de pe la aceasta valoare intra in functie si turbina.
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cocorus a scris:asi fi curios si eu de alte sfaturi mie mi se pare ca la 3000 daca schimb masina urla destul de tare sigur ii bine ?
ii primul diesel pe care il conduc nu am deschis alt topic pt asta daca exista deja unul

astept sugestii


La 3000 nu are cum sa fie tacuta dar asta e. Nu dauneaza atata timp cat temperatura motorului a trecut peste 70 grade.
Ca sa nu ti se mai para zgomotoasa iti recomand sa dai radioul un pic mai tare. La mine functioneaza! Smile
  • mereve

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Asta este motorul. Asa este facut.
Ia-o ca atare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR