Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
As vrea sa imi schimb singur flansa de la amortizorul de pe partea drepata deoarece bate urat rau de tot si pentru asta imi trebuie o presa pentru a tine arcu comprimat.Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu niste poze sau sfaturi pentru a imi face o idee cum arata aceasta presa intrucat am posibilitatea sa mi-o fac singur.Mulumesc
Skip ads

  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Foarte simplu : doua prezoane mai lungi si 4 bucatele de teava pe care sa intre acestea . de cele 4 bucatele de tevi sudezi cate un carlig confectionat din fier beton sau cel mai bine din plac-banda ( ma rag nus cum se scrie ) si apoi in fiecare capat al prezonului infiletezi cate o piulita si : spor la infiletat ! foarte simplu
  • MARYAN_1967

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dca vrei sa umbli la amortizor faci in felul urmator: desfaci prima data piulita de la planetara cind e roata jos ca sa ai forta sa o desfaci, apoi etrierul, dupa aia bieleta de directie,pivotul si ultima data cele doua piulite care sunt sub capota ca sa cada tot sistemul odata. Cu doua prese de arc presezi arcul pina se misca liber dupa care desfaci flansa dar ai grija de ordinea cum desfaci ca sa le pui la loc la fel. Spor la treaba daca nu te descurci poti sa ma suni la numarul 0766662231.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Petre Valentin a scris:[...]Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu niste poze sau sfaturi pentru a imi face o idee cum arata aceasta presa intrucat am posibilitatea sa mi-o fac singur.Mulumesc

MARYAN_1967 a scris:[...]Cu doua prese de arc presezi arcul[...]

care parte din mesajul lui n-ai inteles-o ?
ontopic: daca-mi aduc aminte de cand mi-au schimbat mie amortizoarele... presa arata cam asa: 4 cleme care se prind pe arc (2 pe o parte, 2 pe cealalta - diametral opus) si intre cele 2 cleme un prezon cu piulita ... si strangea nenea mecanicul cand la un prezon, cand la celalalt ...
si arata cam asa (asta am gasit pe net):


PS: imi cer scuze pt cum arata pozele, dar se pare ca PostImage isi cam bate joc de mine ....
Skip ads

  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
De acord cu tine dar omul vrea sa le confectionezesingur iar tu i-ai aratat o presa profesionala
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
in primul rand... nu mai citati postul de dinainte daca vedeti ca e kilometric ... si mai ales cand aveti de spus 2 cuvinte ... asta offtpic...
ontopic... omul a cerut poze cu o presa de arcuri ... ce voiai sa-i arat ? un tirbuson ? mi se pare logic sa vada cum arata una .. profesionala sau nu ... cel putin prima poza nu mi se pare a fi presa "pro" ... daca celelalte 2 sunt (sunt de la KSTools), principiul de functionare e acelasi la ambele cazuri ... nu ?
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru ajutor. imi dau seama cum vine
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Man! Da o fuga pana in targ(vitan) ca au acolo(randul de baraci albastre unde sunt chei si piese 'tuning'). Prese simple, te uiti si in 2 sec. ai idee cum sa le faci tu. Spor la treaba! Cool
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit astazi in sfarsit sa o fac cat de cat.Doua tije filetate de 12 taiate cam la 30 de cm,4 bucati de teava care intra pe acestea si de ele sudate cate un carlig facut dintr-un fier beton de 8.Am sa infiletez cate doua piulete si doua saibe la fiecare capat.Imi este teama sa nu alunece pe spira de la arc.Sper sa am noroc sa tina Smile
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pana la urm vad ca ti-a folosi sfatul meu.....( ma bucur ca am putut fi de folos ) I-ti urez succes si sa reusesti !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR