Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cristy7610

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut.am un opel astra g 1,7 dti din 2001 si pana acum nu am avut evenimente speciale cu ea,dar ieri seara mi sa aprins becul cu "cheita pe masina" la viteza de 120 km.azi la fel sa intamplat dar dupa ce ii iau contactul martorul se stinge si merge perfect. am pus testerul si mi-a dat" boost preasure" to high eroare 1125.stie cineva ce inseamna asta si cum se poate remedia?multumesc
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sunt si eu in situatia ta . am incercat diverse chestii. cum ar fi : schimba senzorul MAP cu altul si vezi care e treaba, dupa care electrovalva de comanda vaccum EGR si daca poti si cea de la turbina , furtunele de la vaccum si pompa vaccum verifica sa nu aiba fisuri , problema e spinoasa ma confrunt cu ea si nu ii dau de cap. anunta daca ai mai facut ceva poate ne ajutam reciproc. seara buna
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
acceiasi eroare am avut si eu si colegul din suceava okkolala..dupa multe umblaturi la service alte intrebari,chin si documentari se da booster presure senzor jos si se curata bine cu spray de rugina deoarece el se afla in circuitul de admisie si calamina sa depus pe el si nu mai reuseste sa citesca parametrii de presiune ...incercati si sigur veti rezolva..daca nu stiti unde e pozitionat uitativa pe autodata Shocked nu schimbati senzorul aiurea sa dati bani curatatil..nu are treaba cu vacumurile sau egr pur si simplu curatatil!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cel putin la mine senzorul de presiune este curatat de mine si testat cu dancuciureanu raspunde si este cat de cat in parametri. nici cu altul de pe alta masina nu am avut alta soarta.

insa daca pun pe masina un debitmetru nu foarte bun pot merge cu masina si nu mai apare eroarea. cum pun debitmetru meu cu care masina trage foarte bine .....apare eroarea! ciudat nu?
Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
CORBU a scris:cel putin la mine senzorul de presiune este curatat de mine si testat cu dancuciureanu raspunde si este cat de cat in parametri. nici cu altul de pe alta masina nu am avut alta soarta.

insa daca pun pe masina un debitmetru nu foarte bun pot merge cu masina si nu mai apare eroarea. cum pun debitmetru meu cu care masina trage foarte bine .....apare eroarea! ciudat nu?
pai imprumuta un debitmetru bun de undeva si daca e schimbal...poate nu e bun
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
cristy7610, In vara am avut si eu aceeasi problema , la 3500 turatii aparea eroare iar daca scadeam cam la 3200 rpm becul masinuta cu cheita se stingea i si puteam merge, dupa ceva timp aparea eroarea la 3000 rpm , am incercat si varianta sa-l curat dar nu cu spray degripant ci cu spray dedicat curatarii senzorilor , la masuratoare dadea bine dar in mers facea la fel asa ca am schimbat senzorul dar nu cu cel original ptr ca la momentul respectiv nu l-am gasit , am luat Facet si vreau sa spun ca de atunci nu am mai avut probleme . Bine ar fi sa cureti galeria de admisie ai sa ramai uimit cata depunere ai sa gasesti acolo .
  • cristy7610

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
imi puteti spune unde este exact acest senzor la motorul meu 1,7 dti seria y17 dt?nu am autodata ptr a vedea pozitia lui.......
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#443216

VEZI AICI SUNT POZE CU MAP UL
Skip ads

  • cristy7610

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
multumesc ptr informatii,dar cred ca sa rezolvat problema.nu stiu cum dar am bagat motorina de la omv si de atunci nu se mai aprinde martorul cu cheita.am mers mai mult timp cu peste 130 km si merge perfect.sa fie cauza asta? voi ce spuneti.sa mai dau senzoru acela si sa il curat?
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cristy7610 a scris:multumesc ptr informatii,dar cred ca sa rezolvat problema.nu stiu cum dar am bagat motorina de la omv si de atunci nu se mai aprinde martorul cu cheita.am mers mai mult timp cu peste 130 km si merge perfect.sa fie cauza asta? voi ce spuneti.sa mai dau senzoru acela si sa il curat?
da l jos ca are doar un surub.daca nu l cureti eroarea o sa ti apara..un minut iti ia sa l cureti.da na faci cum vrei...
  • cristy7610

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
azi mi-am facut timp si am dat senzorul jos(treba de 5 minute)si intradevar era plin de mizerie.l-am curatat la interior(orificiul acela )cu o siringa si diluant si a iesit numai negreala din el dupa care l-am montat la loc si merge f bine.la probe nu am mai facut probleme deloc.ma intereseaza sa curat si partea acea in care intra acest senzor ptr ca la cata mizerie era pe el este la fel si in acel corp.cum se numeste acea parte ca nu imi dau seama.....multumesc oricum ptr informatiile pe care mi le-ati scris.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cristy7610 a scris:azi mi-am facut timp si am dat senzorul jos(treba de 5 minute)si intradevar era plin de mizerie.l-am curatat la interior(orificiul acela )cu o siringa si diluant si a iesit numai negreala din el dupa care l-am montat la loc si merge f bine.la probe nu am mai facut probleme deloc.ma intereseaza sa curat si partea acea in care intra acest senzor ptr ca la cata mizerie era pe el este la fel si in acel corp.cum se numeste acea parte ca nu imi dau seama.....multumesc oricum ptr informatiile pe care mi le-ati scris.
admisie se numeste si ai sa te crucesti daca ai sa desfaci ce ai sa gasesti acolo.. Shocked
Skip ads

  • cristy7610

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ptr a da jos admisia ce trebuie sa demontez inainte?intreb asta ptr ca nu vreau sa fac cine stie ce belea.... Very Happy
  • cristy7610

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
intre timp am dat jos valva egr si ce am gasit in ea m-am speriat(numai negreala si calamina)peste tot ,ma mir ca mai functiona....de fapt functiona chiar bine dar dupa ce am curatat-o parca merge si mai bine si tind sa cred ca nu e efectul placebo.toata operatiune a durat 3 ore...inca odat multumiri ptr sfaturile pe care mi le-ati dat pana acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR